در نقد و بررسی كتابی درباره شیخ فضل الله نوری عنوان شد

در غرب، شخصیت رمان هیچ تقدسی ندارد

در غرب، شخصیت رمان هیچ تقدسی ندارد كاركادو: محمد رودگر در مراسم نقد و بررسی رمان «قربانی تهران» نوشته ی حامد اشتری اظهار داشت: در غرب شخصیت های رمان هیچ تقدسی ندارند، هر چه نویسنده اراده كند درباره كاركتر تاریخی می نویسد و خودرا محدود به اتفاقات تاریخی نمی داند.


به گزارش كاركادو به نقل از روابط عمومی حوزه هنری استان قم، در نشست بیست و دومین عصرانه داستان، الهام فراهانی - مجری برنامه - به معرفی رمان «قربانی تهران» و نویسنده این اثر پرداخت.
او این رمان را داستانی تاریخی دانست كه به زندگی شیخ فضل الله نوری می پردازد كه اتفاقاتش در دو شهر تهران و پاریس می افتد.
سپس حامد اشتری توضیحاتی درباره اولین رمان انتشار یافته اش داد و اظهار داشت: از سال ۱۳۸۳ نوشتن را با داستان كوتاه آغاز كردم و مدتی به كارهای اجرایی در حوزه نشر مشغول شدم اما باردیگر به عرصه نویسندگی برگشته ام.
او اشاره كرد: نوشتن را كاری جدی می دانم و روز و شبم آمیخته با رمان و داستان است. معتقدم اگر می خواهیم در كاری موفق باشیم باید حرفه ای و مستمر آنرا پیگیری نماییم.
این نویسنده درباره رمانش نیز اظهار داشت: ایده داستان و سلول بنیادینش از داستان كوتاهی می آید كه نوشتم و مورد توجه قرار گرفت. داستان این رمان در یك پیچ تاریخی رخ می دهد، پیچی كه مردم ایران دارند در آن از دنیای سنتی وارد دنیای مدرن می شوند، دورانی كه برای من جذاب بود. این كتاب به قسمتی از موضوعات سیاسی آن دوران اختصاص دارد.


در ادامه نشست محمد رودگر - عضو هیئت علمی پژوهشكده امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی- به ابعاد مختلف شخصیت شیخ فضل الله نوری پرداخت و به سختی های نوشتن رمان درباره شخصیت های سیاسی اشاره نمود و اظهار داشت: در غرب شخصیت های رمان هیچ تقدسی ندارند، هر چه نویسنده اراده كند درباره كاركتر تاریخی می نویسد و خودرا محدود به اتفاقات تاریخی نمی داند. اما در ایران با محدودیت های بسیاری در برخورد با شخصیت های تاریخی مواجه هستیم. در واقع نویسنده خوب كسی است كه شخصیت هایش را خاكستری ببیند اما چنین چیزی اینجا در مورد خیلی از شخصیت ها ممكن نیست.
نویسنده رمان «دیلمزاد» در ادامه سخنانش اضافه كرد: آقا اشتری داستان خوبان نوشته و از كنار شخصیت خاكستری شیخ فضل الله عبور كرده و شیخ تبدیل به شخصیت انحرافی داستان شده است. در واقع داستان بیشتر درباره هاشم است و شیخ در رمان ایشان حتی بر شخصیت هاشم هم تاثیری نداشته و كشمكش داستانی حول شخصیت شیخ نیست. البته همین سبب شده تا او بتواند رمانش را بنویسد و به سرانجام برساند و از این منظر كار هوشمندانه ای كرده است.
رودگر همین طور درباره شخصیت های منفی داستان اظهار نمود: دشمنان شیخ همه بدون استثناء انگلیسی هستند، به نظرم آنها شخصیت نیستند و در حد تیپ باقی مانده اند. انتظار این است كه اگر داستان خوبان را به خوبی نمی توانیم بنویسیم لااقل شخصیت بدان را به خوبی در بیاوریم تا از خلال شخصیت های منفی، شیخ فضل الله بهتر معرفی شود.


منبع:

1398/03/24
13:31:46
5.0 / 5
5211
تگهای خبر: تاریخی , رمان , كتاب , گل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی