مروری بر اجرای عملیات نصر۸

مروری بر اجرای عملیات نصر۸ امروز بیست و نهم آبان ماه سالروز انجام عملیات «نصر8» است كه با هدف تصرف ارتفاع «گرده رش» و در نتیجه تسلط بر قسمتی از رودخانه «قلعه چولان» و تسهیل عبور نیروها در منطقه عملیاتی شمال سلیمانیه طراحی و اجرا شد.به گزارش کارکادو به نقل از ایسنا، عملیات «نصر۸» در ساعت یک و ۱۵ دقیقه بامدادان ۲۹ آبان ماه سال ۱۳۶۶ با رمز «یا محمدبن عبدالله ادرکنی، ادرکنی، ادرکنی، » شروع شد.

در این عملیات برای تک(حمله) هماهنگ به مواضع دشمن، یگان ها با پنج تا هشت ساعت راهپیمایی، زیر مواضع دشمن مستقر شدند و بعد از اعلام حمله، به مواضع دشمن حمله کردند و موفق شدند هدف های خودرا بر روی قله های «۱۴۲۶»، «۱۴۱۸»، «۱۳۹۱» و همچنین، قرارگاه تاکتیکی «تیپ ۳۹» و مقر گردان ۱ این تیپ عراق را تصرف کنند.

در این میان، تنها مقر گردان ۲ تیپ ۳۹ در ادامه یال شمال «گرده رش» پاک سازی نشد.

با آغاز عملیات، مهندسی قرارگاه «نجف» نیز مبادرت به راه اندازی جاده از پاسگاه پلیس به سمت رودخانه «قلعه چولان» و راه اندازی پل لوله ای روی این رودخانه کرد.

از ساعت پنج صبح، دشمن با عناصر باقی مانده از تیپ ۳۹ به لشکر «۵۷ ابوالفضل (ع) » پاتک کرد و با ادامه این فشار توانست این لشکر را ۳۰۰ متر عقب بزند و به سبب احساس خطر از این محور، به این لشکر ماموریت داده شد تا هنگام ورود نیروهای لشکر «ویژه شهدا»، در مقابل دشمن مقاومت کرده و منطقه را حفظ کند.

لشکر ویژه شهدا نیز ماموریت داشت ادامه یال گرده رش را تصرف کند. از ین جهت، برای کمک و تقویت این یگان به توپخانه و ادوات دستور داده شد در آن محور اجرای آتش کنند.

در همین راستا ساعت پنج بامداد به لشکر ویژه شهداء و لشکر « ۷ ولی عصر (عج) » دستور داده شد که به دنبال ادامه ماموریت لشکر «۵۷» و تقویت خط دفاعی لشکر « ۲۱ امام رضا (ع) » وارد عمل شوند.

در این حال، بار دیگر دشمن اوایل بامداد پاتک کرد اما این دفعه سرکوب شد. بعد از این حمله، تا ظهر روز اول، تحرک خاصی از دشمن مشاهده نشد اما پس از ظهر چند فروند هواپیمای دشمن با قصد بمباران مواضع رزمندگان ایرانی، اشتباهاً مواضع قوای خودشان را بمباران کردند.

در شب دوم، لشکر ویژه شهدا روی ادامه یال گرده رش، با یک گردان از لشکر ۵۷ عبور کرده و آنرا تصرف کرد.

عراقی ها بعد از عقب نشینی از گرده رش، از روز سوم عملیات با تیپ های ۳۱، ۷۷ و ۸۳ از دو محور به مواضع نیروهای خودی در بین قله های ۲ و ۳ و همین طور به قله ۲ حمله کردند، اما رزمندگان ایرانی آنها را عقب زدند.

از روز سوم آذر ۱۳۶۶، نیز نیروهای اتحادیه میهنی کردستان عراق روی ارتفاع «ویولان» عملیات خودرا شروع کردند. به دنبال این اقدام، دشمن توجه خودرا به آن محور معطوف کرد و موفق شد بعد از چند روز درگیری اتحادیه را وادار به عقب نشینی کند. در مجموع عملیات نصر ۸ بعد از یک هفته با موفقیت کامل به پایان رسید.

رزمندگان اسلام در عملیات نصر ۸، به طور۱۰۰ درصد به هدف های خود رسیدند. در واقع، با تصرف ارتفاع گرده رش، یک سرپل مناسب و جاپای مطمئن در آن سوی رودخانه قلعه چولان، برای اقدامات بعدی به دست آمد.

در این عملیات، دشمن متحمل تلفات نیروی انسانی و تجهیزات زیادی شد و ۲۰۰ تن از آنها نیز به اسارت نیروهای خودی درآمدند. همچنین، تیپ های ۳۹، ۷۴، ۷۷ و ۸۳ و برخی یگان های دیگر دشمن لطمه دیدند. علاوه بر این، مقداری از سلاح، مهمات و تجهیزات دشمن نیز منهدم و یا به غنیمت گرفته شد.

مناطق آزاد شده:

شهر «ماووت» و ارتفاعات ۱۴۲۶، ۱۴۲۸، ۱۳۹۱، چندین پاسگاه مرزی عراق بر روی ارتفاعات گرده رش، روستاهای «گمالان زور»، «گمالان خوارد»، «برگر بالا»، «برگر پایین».

تجهیزات منهدم شده دشمن:

چندین دستگاه تانک و نفر بر انواع ماشین آلات مهندسی و راهسازی، چندین قبضه آتشبار توپخانه، چندین انبار مهمات، ده ها دستگاه خودرو نظامی.

یگان های منهدم شده دشمن: انهدام تیپ ۲۹ از لشکر ۴۴ انهدام تیپ های ۶۰۳، ۸۳، ۷۷ پیاده انهدام یک گردان کماندویی از سپاه یکم، انهدام سه گردان توپخانه، انهدام یک گروهان تانک، انهدام گردان کماندویی لشکر ۴۴.

تعداد کشته و زخمی: بیش از ۲۰۰۰ نفر.

تعداد اسرا: ۲۰۰ نفر.

به غنیمت گرفتن تعدادی تانک، ده ها دستگاه خودرو، تعداد زیادی انواع خمپاره انداز، یک دستگاه رادار «رازیت»، تعداد زیادی انواع سلاح سبک نیز همچون نتایج و دستاوردهای این عملیات بودند.
1399/08/29
11:58:16
5.0 / 5
1347
تگهای خبر: دستگاه , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی