هفته ای كه با آگهی وزیر آغاز شد

هفته ای كه با آگهی وزیر آغاز شد كاركادو: هفته كتاب امسال از شهر یزد كه بعنوان پایتخت كتاب ایران انتخاب شده است كار خودرا شروع كرد. وزیر ارشاد در پیامی به این برنامه نسبت به فست فودی شدن دانش و بحران كتاب نخوانی آگهی داد.


به گزارش كاركادو به نقل از ایسنا، یزد امروز (چهارشنبه، ۲۲ آبان ماه) میزبان هفته كتاب و برنامه های مختلف، از دیدار با نویسندگان گرفته تا افتتاح كتاب فروشی در این شهر بود.
این در شرایطی است كه در سطح شهر نشانی از عنوان پایتختی كتاب به چشم نمی خورد، نه پوستری و نه بنری. البته سیدخلف حوتی نژاد - معاون فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد - در اینباره به ایسنا می گوید: پیش از این كه یزد بعنوان پایتخت كتاب انتخاب گردد ستادی را تشكیل دادیم و در آن جا تقسیم وظایف داشتیم كه هر بخش كاری را انجام بدهد. شهرداری قرار شد بحث زیرساختی و تبلیغات محیطی را دنبال كند. قبول دارم به پایتخت كتاب باید بیشتر از این بها داده شود. اما سازمان های دیگر تلاش كردند و بنرهایی در مورد هفته كتاب هست كه امكان دارد شما ندیده باشید و ندیدن شما دلیل بر نبودن نیست. مثلا در میدان امام حسین (ع) یزد نوشته شده «یزد، پایتخت كتاب ایران». این به امروز مربوط نیست. یا سازمان فرهنگی هنری شهرداری استندی گذاشته كه روی آن نوشته شده «یزد، پایتخت كتاب».
او با تایید این كه تعداد بنرها خیلی كم است اضافه كرد: قبول دارم این بنرها در جریان پایتخت كتاب بسنده نمی نماید. شهرداری كارهای نهایی میدان كتاب را انجام می دهد تا المان پایتخت كتاب آن جا نصب شود كه به خاطر آماده نبودن المان این اتفاق پس از هفته كتاب اتفاق می افتد. همینطور یك سری از خیابان ها به نام نویسندگان و شاعران نام گذاری شده است.
حوتی نژاد در عین حال تصریح كرد باید بیشتر از این به پایتخت كتاب بها داده شود.
برنامه های افتتاحیه هفته كتاب از بامداد زود و تجدید میثاق و ادای احترام به مقام سومین شهید محراب آیت الله صدوقی و همینطور نواختن «زنگ دانایی» در یكی از مدرسه های دخترانه با حضور مسئولانی از وزارت ارشاد و مسؤلان استانی شروع شد.
سیدعباس صالحی - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - پیامی برای هفته كتاب داده بود كه توسط نیكنام حسینی پور - دبیر هفته كتاب - خوانده شد. وزیر ارشاد در این پیام نسبت به فست فودی شدن دانش و بحران كتاب نخوانی اخطار داده است.
در بخشی از پیام صالحی آمده است: «پیشرفت ایران و ایرانی همواره با كتاب بوده و ازاین رو اگر به خلق كتاب های جدید و تكریم پدیدآورندگان محتوا نیندیشیم، ایران را در گذشته تاریخی خود رها خواهیم كرد.
حالا در دورانی زندگی می نماییم كه انقلاب فضای مجازی، فضایی متفاوت نسبت به همه دوره های مختلف زندگی تاریخی، اندیشه ای و فرهنگی انسان رقم زده است؛ نخست آن كه گرفتار مخاطره دانش كاذب فست فودی شده ایم، دیگر این كه اندیشه های سست پایه و نوشته های غیرواقعی با سرعت در حال تكثیر است، بگونه ای كه امكان دارد در آینده نزدیك، با بحران كتاب نخوانی مواجه شویم.»

نواختن «زنگ دانایی» سمبولی برای كتاب خوانی است كه در مدرسه دخترانه ای در شهر یزد انجام شد. سرود خواندن بچه ها با مبحث كتاب، قصه خوانی و رونمایی از «بزرگترین كتاب بنری» از برنامه های این مدرسه بود.
سپس برنامه با بازدید از كتابخانه تخصصی قرآن كه با هزینه شخصی سیدمحمد شاهدی و وقف خیرین تاسیس شده و شامل ۱۱۵۰۰ عنوان كتاب در حوزه قرآنی است، ادامه یافت.
دیگر برنامه هفته كتاب به دیدار و تجلیل از بابك صابری - نویسنده و ناشر ادبیات كودك و نوجوان - اختصاص داشت كه در یكی از خانه های تاریخی یزد انجام شد.
این نویسنده ادبیات كودك و نوجوان در گپی كوتاه با محسن جوادی - معاون فرهنگی وزیر ارشاد -، نیكنام حسینی پور - مدیر موسسه خانه كتاب - و خبرنگاران درباره نوشتن كتاب های فلسفی برای كودكان، اقتصاد نشر در حوزه كودك و نوجوان و ایجاد بانك اطلاعاتی كتاب های كودك گفت.
وی در سخنانی اظهار نمود: منظور از فلسفه در ادبیات كتاب كودك به معنای فلسفه انتزاعی نیست بلكه استفاده كاربردی آن، مثلا مهارت زندگی است. بسیاری معتقدند كودكان نمی فهمند اما من معتقدم همه چیز را می فهمند. ما در انتشار كارهای شان به این مورد توجه داشته ایم.
وی همینطور اظهار داشت: ما درحال حاضر به یك بانك اطلاعاتی نیاز داریم تا بتوانیم دسترسی راحت تری به كتاب ها داشته باشیم؛ مثلا اگر بخواهیم كتابی درباره كودكان با نیازهای ویژه به كسی معرفی نماییم نمی توانیم به حافظه مان تكیه نماییم.
صابری سپس به مبحث ترجمه كتاب كودك و نوجوان پرداخت و اظهار داشت: به صورت كلی ما با ترجمه كتاب كودك و نوجوان موافق هستیم چونكه كتاب ها گزینش می شوند. البته از طرفی امكان دارد در ترجمه كتاب سازی صورت بگیرد.
این ناشر كتاب كودك و نوجوان با بیان این كه كتاب های كودك و نوجوان از نظر اقتصادی مورد توجه هستند، اظهار داشت: گاهی ثروتمندترین افراد دنیا از میان نویسنده های كودك و نوجوان هستند.
صابری همینطور از اهمیت تولید كتاب های تصویری و بدون متن كودك و نوجوان سخن گفت.
سپس فروشگاه كتاب «كاما» با مدیریت آتش كار با زیربنای ۵۰۰ مترمربع با حضور مسؤلان كشوری و مسؤلان ارشاد یزد راه اندازی شد.
محسن جوادی در مراسم افتتاح این كتاب فروشی در سخنانی اظهار داشت: شكل گیری كتاب فروشی ها جلو صدمه های اجتماعی را می گیرد و از هرز رفتن استعدادها جلوگیری می كند. امیدوارم این اتفاق الگویی برای دیگران باشد تا چنین فضاهایی را ایجاد كنند و برای جوانان فرصت هایی را به وجود بیاورند تا بتوانند از كتاب استفاده كنند.
معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سپس بیان كرد: كتاب فروشی ها فقط محلی برای عرضه كتاب نیستند، بلكه راهنمایی برای نوجوانان هستند. امیدوارم نویسنده ها و دست اندركاران تولید كتاب هم در این مكان حضور داشته باشند و كودكان و نوجوانان و كسانی را كه به این جا می آیند راهنمایی كنند.
جوادی با اشاره به سختی ایجاد كتاب فروشی ها اظهار داشت: من با سختی های كار كتاب فروشی آشنا هستم. شما می توانستید در این محل فست فود راه بیندازید و خیلی سریع تر هم به سود برسید اما به خاطر دغدغه فرهنگی تان این اتفاق خوب را رقم زده اید و زیر بار این كار سخت رفته اید. امیدوارم این كار را ادامه بدهید.
نیكنام حسینی پور هم در این مراسم اظهار نمود: كتاب فروشی ها حلقه های مهم نشر هستند و بنابراین ما روزی را در هفته كتاب به نام «كتاب فروشی، پاتوغ فرهنگی» نام گذاری كرده ایم. این كتاب فروشی ها می توانند در حوزه آموزش مخاطب و معرفی كتاب نقش مهمی برعهده داشته باشند.
او با بیان این كه خیلی از نهادها دغدغه فرهنگی ندارند، اظهار نمود: امیدواریم آئین نامه عرضه تسهیلات به كتاب فروشی ها تصویب شود تا كتاب فروشی ها بتوانند از معافیت های زیرساختی استفاده كنند، در این صورت آنها می توانند به فعالیت خود ادامه بدهند. به نظر ما هر جا كه كتاب فروشی باشد و كتاب در دسترس قرار بگیرد آگاهی ها افزایش می یابد و صدمه های اجتماعی كمتر می شود.
مجید جوادیان زاده - مدیركل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد - هم در سخنانی اظهار داشت: یزد جزء یكی از ۱۰ استانی است كه مجوز نشر كتاب را مستقلاً صادر می كند.
وی همینطور بیان كرد: كتاب فروشی ها كم كم نقش پاتوغ را پیدا می كنند و محلی برای برنامه های مختلف همچون رونمایی كتاب می شوند، در واقع كتاب فروشی ها از فضای كلاسیك خارج شده اند.
ابراهیم حیدری - دبیر انتخاب پایتخت كتاب ایران - هم در سخنانی درباره انتخاب پایتخت جهانی كتاب اظهار نمود: یكی از امتیازهایی كه برای یونسكو درباره انتخاب پایتخت جهانی كتاب مهم می باشد این است كه دولت ها در برگزاری این مراسم ها نقشی نداشته باشند، نهادها و سازمان های خصوصی و تشكل های مردم نهاد محور فعالیت ها باشند و آنها را پیگیری كنند و دولت نقش سیاست گذار و نظارتی داشته باشد.
او هچنین در توضیح روند نظارت بر اجرای طرح پایتخت كتاب اظهار داشت: وزارت ارشاد مجری نیست بلكه هماهنگ كننده چند نهاد و سازمان همچون سازمان شهرداری، كانون مساجد، نهاد كتابخانه ها و تشكل های مربوطه است.
حیدری اضافه كرد: پایتخت كتاب از لحاظ محتوا و ظاهر بررسی می شود. قبول دارم در المان های شهری كم كاری شده است. قرار بود میدان و المان پایتخت كتاب را در شهر یزد داشته باشیم. میدان كتاب افتتاح شده است اما المان تا یك ماه دیگر نصب خواهد شد.
مدیر كل اداره فرهنگ و ارشاد یزد هم با بیان این كه ظواهر شهری در حیطه اختیارات آنها نیست، اظهار داشت: تبلیغات محیطی در دست شهرداری است اما آن چه باید دیده شود، كارهای نرم افزاری است.
او سپس بیان كرد: در فعالیت های عینی ما به كار بیشتر نیاز داریم كه امیدواریم در چهار ماه باقی مانده آنرا هم جبران نماییم.
منبع:

1398/08/22
19:07:52
5.0 / 5
4276
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی