در سوگ او كه گستره تلاش هایش مرز نمی شناخت

در سوگ او كه گستره تلاش هایش مرز نمی شناخت به گزارش كاركادو پاسداشت مكتوب خبرآنلاین برای شخصیت فرهنگی و آثار قلمی زنده یاد استاد سیدهادی خسروشاهی/ ۱۰رحلت فاضل فرهنگ پرور، نویسنده و مورخ نام آور، جناب مستطاب سیدهادی خسروشاهی، برای بنده با سابقه ۵۸ سال دوستی با او، غمی سنگین است. گرچه: «هرگزنمیرد آنكه دلش زنده شد به عشق».
از گذربیش ازنیم قرن آشنایی با او، در الجزایرهمسفرش بودم. درایتالیا میهمانش بودم و درمركز اسلامی انگلیس میهمان مان بود؛ این چند نكته مختصر تنها برای ادای وظیفه دوستی ام با جناب آقای خسروشاهی ست.
یادی از دوران جوانی او
گوهر ارزشمندی بود، برآمده از خانواده اهل علم و فضیلت آذربایجان كه سابقه آشنایی ام با او به سال ۱۳۳۹ در مدرسه حجتیه برمی گردد. جوانی بود ترك زبان كه به لهجه فارسی خوب مسلط بود و اتاقش روبروی اتاق بنده در حوزه قرار داشت.
از همان جوانی، طلبه ممتازی بود با روابط عمومی ای وسیع كه بسیاری بر او غبطه می خوردند. بسیارخوش اخلاق بود. روابطش مرزهای داخل و خارج را درنوردیده بود. هرگاه پستچی برای طلبه ها نامه می آورد، نامه های ارسالی به آقای خسروشاهی درمیانه مدرسه حجتیه دیدنی بود. وقتی طلبه ها گرد پستچی جمع می شدند، تعداد نامه های وی كه از داخل و خارج ایران رسیده بود، در بین طلاب جلب توجه می كرد.
گستره ارتباطات دانشگاهی و حوزوی او
در جوانی پای درس تفسیر آیت الله طالقانی می نشست. همینطور همچون نزیك ترین افراد به علامه طباطبایی بود وبا جریان مكتب اسلام آیت الله مكارم شیرازی همكاری داشت. از جانب دیگرارتباطاتش با دانشجویان داخل و خارج ایران برقرار بود. با انجمن های اسلامی دانشجویان و انجمن اسلامی مهندسان ارتباط وسیع داشت.
او بعد از درگذشت آیت الله بروجردی، رابطی قوی بین حوزه و جریان دانشجویی كشور بود. با جریان روشنفكری در ایران آشنایی داشت و به شكل جدی با مطبوعات داخلی و خارجی ارتباط وسیعی برقرار كرده بود.
گستره ارتباطات سیاسی او
در هنگام شكل گیری نهضت آزادی، ارتباط خیلی وسیعی با آقایان مهندس بازرگان، دكتر سحابی وآقای طالقانی داشت.
از سویی دیگر علاقه ویژه ای به فدائیان اسلام داشت. برای بسیاری این سوال مطرح بود كه با وجود رگه های روشنفكری آقای خسروشاهی، او چگونه به جریان فدائیان اسلام با رویكردهای بنیادگرایی علاقه داشت؟ اما او همواره از فدائیان اسلام دفاع می كرد و درباره آنها كتاب نوشت.
همینطور وی در مبارزات انقلاب اسلامی فعال بود و پیوسته با امام خمینی، ارتباط نزدیك داشت و تصاویر وی در زمان های مختلف با امام، گویای این امراست. این بود كه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، بعنوان نماینده امام در وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی انتخاب گردید.
گستره اندیشه ورزی و تلاشهای بین المللی او
در گستره تلاشهای اندیشه ورزانه او چند نكته بیشتر از همه قابل توجه است:
اول: آقای خسروشاهی یكی از چهره های فعال و همچون رابطین بین مصر و ایران بود و كوشش كرد كه آثار و اندیشه های سیدقطب در قم ترجمه شود.
یكی از كارهای مهم او كه یك تنه در آن دوران انجام داد، دفاعش از سیدقطب بود. او تنها كسی بود كه یك تنه در ایران به دفاع از سیدقطب پرداخت.
پیش از انقلاب عموما بچه های انقلابی به جمال عبدالناصر، بعنوان یك ملی گرای عرب خیلی علاقه داشتند. اما جمال، با اخوان المسلمین درافتاد و سیدقطب را اعدام كرد و برادر و خواهر سیدقطب را زندانی كرد. آقای خسروشاهی، در حالیكه میدانست جریان روشنفكری، جمال عبدالناصر را بسیار مهم میدانست، یك تنه به مخالفت با عبدالناصر پرداخت.
دوم: از جانب دیگر وقتی دید مسیحیت در ایران فعالیتش گسترده شد، او به همراه جمعی از
دوستان تهرانی ما آقایان: آیت الله خرازی، آیت الله استادی، آیت الله قربانی و آقایان حقانی و دین پرور، تلاش هایی را برای مقابله با ترویج مسیحیتگرایی در ایران شروع كردند. چنانكه با راه افتادن موسسه «در راه حق»، با تلاشهای این جمع، نشریاتی ضد ترویج مسیحیت منتشر نمودند كه آقای خسروشاهی جزو اركان اولیه این جریان بود.
سوم: او پیش از انقلاب جهت شركت در كنفرانس گسترش اندیشه های اسلامی، به الجزایر می رفت. با چهره های برجسته الجزایر آشنایی داشت و دراین كنفرانس به همراه مرحوم سیدجعفر شهیدی شركت می كرد.
من در سال ۱۳۵۹ در این كنفرانس شركت كردم و دو سالی هم به همراه آیت الله تسخیری و آقای خسروشاهی دراین كنفرانس حضور داشتیم. نقش حضور او این كنفرانس در ترویج اندیشه های اسلامی و گسترش وحدت بین ادیان بسیار پرارزش بود.
بعدها هم كه خواستیم كنفرانس هزاره نهج البلاغه را برگزار نماییم، آقای خسروشاهی را از واتیكان دعوت كردیم و همكاریهای وسیعی با كمك او شكل گرفت.
گستره مكتوبات و آثار او
اول: یكی از مهمترین كارهای او كوشش برای آماده سازی تالیفات علامه طباطبایی بود. چنانكه علامه طباطبایی تمام آثارش را به ایشان واگذار كرده بود و ایشان این آثار را آماده ومرتب كرد تا سپس توسط بوستان كتاب دفتر تبلیغات اسلامی منتشر گردید.
دوم: یكی از كارهای بزرگ آقای خسروشاهی در مصر رقم خورد كه به جمع آوری اسناد و مدارك و كتاب ها و نوشته ها درباره سیدجمال الدین اسدآبادی همت گمارد. او به شكلی دائره المعارفی وسیع درباره سیدجمال را تهیه و چاپ كرد.
سوم: یكی ازآثار مبارك و ماندگار او كتابخانه و مركز بررسی های اسلامی قم بود. همینطور هفته نامه بعثت را از قبل از انقلاب به صورت متمركز منتشر می كرد كه در معرفی رجال علمی و سیاسی جهان اسلام نقش مهمی داشت. آثار او درباره رجال سیاسی ملی و مذهبی بسیار قابل تقدیر است.
چهارم: در دورانی كه سفیر ایران در واتیكان بود، كتاب های مختلفی به زبان های مختلف برای معرفی اسلام در واتیكان چاپ كرد كه تاثیرات بسیار خوبی در كشورهای اروپایی و هم در جهان اسلام داشت.
بی شك بیان كوشش ها و تاثیركتاب ها و آثاراو در این مختصر نمی گنجد. بیان آثار و تاثیرات این مرد ارزشمند، هم به قدر تشنگی ست كه درگذشت وی در چنین شرایطی آنقدربرایم ناگواراست كه وصفش به زبان نیاید.
ان شالله با اولیاء و هادیان دین محشور است و روحش قرین رحمت الهی است.
در آخر باید مصیبت درگذشت دوست عزیزم، دانشمند فرهیخته جناب حجت الاسلام والمسلمین سیدهادی خسروشاهی را به خانواده محترم و به ویژه آقازاده محترمشان آقاسیدمحمود خسروشاهی، تسلیت و تعزیت عرض كنم.
* نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال احمر
جناب استاد سیدهادی خسروشاهی پنج شنبه ۸ اسفند به علت بیماری كرونا دارفانی را وداع گفت. از آنجائیكه به علت شرایط خاص اجتماعی، فعلا مراسمی برای این مرد بزرگ برگزار نمی گردد، خبرآنلاین سنت «پاسداشت مكتوب نخبگان» را برای این عالم فرزانه منتشر می كند.


1398/12/11
20:43:40
5.0 / 5
3717
تگهای خبر: تبلیغات , ترجمه , جوان , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی