فرهاد حسن زاده:

سیستم آموزش و پرورش ایران فرسوده است

سیستم آموزش و پرورش ایران فرسوده است كاركادو: فرهاد حسن زاده با بیان گله هایی از وضعیت ادبیات خصوصا ادبیات كودك و نوجوان، سیستم آموزش و پرورش ایران را فرسوده توصیف كرد.


به گزارش كاركادو به نقل از ایسنا، این نویسنده ادبیات كودك و نوجوان همزمان با برپایی هفدهمین نمایشگاه كتاب فارس در نشستی با عنوان "یار مهربان كودكان" از خاطرات چاپ آغازین كتابش در شیراز و بازاری بودن این كتاب و پیشینه ادبیات كودك و جایگاه كنونی اش سخن گفت و اصرار كرد كه سیستم آموزش و پرورش در ایران كودكان را با رقابت های بیهوده فرسوده كرده و به آنان درس زندگی نمی دهد.
او با اشاره به اینكه ادبیات كودك ژانری است كه در ایران عمر درازی ندارد و حتی از ادبیات بزرگسال كم سن و سال تر است، اظهار داشت: ادبیات كودك در واقع از دهه ۳۰ و ۴۰ با ظهور افرادی همچون باغچه بان و آثار او شكل گرفت، نقطه عطف ادبیات كودك در ایران با تأسیس شورای كتاب كودك در سال ۱۳۴۱ و كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان در ۱۳۴۴ بود.
نویسنده «كوتی كوتی» و رمان نوجوان «هستی» افزود: در آن زمان در واقع نویسنده تخصصی كتاب كودك وجود نداشت و كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان به نویسندگان ادبیات بزرگسال سفارش تولید كتاب كودك داد و این آغاز تحولی بزرگ در ادبیات كودك ایران به حساب می آید و آثار خوبی در این حوزه خلق شد.
او اظهار داشت: در اواسط دهه ۵۰ به خاطر ریخته شدن شور انقلابی به كتاب های كودك، مفاهیم سیاسی یا به بیان بهتر بزرگسالانه وارد كتاب كودك شدند و سپس آن هم جنگ به این اتفاق دامن زد. اما اوایل دهه 70 بار دیگر ادبیات كودك با گسترش رسانه و نقد جانی دوباره گرفت.
حسن زاده راه اندازی گرایش تخصصی ادبیات كودك در اواخر دهه ۸۰ را هم اتفاقی دانست كه سبب رونق این ژانر در دهه اخیر شده است. به اعتقاد این نویسنده، ادبیات كودك حالا جایگاه محكمی در ایران و جهان دارد.
نویسنده «درختی كه خوابش می آمد» اظهار داشت: با سفرهایی كه به چند كشور و مطالعاتی كه داشته ام ایران در منطقه و حتی آسیا در حوزه ادبیات كودك پیشروست و در ایران هم این ژانر از سایر انواع ادبی جلوتر است.
او به خلق آغازین كتابش هم اشاره و تصریح كرد: آغازین كتاب كودك من بازاری بود كه اتفاقا در شیراز هم منتشر گردید و حتی حالا هر وقت آنرا می بینم می خندم. با این وجود این استمرار در نوشتن و مطالعه است كه یك نویسنده را در راه پیشرفت قرار می دهد.
فرهاد حسن زاده درباب عناوین جدیدش در رویدادهای معتبر بین المللی هم اظهار داشت: امسال جزء پنج نامزد نهایی جایزه هانس كریستین آندرسن بودم كه لوح سپاس این جهانی در سال ۲۰۱۸ را دریافت كردم. همین طور دیپلم افتخار IBBY تابستان امسال دركشور یونان به كتاب «زیبا صدایم كن» تعلق گرفت.
این نویسنده كه كتاب «زیبا صدایم كن» او در لیست كلاغ سفید كتابخانه بین المللی مونیخ قرار گرفته است درباره چگونگی جهانی شدن یك اثر اظهار داشت: نویسنده باید به مفاهیمی همچون صلح، تقبیح جنگ و خشونت مقابل كودكان و... كه در همه دنیا صدای واحدی از آنها به گوش می رسد بپردازد؛ البته این به معنای فراموشی فرهنگ بومی نیست.
حسن زاده افزود: فانتزی نویسی برای كودكان كه حالا در دنیا مرسوم می باشد اگر با تقلید صرف توسط نویسندگان همراه باشد حرف جدیدی نخواهد داشت و در بهترین حالت مثل آثار غربی می شود، اما اگر جهان بینی و فرهنگ بومی با فانتزی درآمیزد در دنیا هم با اقبال عمومی مواجه خواهد شد.
نویسنده كتاب «مار و پله» درباره چشم انداز ادبیات كودك هم اظهار داشت: چیزی كه ادبیات كودك را تهدید می كند همان چالش عمومی كتاب نخواندن است كه سیستم فرسوده آموزش و پرورش ایران در آن مقصر است. در واقع با قرار دادن كودكان در رقابت های بیهوده آنها را از مطالعه و علایق دیگر بازمی دارند.
فرهاد حسن زاده روند سیستم كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان فعلی ایران را هم رو به افول دانست و اظهار داشت: كانون كه زمانی مركز خلق كتاب های جدی در حوزه كودك و نوجوان بود به نظر می آید درهای خودرا به روی نویسندگان بسته است و حالا این ناشران خصوصی هستند كه گوی سبقت را از كانون ریوده اند و بار تولید آثار جدی را به دوش می كشند.
این نویسنده ادبیات كودك و نوجوان سیستم شورای كتاب كودك در دهه اخیر را تحسین و افزود: با ورود جوانان به شورای كتاب كودك سیستم كلاسیك و سنتی آن گرفتار تحول شد و آثار مدرنی كه قبلا پس زده می شدند حالا به ادبیات كودك و نوجوان ایران راه پیدا كرده اند.
1397/09/07
21:49:03
5.0 / 5
4615
تگهای خبر: ادبیات , جایزه , جوان , رمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی