دیدار خسرو و شیرین در ایران و ارمنستان

دیدار خسرو و شیرین در ایران و ارمنستان به گزارش کارکادو همایش «دیدار خسرو و شیرین در ایران و ارمنستان» به مناسبت روز بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی به صورت مجازی برگزار می گردد.


به گزارش کارکادو به نقل از ایسنا، این همایش به همت مرکز فرهنگی و بین الملل شهر کتاب با همکاری رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان و انستیتو ادبیات آکادمی ملی علوم ارمنستان و به مناسبت روز بزرگداشت نظامی گنجوی، روز چهارشنبه (بیستم اسفند) از ساعت ۱۵ با حضور نظامی پژوهان ایران و ارمنستان به صورت مجازی برگزار می گردد.
سخنرانان و عنوان سخنرانی شان در این همایش به این شرح است:
«خسرو و شیرین، شاهکارادبیات غنایی»، سعید حمیدیان
«خسرو و شیرین بیشترین پیوند را با ارمنستان دارد»، میرجلال الدین کزازی
«نگاه نظامی به عشق در منظومه خسرو و شیرین»، اصغر دادبه
«عاشقانه های معشوق، تحلیل داستان شیرین ارمنی»، زهرا پارساپور
«ظرفیت های دراماتیک منظومه خسرو و شیرین»، اصغر نوری
«مفهوم قدرت در خسرو و شیرین نظامی»، علیرضا پورمسلمی
«ارجاعات به داستان عاشقانه «خسرو و شیرین» در تاریخ نگاری ارمنی»، وارتان دوریکیان (رئیس انستیتو ادبیات آکادمی علوم ارمنستان)
«ارجاعاتی به داستان عاشقانه «خسرو و شیرین» در شعر قرون وسطی ارمنی»، هریکناز وورسکانیان (معاون انستیتو ادبیات آکادمی علوم ارمنستان)
«اشعاری با اقتباس از خسرو و شیرین در ادبیات کلاسیک ارمنی»، سوسانا هوانسیان (پژوهشگر ادبیات و همکار علمی انستیتو ادبیات آکادمی علوم ارمنستان)
«ترجمه های روسی و انگلیسی داستان عاشقانه خسرو و شیرین در ادبیات ارمنی» لوئیزا گاسپاریان (پژوهشگر ادبیات و همکار علمی انستیتو ادبیات آکادمی علوم ارمنستان)
«مضامین عاشقانه در ادبیات معاصر ارمنی»، آرمنوش آراکلیان (مترجم کتاب «تویی خواب شیرین من»).
در خبر برگزاری این برنامه آمده است: بی گمان، در پهنه شعر فارسی، نظامی گنجوی در سرودن داستان های عاشقانه، هنر و توانایی بسیار به خرج داده و به این عنوان نام بردار و استادی است مسلم.
در بین پنج گنج او، خسرو و شیرین را شاهکار ادبیات غنایی می دانند که درخششی خاص دارد و اوج هنر نظامی است.
داستان شورانگیز خسرو و شیرین یادبود شکوهمندی از دلباختگی است و از مشهورترین افسانه های کهن فارسی و در شمار داستان های اواخر دوره ساسانی بوده و در شاهنامه و دیگر منابع هم از این داستان یاد شده است. در بررسی تطبیقی خسرو و شیرین با دیگر شاهکارهای ادبیات جهان، میتوان آنرا با رومئو و ژولیت، اثر پرآوازه شکسپیر، مقایسه کرد. آثار نظامی گنجوی توانایی های منحصر به فردی دارد که فراتر از مرزهای فرهنگی ای می رود که آنرا تولید کرده است و می تواند با مخاطبان مختلف در جهان با سنجه ها و سلیقه های متفاوت گفتگو کند و بدین سبب است که نظامی یکی از پنج سخن سرای بزرگ ایران و یکی از سرایندگان بزرگ ادبیات جهان است.
علاقه مندان می توانند این نشست را از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به نشانی ketabofarhang، کانال تلگرام bookcitycc و صفحه این مرکز در سایت آپارات پیگیری کنند.1399/12/18
19:07:16
0.0 / 5
754
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی