از جمشید مشایخی تا بهرام رادان، بازیگرانی در لباس پادشاه

از جمشید مشایخی تا بهرام رادان، بازیگرانی در لباس پادشاه در سالهای اخیر، سریال های زیادی تولید شده که به موضوع ناصرالدین شاه و اتفاقات آن دوران پرداخته است و امسال هم همزمان سه سریال در حال ساخت هستند که قصه هایشان به این شاه قاجار مرتبط می باشد.


مهسا بهادری: همه با ناصرالدین شاه قاجار معروف به قبله عالم و سلطان صاحبقران که پس از کشته شدن توسط میرزا رضای کرمانی لقب شاه شهید را گرفت، آشنا هستیم. چهارمین شاه از دودمان قاجار که با نزدیک به ۵۰ سال پادشاهی، طولانی ترین دوره پادشاهی را در بین دودمان خود دارد و به افتخار نیم قرن سلطنت بر ایران، خودرا صاحب قران نامید. شاهی که بسیار به فرهنگ و هنر علاق داشت و این علاقه او به هنر سبب شده بود تا اهتمام کند با کوشش های فراوان خودش را در دسته هنرمندان جای دهد و به هر هنری از عکاسی گرفته تا نویسندگی و نقاشی، وارد شود و آثاری را بجای بگذارد که واضح ترین تصویر اتفاقات و تصاویر را از دوران پادشاهی او به نمایش بگذارد. هر چند که او بسیار اهل عیش و نوش بود اما هیچ وقت نمی توان فراموش کرد که جزو معدود پادشاهانی بود که خاطرات روزمره خودرا می نوشت و قلم طنزی داشت، طراحی، نقاشی و عکاسی می کرد و به هنرمندان این زمینه علاقه نشان می داد و قتل امیرکبیر در کارنامه سلطنتش نقطه سیاه بزرگی بجای گذاشته است. صدارت، اصلاحات و سرانجام قتل فجیع امیرکبیر (صدراعظم ناصرالدین شاه)، داستان های اندرونی و حرمسرا، رقابت بین اطرافیان و اعضای دربار ناصری، رقابت همیشگی روسیه و انگلستان بر سر نفوذ بر ایران در آن دوران، سه سفر پر سر و صدایش به اروپا، از دست رفتن قسمتی از کشور (به ویژه هرات) و... قسمتی از رویدادهایی بوده که مورد توجه نویسندگان و سینماگران ایران برای پرداختن به دوران سلطنت ناصرالدین شاه بوده و این علاقه همچنان هم ادامه دارد تا جایی که تا کنون ۷ فیلم و سریال در ژانرهای مختلف درباره این شاه تولید شده است که در ادامه نگاهی می اندازیم به آثاری که کاراکتر این شاه در آن حضور داشت. «سلطان صاحبقران» نخستین توجه به شاه قاجار نخستین سریالی که درباره ناصرالدین شاه قاجار شد به سال ۱۳۵۴ باز می گردد، سریالی با نام «سلطان صاحبقران» با کارگردانی زنده یاد علی حاتمی است. اولین سریالی که اهتمام داشت تا کوشش های امیرکبیر برای آبادی این سرزمین را نشان دهد. در این مجموعه زنده یاد جمشید مشایخی ایفاگر نقش ناصرالدین شاه بود و زنده یاد ناصر ملک مطیعی نیز در نقش امیرکبیر ظاهر شد و سعید نیک پور و جهانگیر فروهر به ترتیب نقش میرزا رضا کرمانی و میرزا آقاخان نوری و زری خوشکام نقش عزت الدوله، خواهر تنی ناصرالدین شاه و همسر امیرکبیر را ایفا کردند. «کمال الملک» و هنر جمشید مشایخی دومین فیلمی که زمان ان به شاهان قاجار باز می گشت، فیلم سینمایی «کمال الملک» با کارگردانی مرحوم علی حاتمی بود که در سال ۶۲ ساخته شد. اینبار و برخلاف «سلطان صاحبقران»، علی حاتمی، به زندگی کمال الملک، نقاش ایرانی پرداخته بود اما ناصرالدین شاه با بازی مرحوم عزت الله انتظامی، حضور پررنگی در فیلم داشت. مرحوم جمشید مشایخی هم نقش کمال الملک را ایفا می کرد.
نقطه سیاه سلطنت شاه شهید در زمان پادشاهی ناصرالدین شاه قاجار هنرمندان و افراد بزرگ زیادی چون کمال الملک و امیرکبیر زیست کرده اند. امیر کبیر، یکی از کارآمدترین و مهم ترین صدراعظم های ایران بوده است که در رشد، پیشرفت و شکوفایی کشور نقش مهم و به سزایی داشته است و علاوه بر صدارت، شوهر عزت الدوله، خواهر ناصر الدین شاه هم بود و امضای فرمان قتل امیر کبیر به دست قبله عالم، یکی از بزرگترین اشتباهات او به شمار می آید. توجه به این مساله موجب شد تا ۱۰ سال بعد از نخستین فیلمی که درباره ناصرالدین شاه ساخته شد، سعید نیک پور تصمیم بگیرد تا از یک زاویه دیگر به دوران ناصرالدین شاه نگاه کند و اینبار زندگی امیرکبیر را به نمایش بگذارد و بنا بر این سریال «امیرکبیر» را در سال ۱۳۶۴ روی آنتن شبکه یک سیما برد. در این سریال، ایرج راد نقش ناصرالدین شاه قاجار، سعید نیک پور نقش امیرکبیر را ایفا می کردند. ایرج راد، دوبار شاه شد ایرج راد، برای بار دوم، ۲۲سال پس از سریال «امیر کبیر» اینبار در سال ۸۸ و در سریال «سال های مشروطه» با کارگردانی محمدرضا ورزی، نقش ناصرالدین شاه را ایفا کرد. سریال «سال های مشروطه» سریالی است که از زمان شروع سلطنت ناصرالدین شاه تا شروع مشروطه را به تصویر می کشید و این دفعه از جنبه های سیاسی به حکومت این شاه قاجار نگاه شده بود. سعید شیخ زاده، جوانی ناصرالدین شاه، محمد صادقی در نقش امیرکبیر، آزیتا حاجیان مهد علیا را برعهده داشتند.
بازگشت حسن فتحی با «جیران» درگذشته سریال ها فقط برای پلتفرمی به نام تلویزیون ساخته می شد، اما با گذشت زمان، شبکه نمایش خانگی روی کار آمد و بازارش هم حسابی داغ شد تا جایی که هم اکنون سریال هایی که در شبکه نمایش خانگی وجود دارند، از سریال های تلویزیون بیشتر هستند. حسن فتحی، یکی از کارگردان هایی است که روزگاری سریال های مختلفی برای تلویزیون می ساخت، حالا تصمیم دارد تا بعد از سریال «شهرزاد»، دومین سریال شبکه نمایش خانگی خودرا با نام «جیران» بسازد که قصه عشق این شاه به جیران یکی از سوگلی های حرمسرایش را روایت می کند، جریان با سایر زنان حرمسرا تفاوت داشت، به اسب سواری و شکار بسیار علاقه داشت و نخستین بار برای فرا گرفتن رقص به دربار قاجار راه پیدا می کند و شاه در نخستین نگاه به او دل می بندد. فتحی برای نقش ناصرالدین شاه، بهرام رادان، نقش مهدعلیا (مادر ناصرالدین شاه) شبنم مقدمی و نقش ملیجک، بابک حمیدیان را انتخاب نموده است. در این زمینه بیشتر بخوانید: ◾️شهر در دست ناصرالدین شاه ها! ◾️عکس بهرام رادان و پریناز ایزدیار در عاشقانه ای از حسن فتحی عشق ناصرالدین شاه به دختری روستازاده سریال «آهوی من مارال» با کارگردانی مهرداد غفارزاده حدود یک ماه پیش آغاز شد و مقرر است یکی دیگر از سریال های شبکه نمایش خانگی باشد که داستانی از دوره قاجار با محوریت ناصرالدین شاه را روایت می کند. این سریال که با حضور بازیگرانی چون حسن معجونی در نقش ناصرالدین شاه، ترلان پروانه، شبنم مقدمی، الهام کردا، لیلا بلوکات و علیرضا کمالی جلوی دوربین رفته و در دو فصل ایجاد می شود، که فصل اول ۱۵ قسمت و فصل دوم ۲۵ قسمت خواهد داشت. در «آهوی من مارال» شاهد روایتی از ماجرای دلدادگی ناصرالدین شاه به دختری روستازاده هستیم. حامد کمیلی هم شاه شد سریال «قبله عالم» با کارگردانی حامد محمدی، برخلاف دیگر سریال های تاریخی که درباره ناصرالدین شاه قاجار تولید شده است، محتوای طنزگونه ای دارد و قرار نیست که یک روایت تاریخی را به تصویر بکشد. در خلاصه داستان این سریال آمده است؛ ناصرالدین شاه ملقب به قبله عالم در آرزوی دست یافتن به اکسیر آب حیات است. اکسیر توسط طبیب مخصوص تهیه می شود، اما با نوشیدن آن حوادثی پدید می آید. حامد کمیلی در نقش ناصرالدین شاه، شقایق دهقان در نقش مهدعلیا، هادی کاظمی در نقش ظل الدوله و سوگل خلیق در نقش انیس الدوله ایفای نقش می کنند. این سریال مقرر است به زودی در شبکه نمایش خانگی پخش شود.
۵۸۲۴۵

1400/01/29
22:15:37
5.0 / 5
536
تگهای خبر: تاریخی , تصویر , جوان , دوربین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی