معاون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:

سرانه مطالعه در كشور رو به كاهش است

سرانه مطالعه در كشور رو به كاهش است كاركادو: معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به روند كاهشی سرانه مطالعه در كشور، ایجاد زیرساخت های مناسب فرهنگی و دسترسی سهل مردم به كتاب را مهم ترین راهكار جلوگیری از این روند عنوان نمود.


به گزارش كاركادو به نقل از روابط عمومی موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران، لادن حیدری در آیین گشایش چهاردهمین نمایشگاه كتاب ناشران كشوری در شهركرد اظهار داشت: پایین بودن سرانه مطالعه، از لطمه های بشر امروزی است و سال هاست كه گریبان كشور را گرفته است و می‎طلبد برای جلوگیری از این روند، همه اركان جامعه از خانواده تا مدارس، دانشگاه ها و سایر نهادهای فرهنگ و آموزشی را حساس نماییم.
او با بیان این كه خانواده، اولین ركن تشویق افراد به امر مطالعه است، اشاره كرد: از آن جا كه فرهنگ مطالعه یك امر اكتسابی است، می طلبد تا گرایش به این فرهنگ از خانواده ها آغاز شود و سپس به مدارس و مراكز فرهنگی و آموزشی مربوطه متصل شود.
حیدری با تاكید بر به كارگیری مشوق ها برای تشویق افراد به امر مطالعه در سیاستگذاری های كشور، اضافه كرد: تلاش دولت برای جلوگیری از افزایش قیمت كاغذ و كتاب ستودنی است، اما كافی نیست و نهادهای فرهنگی باید رسالت پررنگ تری را در حوزه كتاب و كتاب خوانی ایفا كنند.
معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره كرد: نگاهی به آمار كتابخانه های عمومی، تعداد كتاب ها و زیرساخت های فرهنگی در شهرها و روستاها حكایت از آن دارد كه باید برای توسعه این زیرساخت ها بیشتر از پیش اقدام گردد.
حیدری در ادامه به آمار حوزه كتاب و كتاب خوانی استان چهارمحال و بختیاری اشاره نمود و اظهار داشت: در سال قبل ۷۵ عنوان كتاب با شمارگان بیشتر از ۸۲ هزار جلد در این استان چاپ شد، كه از این تعداد كتاب ۷۸.۶۶ درصد تألیفی و مابقی ترجمه ای بوده و جایگاه این استان را در تعداد كتاب های چاپ شده در كشور در رتبه ۳۰ قرار داده است.
او اضافه كرد: سهم عناوین كتاب های منتشرشده هفت صدم درصد و سهم شمارگان كتاب های منتشرشده این استان نسبت به كل كشور، پنج صدم درصد است.
حیدری اشاره كرد: سرانه عناوین كتاب های منتشرشده در استان نسبت به ازای هر نفر نسبت به كل كشور ۷۷ صدم درصد است.
معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به فعالیت ۱۳ ناشر در چهارمحال و بختیاری اشاره كرد: سرانه ناشران به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر، ۱.۳ درصد است.
او با بیان این كه ۶۵ باب كتابخانه عمومی با یك میلیون و ۶۱ هزار و ۶۴۵ جلد كتاب در استان چهارمحال و بختیاری فعال است، اضافه كرد: هم اینك ۴۴ هزار و ۶۹۵ نفر عضو این كتابخانه ها هستند كه تنها چهار درصد جمعیت این استان را شامل می شود.
حیدری افزود: میزان دسترسی مردم استان به كتابخانه های عمومی به ازای هر نفر شش صدم باب و دسترسی اعضای كتابخانه‎ها به ازای هر ۱۰۰ نفر ۴.۲ جلد كتاب و سرانه كتاب در كتابخانه های عمومی استان به ازای هر نفر، یك صدم درصد و سرانه اعضای كتابخانه ها چهارصدم درصد نفر محاسبه شده است.
او متذكر شد: این آمار تلنگری است برای همه مسئولان تا اعتبارات سهم فرهنگ در این استان را بیشتر از آن چه اختصاص داده شده، بالا برند و اگر انتظار داریم مردم امروز نسبت به سال های گذشته فرهنگی تر باشند مسئولان موظفند دسترسی فرهنگ و آثار فرهنگی را بیشتر از پیش در اختیار مردم قرار دهند.
چهاردهمین نمایشگاه كتاب ناشران كشوری استان چهارمحال و بختیاری روز شنبه با حضور ۴۲۰ ناشردر محل نمایشگاه های بین المللی شهركرد افتتاح شد.
منبع:

1398/07/20
14:59:05
5.0 / 5
4554
تگهای خبر: ترجمه , فرهنگ , كتاب , نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی