كشف ارتباط بین موسیقی و علم

كشف ارتباط بین موسیقی و علم به اعتقاد فعالان عرصه موسیقی علمی، میان علم و موسیقی ارتباط عمیقی وجود دارد که تلفیق این دو با هم علاوه بر آنکه به جنبه‎های زیبایی شناسی موسیقی منجر خواهد شد، دستاوردهای بی نظیر تولید محتوای موسیقی را برای موسیقیدانان به دنبال دارد.


بیژن نوروز موسیقیدان، نوازنده و مدیر یکی از شرکتهای استارت آپ های فعال در حوزه موسیقی علمی و نجومی در گفت و گو با ایسنا گفت: برخی بر این باور هستند که موسیقی و علم کاملاً با هم در تضادند و برخی دیگر علم و موسیقی را زوجی جدایی ناپذیر می دانند ولی مطالعه فعالیت افرادی چون آنت لاو، کارولین اسکات، اویل هیرست و تام گرین نشان از ارتباط عمیق و اسرارآمیز موسیقی و علم دارد.
وی افزود: البته این گفته به معنای این نیست که بگویم پرداختن به علم باعث بهتر شدن افراد در زمینه موسیقی می شود یا بالعکس، اما از مقایسه این دو باهم در می یابیم که هر دوی این رشته ها مملو از خصوصیت های مختص به خود هستند، اما ارتباط این دو رشته با هم می تواند تأثیر بسزایی بر روی محتوای اثر داشته باشد.
موسیقی به منزله ریاضیات
نوروز ضمن اشاره به نظریه "موسیقی تحلیل و استفاده از الگوهای موسیقی" خاطرنشان کرد: این نظریه با وقفه های بین نت ها، نظم موزونی که نت ها در آن نمود پیدا می کنند و غیره سروکار دارد. برای مثال وقفه C تا G یک وقفه پنجم است مانند دو نت اول موسیقی فیلم جنگ ستارگان. ترکیب C، GوE به ما یک هارمونی معین و پایدار از C ماژور می دهد. استفاده از نظریه ی موسیقی به جای برگزیدن تصادفی نت ها تا رسیدن به آنچه خوب به نظر می آید، درست ما را به منظور موسیقایی که می خواهیم، هدایت می کند.
وی افزود: برخی افراد، بخصوص آهنگسازان دانش گسترده ای نسبت به نظریه موسیقی دارند. باقی افراد این نظریه را بیشتر به صورت ضمنی درک می کنند و این امر طی سال ها به صورت پیوندی درونی بین آنچه می شنوند و آنچه بر ابزارهای موسیقی خود اعمال می کنند، بنا شده است. اما بیشتر افراد اندکی از هر دو مورد را دارند.
این فعال حوزه موسیقی علمی تصریح کرد: این نظریه صد در صد علمی نیست، اما میتوان با شمارش آهنگ موزون و غیرمعمول، نقش هارمونیکی از نت های خاصی در سیمها از آن استنباط کرد و حسی کاملاً ریاضیاتی داشت.
موضوع تنها الگوها نیستند
نوروز خاطرنشان کرد: شاید دلیل باور برخی افراد در خصوص این باشد که ارتباط بین علم و موسیقی را طبیعی می دانند. دانشمندان با تحلیل الگوها مشکلی ندارند و با ریاضیات خوب کنار می آیند و آیا اینکه موسیقی تنها متشکل از ریاضیات و الگوهاست، درست است؟ خیر. در حقیقت، اگر بخواهیم با این کوته نظری به مبحث نگاه نماییم، مانند آن می ماند که نه تنها در مورد موسیقی، بلکه در مورد علم هم گرفتار سوءتفاهم شده باشیم.
وی اظهار نمود: لازمه موسیقی تنها داشتن دانش تحلیل قواعد مختلف نیست، بلکه داشتن احساسات، خلاقیت و بصیرت هم در این امر دخیل است. غریزه، عادت و شانس از ملزومات بکار بستن عملی نظریه موسیقی هستند.
نوروز افزود: از طرفی بدون الهام بارقه اولیه در ذهن، هیچ ایده تازه ای بروز پیدا نمی نماید. دشوارترین بخش کار یافتن همین بارقه است. باقی کار فوق العاده روان پیش می رود: انجام محاسبات، جمع آوری داده ها، مانند آهنگ سازی که بعد از روزها کار کردن به بن بست می رسد، در ظاهر به صورت اتفاقی برای یک ملودی، سازی همراهی کننده انتخاب می کند.
زیبایی در هردو وجود دارد
نوروز ضمن اشاره به ارتباط میان فیزیک و موسیقی، تصریح کرد: دوگانگی عجیبی در این دو موجود است. این دوگانگی در هسته کار، یعنی تمرین، آماده سازی، تجربیات، هفته ها محاسبه و تفکر، مستور است. این امر در تحقیق مشارکتی هم مشهود است، حتی اگر به جای تک نوازی در گروه موسیقی بنوازیم. این دوگانگی می تواند باعث انزوا یا عدم اعتمادبه نفس شود.
وی وجود دوگانگی "خصوصی/همگانی" بودن را از خصوصیت های علم و موسیقی دانست و اظهار داشت: در هر دو زمینه توجه بیشتر بر روی بهداشت روان معطوف است، ضمن آنکه در هر یک از این زمینه ها لذتی نهفته است که برگرفته از کنار هم قرار گرفتن قطعات از جنبه های زیبایی شناختی است.
نوروز افزود: شاید برخی افراد به جوانب تحلیلی و رمزگشایی الگویی علم و موسیقی علاقه مند باشند. اما این ارتباط پیچیده تر و عمیق تر از تصور است.
منبع:

1399/12/27
11:26:22
0.0 / 5
571
تگهای خبر: آهنگ , آهنگساز , جوان , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی