گفته های سازنده زندگی پس از زندگی

نگاه به زندگی بعد از شنیدن تجربه های مرگ موقت

نگاه به زندگی بعد از شنیدن تجربه های مرگ موقت کارکادو: «این دنیا فضای مجازی است و ما با عینک هایی که داریم در حال انجام یک بازی سه بُعدی هستیم!»


این جملات قسمتی از اظهارنظر تهیه کننده و مجری برنامه «زندگی بعد از زندگی»، درباره زندگی و حیات است؛ برنامه ای که در ماه رمضان با موضوع بررسی تجربه های مرگ موقت از شبکه چهار پخش می شود.
عباس موزون نگاهش به زندگی و مرگ را اینطور عنوان کرد: این دنیا فضای مجازی است؛ یک بازی بزرگ سه بعدی است؛ چشم، روح این بازی و بدن عینک بازی سه بعدی است. اهل عالَم که جنس انس و ملک هستند، همه دور ما نشسته اند و ما را می بینند؛ هر کدام از ما نسبت به اتفاقات بازی، واکنش های متفاوتی داریم؛ زمانی که عینک را برداریم آن مرگ است؛ اگر واکنش هایمان معقول بوده باشد خوشحالیم که در حضور همه موقر بوده ایم و اگر واکنش هایمان نادرست باشد، شرمند و خجالت زده خواهیم بود. از نظر من مرگ وجود ندارد و این مرگ، فقط مرگ عینک است. ما حیاتین نداریم یعنی دو حیات نداریم یک حیات است، ما از اول بوده ایم و تا آخر هم هستیم.


به گزارش کارکادو به نقل از ایسنا، نشست خبری برنامه تلویزیونی «زندگی بعد از زندگی» در ساختمان روابط عمومی صداوسیما با حضور عباس موزون ـ تهیه کننده و مجری برنامه ـ، امین نوروزی ـ مدیر گروه ادب و هنر شبکه چهار ـ و محمد حسین رنجبران ـ مدیر کل روابط عمومی سازمان صدا و سیما ـ انجام شد.
عباس موزون در این جلسه درباره ساخت برنامه «زندگی بعد از زندگی» عنوان کرد: واجب می دانم که بر این نکته تاکید کنم که «زندگی بعد از زندگی» محصول یک کار تیمی است. سال ۹۵ و قبل تر از آن پژهش شروع را به تنهایی شروع کردم و با هزینه شخصی آغاز شد. اما روی سخن من با مدیران سازمان عزیز صدا و سیما هست که خیلی مهمست که مدیری سوژه ای را که ظرفیت کار دارد تشخیص دهد و بسترش را فراهم آورد. اینکه با هزینه شخصی کار آغاز شد خوب بود اما کافی نبود چیزی که کار را کامل کرد این بود که یک مدیر با یک دید دقیق تشخیص داد این مساله رویه لبه تیغ را وارد سازمان کند بدین سبب وقتی آقای معینی پور، مدیر شبکه چهار پذیرفتند که کار صورت گیرد و هزینه هایی شخصی که انجام شده بود را متقبل شدند کار کامل شد. نمی شد اینکار را با هزینه شخصی انجام داد.
او اضافه کرد: من از ۱۶ سالگی در مشهد با تئاتر و عکاسی شروع کردم و ۳۱ است که در این عرصه هستم اما در ده سالی که درتهران هستم زمینه رشد فراهم شد؛ میخواهم بگویم ما در شهرستان ها ده ها «زندگی بعد از زندگی» داریم که پدیدار نشده. نیم قرن پیش در آمریکا روانشناسی به اسم ریموند مودی درباره اشتراکات افرادی که تجربه مرگ داشتند پژوهش کرده است اما سابقه این مساله به زمانی برمی گردد که برای نخستین بار روح انسان به زمین حبوط کرد؛ ما از همان زمان تجربه های نزدیک به مرگ را داشتیم. بنده بوسیله پژوهش های آقای مودی با این مساله آشنا شدم. ایشان کتابی داشتند به اسم «زندگی بعد از زندگی» که من پس از انتخاب نام برنامه ام متوجه این تشابه اسمی شدم. بیشتر در کتابخانه استان قدس مشهد مطالعه می کردم و از سال ۹۵ دنبال تجربه گران ایرانی بودم.
موزون با اعلان اینکه از مشهد تا هرمز که دورترین نقطه ایران است در این برنامه میهمان داشته اند، درباره نحوه تشخیص ادعای دروغین تجربه مرگ توضیح داد: هفتاد مولفه برای تشخیص صحت صحبت های تجربه گران دارم که ده تا از این مولفه ها تکنیک های شخصی من است. چیزی که شما در تلویزیون می بینید حداقل چهارمین مصاحبه با میهمان است. بیش ا ز۱۵۰۰ تجربه ابرازی داشتیم که تعدادی به سبب اینکه به جهت بیماری، خوب بودن یا خود نمایی بوده است کنار گذاشته شده؛ حدودا ۲۰۰ – ۳۰۰ تجربه درست بوده که از میان آنها هم همه قابلیت تلویزیونی شدن نداشتند.
او با بیان یکی از تکنیک های شخصی اش عنوان کرد: وقتی از کسی در دو زمان و مکان متفاوت گفت و گو می گیری و میبینی آن پدیده را با همان حس و حال مشابه تعریف می کند قلب و فطرت شما می گوید که این روایت درست است. این یکی از ده تکنیک شخصی من است که الان که بیانش کردم سوخت.
مجری و تهیه کننده «زندگی بعد از زندگی» درباره تاثیر این برنامه بر مخاطبان با بیان دو مثال عنوان کرد: دیشب خانمی تماس گرفتند و گفتند کسی که به ماشین من خسارت زده و هزینه اش را نمی داد، الان با دیدن برنامه شما زندگ زده و مال من را پس داده و حلالیت طلبیده است. شخص دیگری هم می گفت آقایی با دیدن برنامه ای که میهمان در آن درباره اذیت کردن همسرش و دیدین عواقب آن در تجربه بعد از مرگ صحبت کرده بود، از همسرش حلالیت طلبیده و ۴ دنگ خانه را به نامش زده است.
موزون در ادامه صحبت هایش عنوان نمود که دو گروه از مخاطبان برنامه هستند که دو نوع قضاوت نادرست نسبت به تجربه گران مرگ دارند. وی در همین زمینه اضافه کرد: عده ای می گویند این میهمان با این پوشش نادرست چرا آن دنیا هلاک نشده و تجربه اش انقدر خوب بوده است؟! ما خدا نیستیم؛ شما چه می دانستید که این شخص خیریه ای دارد و هفتاد یتیم را سرپرستی می کند اما ما در برنامه درباره آن صحبت نکرده ایم. گروهی دیگر هم هستند که اگر در برنامه ببینند میهمان چیزی گفته است که ممکنست رفتاری در خودشان را نقد کند، می گویند این شخص دروغگو بود؛ در حقیقت وقتی می رسد به قسمتی که خودشان دوست ندارند، قضاوت می کنند.
او اضافه کرد: من تازه الان پس از چندین سال پژوهش و کار دراین زمینه به پنج حکمت رسیدم که چرا خداوند امکان تجربه مرگ و بازگشتن به دنیا را به شخصی می دهد. اجداد، پدر و مادر، خود شخص، فرزندانش و نسل فرزندانش در این مساله تاثیر دارند. مالک اشتر به امام علی (ع) گفت من در جنگ به همان اندازه که تو کشتی، کشته ام، یکی کمتر؛ امام فرمودند تو فقط کشته ای من به هفت نسلش نگاه کردم اگر یکی از آنها اهل نجات بود نکشتم و زخمی اش کردم تا زنده بماند. شخصی را داشتیم که همه جرایم را به جز قتل مرتکب شده و پس از آن که از تخت بیمارستان برخاسته خیر شده است و دائم در حال کمک به دیگران است.
تهیه کننده برنامه «زندگی بعد از زندگی» در آخر با تاکید بر اینکه هیچ سانسوری در این برنامه اعمال نشده است، اظهار نمود: اگر سانسوری بخواهد شکل بگیرد من برنامه را رها می کنم و این تخیلات افراد شکاک است. جز در یک مورد که روح از بدن خارج شده و گناه بسیار زشتی را دیده بود که نمی شد پخش کرد، هیچ چیز دیگری سانسور نشده است که آن هم اگر شد در فضای مجازی می آوریم.
پوشش این جلسه مجازی برای لحظاتی با مشکل دریافت توسط خبرنگار ایسنا همراه بود که در صورت قرار گرفتن جریان کامل نشست بر روی سایت معاونت سیما، این گزارش کامل می شود.
«زندگی بعد از زندگی»، روایتی از تجربه های بعد از مرگ است که هر شب ساعت ۱۸: ۱۵ پخش و ساعت یک بامدادان و ۱۱: ۳۰ ظهر بازپخش می شود.
منبع:

1400/02/19
15:17:03
5.0 / 5
290
تگهای خبر: تئاتر , دانش , سایت , عكاس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی