دبیر كمیته حافظه جهانی یونسكو خبر داد:

راه هموار جهانی كردن نت های موسیقی همایون خرم

راه هموار جهانی كردن نت های موسیقی همایون خرم به گزارش كاركادو رئیس سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران اعلام نمود: با مطرح كردن پیشنهاد از جانب خانواده همایون خرم، نت های موسیقی این هنرمند فقید در دبیرخانه كمیته حافظه ی جهانی در سازمان اسناد بررسی و در صورت تایید، در این لیست ثبت می شود.


به گزارش كاركادو به نقل از ایسنا، همزمان با روز جهانی «میراث دیداری و شنیداری» سه شنبه ۱۴ آبان، بابك شهرستانی - شاگرد بلاواسطه ی همایون خرم - با ویولن او، چند نت موسیقی از خرم را در تالار قلم سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران بازاجرا كرد و در كنار آن تصاویری از اجراهای همایون خرم به تصویر كشیده شد.
اشرف بروجردی - رئیس سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران - در گفتگو با ایسنا اظهار داشت: می خواهیم نُت نوشته های همایون خرم را در لیست برنامه حافظه جهانی ثبت نماییم.
دبیر كمیته حافظه جهانی افزود: برای ثبت این آثار در لیست حافظه جهانی یونسكو، نخست باید پیشنهاد مطرح شود، سپس با بررسی آن در كمیته حافظه جهانی، برای ثبت آن تصمیم گیری شود، كه در صورت تایید این آثار نخست باید در لیست حافظه ی ملی ثبت شوند، سپس به لیست منطقه ای و در نهایت به لیست جهانی حافظه ی جهانی یونسكو اضافه می شوند.
رضا خرم - فرزند همایون خرم - هم در سخنانی اظهار داشت: ثبت ملی نُت نوشته های همایون خرم اتفاق بزرگی است. پدرم همیشه شاكر بود كه در موسیقی پس از عارف، شیدا، ابوالحسن صفا و روح الله خالقی فعالیت نموده است.
او تصریح كرد: هنوز بعضی از نت ها و نوشته های همایون خرم موجود است و خانواده برای ثبت آنها در لیست میراث ملی و جهانی توان خویش را به كار می برد.
به گزارش كاركادو به نقل از ایسنا، در آیین گرامیداشت روز جهانی میراث دیداری و شنیداری؛ گروه موسیقی لیام هم قطعاتی با سازهای كوبه ای و نی انبان اجرا كرد كه در این زمینه هم بروجردی به ایسنا اظهار داشت: این ساز بادی هم بعنوان یك میراث شنیداری و دیداری و با عنایت به قدمت و سابقه ی آن در شهرهای جنوبی كشور آن قدر اهمیت دارد كه در لیست میراث جهانی به ثبت برسد.
نی انبان به علت فراگیری اش در گستره ی ملی در سطح كشور و جزایر خلیج فارس، ۲۲ مهر ۱۳۹۴ با عنوان «مهارت ساختن و نواختن نی انبان در گستره ی ملی» با شماره ی ۷۸۳ در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و الان مقدمات برای ثبت جهانی این سازِ بادی برای ثبت در لیست میراث جهانی فراهم تر است.
امیرهمایون خرم، نوازنده ی ویولن، موسیقی دان و آهنگساز، یكی از اعضای شورایعالی خانه موسیقی ایران بود، او آهنگ سازِ برنامه های موسیقی ایرانی و برنامه گلها، استاد دانشكده موسیقی ملی، دارای درجه یك هنری معادل مدرك دكترا از شورای ارزشیابی هنرمندان ایران، رهبری اركستر سازهای ملی و عضویت در شورایعالی موسیقی رادیو را هم در رزومه كاری خود داشت.
درباره ی او همینطور چهار كتاب «غوغای ستارگان» (خاطرات هنری مهندس همایون خرم)، «ردیف اول چپ كوك»، «ردیف دوم راست كوك؛ شامل برخی از پیش درآمدها، چهارمضراب ها و رِنگ ها» و «چهارمقام ردیف ها و چهارمضراب های مهندس همایون خرم در ماهور، چهارگاه، همایون و اصفهان» تالیف شد.1398/08/14
22:59:43
5.0 / 5
4284
تگهای خبر: آهنگ , آهنگساز , تصویر , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی