اهدای نشان درجه یك هنری به بهروز رضوی در مراسم تقدیر از او

اهدای نشان درجه یك هنری به بهروز رضوی در مراسم تقدیر از او كاركادو: مراسم بزرگداشت بهروز رضوی، پیشكسوت رادیو، بامداد یكشنبه (11 خردادماه) با حضور حمید شاه آبادی، معاون صدا و اهالی رادیو در سالن اجتماعات معاونت صدا اجرا شد.


به گزارش کارکادو به نقل از روابط عمومی معاونت صدا، آیین بزرگداشت و اهدای نشان درجه یک هنری بهروز رضوی با حضور حمید شاه آبادی معاون صدا، سیدمحمد طباطبایی دبیر شورای ارزشیابی هنرمندان و مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت، محمد جعفر محمدزاده مدیر رادیو ایران، علیرضا حبیبی مدیر رادیو فرهنگ و تنی چند از پیشکسوتان عرصه صدا و مدیران رادیو در طبقه پنجم ساختمان شهدای رادیو انجام شد.
در ابتدای این مراسم نماهنگی در جهت معرفی بهروز رضوی برای حاضران نمایش داده شد.

جایگاه امروز رادیو مدیون حضور فرهیختگانی چون بهروز رضوی است
معاون صدا در این مراسم اظهار داشت: توفیقی است برای رادیو که یکی از فرزندان سرافزار خودرا تجلیل می کند. اگر به ۸۰ سال حضور رادیو در کشورمان نگاه نماییم، معدود افرادی در این تراز و مرتبه هستند و رادیو باید به وجود شخصیتی مانند ایشان ببالد که در درون خود پرورش داده است. چنین افرادی منشا خیر و برکت هستند.
شاه آبادی اضافه کرد: امروز این توفیق را دارم که در کنار چهره های ارزشمندی باشم که عمر، خرد و دانش خودشان را صرف فرهنگ این کشور کرده اند و رادیو با آنها رادیو شده است.
معاون صدا اظهار نمود: اگر رادیو در شکل گیری سبک زندگی و میزان فرهیختگی مردم موثر بوده و وسیله ای برای آموزش، سرگرمی و افزایش مهارت در کشور است بواسطه حضور و دانش هنرمندان و چهره های فرهیخته ای مانند استاد بهروز رضوی است.
حمید شاه آبادی اضافه کرد: گفتنی های زیادی در مورد ایشان وجود دارد. واقعیت این است که ما و جامعه ما بهروز رضوی را به صدای او می شناسیم. اما صدا ظرفی است که از او می بینیم و مجموعه دانش، فرهیختگی و تسلط در حوزه شعر و ادبیات کهن، مظروف ظرفی به اسم صدا است.
ایشان سپس اظهار داشت: از ایشان که همچنان برای رادیو وقت می گذارند ممنونم. امیدوارم سالیان سال سایه استادانی نظیر بهروز رضوی برای ما و شاگردانشان مستدام باشد و از وجود ایشان بهره مند شویم.بهروز رضوی رادیو را هیچ گاه فراموش نکرد
بعد از آن صادق رحمانیان مدیرپیشین رادیو فرهنگ و از اعضای فعلی شورای موسیقی معاونت صدا بعنوان یکی از دوستان این هنرمند اظهار داشت: در زمان قدیم دو شاعر بودند که هم دوره جاهلیت عربستان و هم دوره اسلام را گذرانده بودند. بهروز رضوی هم به خاطر پیشینه گویندگی اش هم قبل از انقلاب و هم بعد از انقلاب را درک کرده است و دلیل این حضور، هنر ایشان است. ایشان چه در دوره قبل از انقلاب و چه حالا در رادیو و تلویزیون حضور داشت ولی هیچ گاه رادیو را فراموش نکرد، تاکید اصلی او و عشق و علاقه اش همیشه رادیو است. فرمانروای سرزمین بهروز رضوی، عشق به رادیو است.بهروز رضوی شخصیت چندساحتی دارد
علیرضا حبیبی، سرپرست رادیو فرهنگ اظهار داشت: خوشحالم در جلسه مراسم تقدیر بهروز رضوی هستم و مقام به حقی به ایشان اعطا می شود چونکه به حق، استاد رضوی هستند. ازجناب شاه آبادی برای همکاری و پیگیری که با موسسه خانه هنرمندان پیشکسوت داشتند متشکرم. شاید کمتر کسی بداند که بهروز رضوی از سادات است. او پیرو مکتب دوده و دارای شخصیتی چند ساحتی است. وی شاعر، بازیگر، روزنامه نگار و ترانه سرا است و هنرنمایی اش در رادیو قله این ابعاد شخصیتی او است وعشق به رادیو همیشه برای ایشان نمود بیرونی از جانب شنوندگان رادیو داشته است.


بهروز رضوی آتش به جان من زد!
در ادامه این مراسم مریم نشیبا از پیشکسوتان رادیو، اظهار داشت: با آنکه خروج از منزل برایم راحت نبود اما به خاطر بهروز رضوی به اینجا آمده ام.
وی با بیان جمله زیبای امیدوارم نقاش بال پروانه ها پیوسته همراهتان باشد به ذکر خاطراتی از همکاری با رضوی پرداخت و اظهار داشت: گرچه برنامه کتاب شب را با هم داشتیم اما نخستین باری که من برای خواندن خبر به استودیو رفته بودم بهروز رضوی از تهیه کننده فرصتی چند ثانیه ای گرفت و آنچنان مرا به مردم معرفی نمود که تا آخر عمر فراموش نخواهم کرد.
وی افزود: ایشان از من پرسیدند شما اینجا چه می کنید؟ من گفتم، گوینده هستم و مقرر است اخبار ساعت ۴ را بگویم. بلافاصله از پخش وقتی خواستند و در صورتیکه تمام وجودم می لرزید، ایشان آتش به جان من زدند و گفتند دقایقی دیگر خبر را با صدای خانم نشیبا خواهیم شنید.
این گوینده پیشکسوت اضافه کرد: به نظرم بهروز رضوی بسیار با معرفت و آگاه است، با این وجود گاهی می گوید نمی دانم تا خودش را با شما هم سطح کند. خوشحالم این مراسم برای ایشان انجام شد.
نشیبا در ادامه اظهار داشت: وقتی به من می گویید مادربزرگ رادیو، به خودم این اجازه را می دهم که از شما خواهشی داشته باشم، گاهی زود دیر می شود. یادی نماییم از صدیقه کیانفر عزیز که سه روز پیش فوت کردند. باید جوانان را که حقشان است بنوازیم. به هم یاد دهیم و از هم یاد بگیریم. ممکنست بعضی از صحبت های من پیرزن هم برای شما جالب باشد. با دوستان جوان به از این باشید و آنها را بپذیرید.

بهروز رضوی تکرار نمی شود
رشید کاکاوند شاعر، داستان نویس، ترانه سرا، پژوهشگر ادبیات فارسی و مجری رادیو و تلویزیون سخنران بعدی بود که در مورد بهروز رضوی اظهار داشت: افتخاری بالاتر از این نیست که درباره کسی سخن بگویم که عمری در مورد فرهنگ صدایش صحبت کرده ام. او خودش یک آدم درجه یک هنری است و ما باید افتخار نماییم که هرچند دیر اما بالاخره به این نتیجه رسیدیم.
وی افزود: هنوز هم وقتی صحبت از صدایی می شود که توقع و فرهنگ مخاطب را پرورش می دهد و حرف ها و اندیشه های بزرگ را ارائه می کند، صدای بهروز رضوی را به خاطر می آورم. برای این مراسم با علاقه آمدم و مشتاقانه می خواستم درباره آن صحبت کنم. این صدا را باید بالای دست بگیریم و به جوان ترها نشان دهیم که چگونه می تواند یک صدا دارای فرهنگ و دانش باشد.
وی افزود: حتی وقتی با رضوی سلام علیک می کنم ذوق می کنم و فرهنگ به من منتقل می شود. جوان تر که بودم جشنواره رادیو پر و پیمان تر برگزار می شد. یک سال برای جشنواره رادیو در مشهد بودیم و شب نشینی تمام شده بود و من و آقای رضوی بیدار بودیم. به ایشان گفتم متنی برای ما بخوان و از سر شیطنت گزیده قصاید خاقانی را که در کیفم بود به او دادم. اهالی ادبیات می دانند متن خاقانی بسیار دشوارو کابوس دانشجویان ادبیات است اما بهروز رضوی چنان خاقانی خواند که من نه تا آن زمان شنیده بودم و نه پس از آن خواهم شنید.
کاکاوند عنوان کرد: بعنوان میهمان رادیو که با صاحبخانه صمیمی شده باید بگویم مخاطب از ما می خواهد پشت صدا پر باشد و صاحب صدا جهانی باشد که ما به افتخار آن سکوت نماییم و او را بشنویم. مصداق آن آقای رضوی است که وارد هر فضایی در هنر نمی گردد. برخی فکر می کنند می تواند صدای رضوی را تقلید کنند، نمی دانند رضوی تکرار نمی گردد وگرنه ۶۰ سال تمرین و ممارست می خواهد. ساعت ها باید درباره او صحبت کنم. اما دست شخص و شخصیت او را می بوسم و قول می دهم که جهان ما که جهان پر سر وصدایی است برخی صداها را نمی تواند فراموش کند.
او در آخر اشاره کرد: جوان ترها گمان نکنند که اگر شبیه رضوی صدا کنند می توانند مانند او باشند چونکه همچون او بودن شصت سال مطالعه و علم می خواهد.بهروز رضوی به نشان درجه یک هنری اعتبار داد
مرتضی اسفندقه از شاعران و همراهان رادیویی نیز اظهار داشت: بهروز رضوی آنقدر هنرمند بوده که به او بهروز گفته اند و نه استاد و همچون هنرمندان بزرگی مانند سهراب سپهری، فروغ و... با نامش مشهور شده است؛ هر چه شعر خوب برای صدا گفته شده برای همین صدای سروده شده است. «صدا کن مرا... صدای تو خوب است...»
ایشان سپس بیان کرد: امروز با بهروز مبارک شده است و من به نشان درجه یک هنری تبریک می گویم که بهروز قبولش کرد و به این نشان اعتبار داد. این یک بیت را از صمیم قلب به او تقدیم می کنم:
آفاق از چراغ صدای تو روشن است
خاموشی اش مباد که فریاد روشن میهنیبهروز رضوی هنرمندی ذووجهتین و فرهنگ مند است
همین طور محمد طباطبایی حسینی، در این مراسم اظهار داشت: خدا را شاکرم که در دوره ای که بعنوان دبیر شورای ارزشیابی هنرمندان کشور فعالیت می کنم افتخار امضای چنین نشانی نصیبم شد. اما شاید لازم به ذکر باشد که بهروز رضوی هیچ گاه درخواست دریافت این نشان را نداد. آقای رضوی بسیار دیر این گواهی نامه را دریافت می کنند. خوشحالم شورای ارزشیابی هنرمندان توانست این دوره این افتخار را داشته باشد این نشان را امضا کند.
وی ادامه داد: ما معمولا در شورا، برای اعطای درجه یک هنری بسیار جدی بحث می نماییم ولی اسم ایشان که عنوان شد اعضا گفتند اصلا بحث و سوال ندارد.
طباطبایی افزود: به قول استاد زنده یاد ایرج افشار، بهروز رضوی هنرمندی ذووجهتین و فرهنگ مند است. وقتی شعری را می خواند جان شعر را بیان می کند. حتما کتاب های صوتی بسیاری را شنیده اید و می دانید که کتابی که رضوی خوانده باشد از چه کیفیت برتری برخوردارست. حتما علاقمندانش کتاب هایی از ادبیات دفاع مقدس را که در یک برنامه رادیویی می خواند را به یاد دارند. کتاب های صوتی دیگری را فقط می شنوید ولی کتاب هایی که ایشان می خوانند به جان ما می نشیند.
وی اشاره کرد: بهروز رضوی از معدود بزرگوارانی است که کتاب برای ایشان باارزش است و خود شاهدم که اگر قرار باشد که نریشنی را برای معرفی یک کتاب بخوانند در مورد قیمت اصلا صحبت نمی کنند حتی اگر سفارش دهنده یک ارگان دولتی پولدار باشد. یک عمر کار هنری کرد و یک عمر با کارش آموزش داد.
وی درباب خاصیت های استاد رضوی اظهار داشت: از خاصیت های شاخص دیگر بهروز رضوی این است که هیچ گاه در اتفاقات زودگذر سیاسی اعلام موضع نکرده و یا موضعش را در هنرش دخیل نکرده است. در عین حال هیچ وقت استانداردهای حرفه ای و اخلاقی را فراموش نکرده اند.
مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت اضافه کرد: ایشان رفتار عقلانی و منطقی در کارهایشان داشتند و همکاران رادیو این را درک می کنند و استانداردهای اخلاقی را ترک نکردند. امیدواریم در نسل های بعدی بهروز رضوی داشته باشیم و ۵۰ سال بعد در تعدادی از بهروز رضوی بعدی تقدیر شود، امیدوارم دستمان خالی نباشد و بهروز رضوی ها پرورش داده شوند.
در آخر طباطبایی اظهار داشت: جای اهدای نشان درجه یک هنری بهروز رضوی در رادیو است که همچون خانه اوست. از حمید شاه آبادی ممنونم که چنین اجازه ای دادند. در دوره ای که دکتر شاه آبادی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد بودند هم منشا خیر بودند، ایشان اینجا هم منشا خیر هستند و این برنامه هم مصداق آن است.
وی ادامه داد: از امروز که این نشان درجه یک هنری به بهروز رضوی اعطا می شود ایشان به صورت افتخاری و به صورت رسمی عضو موسسه هنرمندان پیشکسوت خواهند شد و این برای ما افتخاری است.
بهروز رضوی نیز در این مراسم اظهار داشت: هیچگاه اهتمام نکردم از امکاناتم بهره برداری شخصی کنم و هیچ وقت برای خودم سنگی به سینه نزدم. دقت هایی که در این حرفه به کار بردم گویا مؤثر واقع شده است.
وی ادامه داد: همیشه اهتمام کردم متنی که باید بخوانم درست و با احساس بخوانم. خیلی خوشحالم که مدیران توجه می کنند و افراد دیده می شوند.
این پیشکسوت رادیویی اظهار داشت: من از آذر سال ۱۳۴۷ تا کنون به مدت ۵۲ سال است که در سازمان صدا و سیما مشغول به کار هستم و هیچ وقفه ای هم در کارم نیافتاده است، چون من عاشق رادیو هستم.
وی افزود: رادیو با من عجین است و علاقه ام به رادیو دست خودم نیست رادیو گرم ترین و صمیمی ترین رسانه است.
رضوی اظهار داشت: من خودم را مدیون رادیو می دانم و هنوز هم برای کسب دانش و ارائه اثر بهتر تلاش می کنم، رادیو شغل نیست مشغله است، اما شرایط این روزها سبب شده بعنوان شغل به آن نگاه شود.
ایشان سپس اشاره کرد: علاقه من به رادیو سابقه دیرینه ای دارد، رادیو گرم ترین و صمیمی ترین رسانه است. گوش خودرا رها می کنی، می شنوی و مزاحمت نیست.
رضوی در ادامه به پویایی در رادیو اشاره نمود و اظهار داشت: زنده یاد نادر نادرپور می گفت شما پیامبران کلامید اگر اشتباه بگویید، خیانت کرده اید. اهتمام کنید وسواس داشته باشید. به کارتان به صورت شغل نگاه نکنید و هر روز به دنبال یادگیری باشید.
بعد از آن نشان درجه یک هنری از طرف موسسه هنرمندان پیشکسوت و لوح تقدیر از طرف معاون صدای رسانه ملی به بهروز رضوی اهدا شد که معادل دکتری است و هر کدام از مدیران رادیویی هدیه ای به رسم یادبود به بهروز رضوی تقدیم کردند.
در این مراسم عذرا وکیلی، گوینده، مریم نشیبا، حسین قلعه قوند، مدیر گروه رادیو تهران، مرتضی اسفندقه پیشکسوت رادیو، رشید کاکاوند، شاعر، نویسنده و گوینده، صادق رحمانیان، مدیر اسبق رادیو فرهنگ و سید محمد طباطبایی حسینی مدیر خانه هنرمندان پیشکسوت و تعدادی از خانه هنرمندان پیشکسوت حضور داشتند.


منبع:

1399/03/11
22:52:02
5.0 / 5
2832
تگهای خبر: ادبیات , اهدا , تبریك , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی