پژوهشكده مردم شناسی در دستور كار قرار داد:

مطالعه انسان شناختی تجربه زیست زنان از زلزله سرپل ذهاب

مطالعه انسان شناختی تجربه زیست زنان از زلزله سرپل ذهاب كاركادو: پژوهشكده مردم شناسی «پژوهش انسان شناختی تجربه زیستِ زنان از زلزله آبان ماه 1396سرپل ذهاب كرمانشاه» را در دستور كار خود قرار داد تا رخداد زلزله و تبعات اجتماعی، فرهنگی و انطباق پذیری زنان بواسطه مصاحبه های عمیق و تحلیل تجربه زیسته این زنان مطالعه شود.


به گزارش كاركادو به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، علیرضا حسن زاده - رئیس پژوهشكده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری - درباره اجرایی شدن طرح «پژوهش انسان شناختی تجربه زیستِ زنان از زلزله آبان ماه ۱۳۹۶سرپل ذهاب كرمانشاه» اظهار داشت: زلزله به لحاظ گستره تأثیراتی كه بر زندگی اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و خانوادگی افراد دارد و همین طور حجم انبوه تغییرات اجتماعی كه به همراه خود می آورد، متغیر مهمی در تحول حیات اجتماعی جوامع شمرده می شود.
او با اعلان اینكه فاجعه ها در هر سطحی موجب شكل گیری تغییرات گسترده ای در زندگی و زیست مردم می شوند، اضافه كرد: از آن جا كه هر شخص مجموعهای از تجربههای بی مثال است كه بعنوان حقیقت مطرح و رفتار فردی وی را تعیین می كنند در این معنا حقیقت و رفتار در رابطه با فاجعه برای هر فردی بی نظیر است. تجربه زیسته هر فرد به دریافت او از یك پدیده خاص معنا بخشیده و تحت تاثیر هر چیز بیرونی یا درونی نسبت به فرد است.
بگفته وی از اهداف این مطالعه را روشن كردن معنا، ساختار و ماهیت تجربه زیسته زنان سرپل ذهاب از زلزله است.
مینو سلیمی - مجری این طرح - نیز توضیح داد: این پژوهش به مطالعه رخداد زلزله و تبعات اجتماعی، فرهنگی و انطباق پذیری زنان بواسطه مصاحبه های عمیق و تحلیل تجربه زیسته این زنان می پردازد.

این پژوهشگر كه مطالعات خودرا بر انسان شناسی فاجعه متمركز كرده است، اضافه كرد: نتایج این پژوهش باتوجه به تجربه زیستِ زنان و توجه به كاركرد مثبت آنان در جامعه و اعتماد و مشاركت دادن آنان در جریان بازسازی های اجتماعی، فرهنگی جامعه فاجعه دیده، می تواند به صورت شایان توجهی موثر باشد، چون آنها قسمتی از یك شبكه روابط اجتماعی فعالی هستند كه خبر یا اطلاعیه آگهی را بوسیله كانال های غیررسمی دریافت می كنند.
او با بیان این كه، زنان می توانند علاوه بر گیرنده، انتقال دهنده خوبی برای پیام های هشدار، ایمنی و بازسازی های اجتماعی و فرهنگی در مقابل خطرات ناشی از زلزله تلقی شوند، اظهار نمود: زنان می توانند در ایجاد فرهنگ ایمنی و بازسازی زودهنگام جامعه فاجعه دیده در جامعه كارهای پیشگیرانه و ضروری بعد از بحران های طبیعی خصوصاً زلزله نقش های مهمی را ایفا كنند.
منبع:

1399/01/18
20:47:40
5.0 / 5
3578
تگهای خبر: اهدا , رمان , فرهنگ , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی