ماموستا در بازار كتاب

ماموستا در بازار كتاب كتاب «ماموستا» كه حاصل ۲۰۰ ساعت مصاحبه با ملا قادر قادری امام جمعه پاوه است به قلم علی رستمی انتشار یافته است.به گزارش كاركادو به نقل از ایسنا در معرفی انتشارات سوره مهر از این كتاب آمده است: ماموستا ملا قادر قادری همچون كسانی است كه در دوران شكستن حصر پاوه، مجاهدت های فراوانی را انجام داد و كتاب خویش را تاریخ مردم پاوه می داند كه رشادت، فداكاری، مقاومت و ایستادگی مردم این دیار را نشان داده است. چندی پیش ماموستا این كتاب را به رهبر معظم انقلاب اهدا كرد.

علی رستمی نویسنده كتاب «ماموستا» درباره نحوه آشنایی با ماموستا ملا قادر و آغاز نوشتن خاطرات وی چنین می گوید: دغدغه‌ی قدیم من كتابی برای كردستان بود؛ كتابی كه بتوانم با آن فرهنگ و جغرافیا و تاریخ این قوم غریب را به تصویر بكشم، قوم و خویشان مسلمانی كه در همسایگی ما شریك شادی های و غم های ما هستند و از فرط نزدیكی كمتر آنان را می بینیم. آنان دغدغه‌ی اخیر من بودند و من برای بیان این دغدغه به دنبال راوی صادقی بودم كه بتواند راه گشای من و نویسندگان بعد از من برای روایت این قوم كهن باشد.

او می افزاید: در طول زندگی ام و در مسیر نوشتن هایم با خیلی از هم وطنان كرد آشنا شدم كه می توانستم با مصاحبت با ایشان گوشه ای از آنچه را می خواستم به قلم تحریر درآورم. ولی شخصیت جامع و كامل كودكی از اهالی اورامانات، نوجوانی با زی طلبگی خاص، ماموستایی مدیر و مجاهدی شجاع، به نام ملا قادر، مرا به سمت پاوه كشاند و بدون آنكه با كسی یا سازمانی طرح كتابم را در میان بگذارم به ملاقاتش شتافتم.

رستمی درباره كتاب «ماموستا» اظهار می كند: این كتاب ره آورد چهارده سفر من به پاوه است. سفرهایی چهار و پنج و شش روزه و سفری به یادماندنی در ماه مبارك رمضان (تابستان ۱۳۹۴) كه ۱۱ روز به طول انجامید. در آن سفر بود كه كتاب زندگی نامه و خاطرات ماموستا حاج ملا قادر قادری شكلی واقعی به خود گرفت. در تكمیل برخی از وقایع و خاطرات در این كتاب نگارنده گاه با رجوع به اسناد و آرشیو مطبوعات و برخی از كتاب های مرجع ماموستا را یاری داده و گاه این یادآوری ها باعث زایش مطالب مفید و خاطرات فراموش شده و قابل تأمل شده است. این كتاب حاصل بیش از ۲۰۰ ساعت مصاحبت و گفت وگوی حضوری و تلفنی است كه از راوی به امانت گرفتم؛ امانتی كه حرمت قلم را نگه دارم و آنچه را او می گوید پرورش دهم و با ملاحظات او بر كاغذ جاری كنم و هدف كتاب را روشنگری و رفع ابهام بدانم. در تدوین این كتاب، گاه خیلی از متون با بازنگری و نگاه دقیق راوی چندین بار دچار تغییر شده است و این تغییر نه حذف بوده و نه اضافه؛ بلكه با حفظ اصل واقعه حیثیّت و آبروی مؤمنی خدشه دار نشده است.

او درباره راوی كتاب و اهمیت اسناد وی از دوران حساس دفاع مقدس در این منطقه می گوید: با كَندوكاو در اسناد ماموستا، ایشان را فردی آینده نگر و دوراندیش دیدم كه از اوان طلبگی به نگهداری كتاب ها و دست نوشته ها و فایل های صوتی و تصویری و تصاویر خود حساس بوده و مطالعه انبوه این اسناد دامن مرا پر از سؤالاتی كرد كه جواب آن خاطرات و وقایع ناب كتاب شد و ان شاءالله به همت فرزندان تلاشگرش این اسناد در مجلداتی مكتوب و به تاریخ عرضه شود. بین این اسناد وجود حدود ۱۹۰۰ نوار كاست از خطبه های وی بیش از همه خودنمایی می كند. 

1396/09/12
00:13:36
5.0 / 5
4646
تگهای خبر: تصویر , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی