از تقدیری برای قصر شیرین تا سكوت جشنواره های اروپایی

از تقدیری برای قصر شیرین تا سكوت جشنواره های اروپایی كاركادو: «همان طور كه رئیس هیات داوران جشنواره ی فیلم كن گفته است، فیلم «قصر شیرین» به راحتی می توانست در بخش رقابتی كن باشد اما در زمانی كه سكوت جشنواره های اروپایی در قبال فیلم های ایرانی شدت یافت، شاید تقدیر این بود كه فیلم در جشنواره ای با همسویی بیشتر در زمینه های فرهنگی و تاریخی به نمایش در بیاید و آنچنان بدرخشد كه بتواند تیترهای مهم نشریات و خبرگزاری های سینمایی در سراسر جهان را به خود اختصاص دهد. »


این گفته ها بخشی از اظهارات امیر اسفندیاری (فعال بین المللی سینمای ایران و مدیر سابق بخش بین الملل بنیاد سینمایی فارابی) است كه به دنبال جوایز اخیر فیلم «قصر شیرین» به كارگردانی رضا میركریمی در جشنواره ی فیلم شانگ های مطرح گردیده است.
اسفندیاری درباره "اهمیت حضور در جشنواره ی بین المللی فیلم شانگهای" به ایسنا اظهار داشت: حضور در یكی از جشنواره های به اصطلاح الف یا رقابتی تقویم فیاپف (فدراسیون بین المللی تهیه كنندگان فیلم) كه در مشرق زمین برگزار می شود، با عنایت به مشتركات فرهنگی و تاریخی نزد كشورهای آسیایی از اهمیتی ویژه برخوردار می باشد. در جهت همكاریهای گسترده قبلی با كشورهای آسیایی، از سالها پیش ارتباط نزدیك با جشنواره فیلم آسیا و اقیانوسیه مورد توجه قرار گرفت و در نتیجه این حضور فعال عضویت در هیات مدیره اتحادیه تهیه كنندگان فیلم آسیا و اقیانوسیه و همینطور برگزاری یكی از ادوار این جشنواره قدیمی كه پل ارتباطی كشورهای مشرق زمین در زمینه سینما تلقی می شود به میزبانی شهر شیراز در كشورمان در گذشته انجام شد. توجه خاص به حضور در جشنواره های فیلم در كشورهای هندوستان، چین، كره جنوبی و ژاپن هم همیشه از اهمیتی فوق العاده برخوردار بوده است. ولی در این دوره جشنواره شانگهای، توجهی ویژه به این امر مهم وجود داشت: نمایش فیلم های «قصر شیرین» در بخش مسابقه اصلی، «همچنان كه می مردیم» و یك فیلم كوتاه در بخش رقابتی استعدادهای آسیایی، مجموعه ای از فیلمهای ایرانی همچون «سال دوم دانشكده من» كه پیش از این در جشنواره مسكو جایزه بهترین بازیگر زن را دریافت كرده بود در بخش پانوراما و «ما همه با هم هستیم» در بخش راه جدید ابریشم، حضور یك كارشناس و منتقد از ایران بعنوان داور رسانه ای در این بخش و برگزاری نشست های تخصصی ایران و چین در زمینه تولید مشترك از همین مبحث حكایت داشت.
او خاطرنشان كرد: خوب است اشاره كنم به مذاكراتی كه به دنبال سفر هیاتی از جشنواره بین المللی فیلم شانگهای در جریان ملاقات در دفتر ریاست وقت سازمان سینمایی، بنیاد سینمایی فارابی و جشنواره جهانی فیلم فجر به عمل آمد و امكان این همكاریهای گسترده را فراهم نمود. همینطور عضویت جشنواره جهانی فیلم فجر در اتحادیه همكاریهای جشنواره ای كه شانگهای پایه گذاری كرده است، امكان هماهنگی های جشنواره هایی بزرگ را خارج از گردونه جشنواره های كن، ونیز و برلین تدارك می بیند. بعلاوه، پیشنهاد رضا میركریمی در جریان نشستهای تخصصی برای تاسیس فرهنگستان علوم و هنرهای سینمایی آسیا كه سبب شود آشنایی فیلمسازان قاره كهن در رویدادهایی آسیایی تحقق پیدا كند، از اهمیت فوق العاده ای برخوردار می باشد.
اسفندیاری در پاسخ به اینكه نقش موفقیت فیلم «قصر شیرین» را در شانگهای چگونه ارزیابی می كنید؟ پاسخ داد: به هر حال، همانطور كه نوری بیلگه جیلان (رییس هیات داوران) گفته است، فیلم «قصر شیرین» به راحتی میتوانست در بخش رقابتی كن باشد اما در زمانی كه سكوت جشنواره های اروپایی در قبال فیلمهای ایرانی شدت یافت، شاید تقدیر این بود كه فیلم در جشنوارهای با همسویی بیشتر در زمینه های فرهنگی و تاریخی به نمایش در بیاید و آنچنان بدرخشد كه بتواند تیترهای مهم نشریات و خبرگزاری های سینمایی در سراسر جهان را به خود اختصاص دهد. در شرایط موجود، كسب سه جایزه بهترین فیلم، بهترین كارگردان و بهترین بازیگر مرد برای «قصر شیرین» در شانگهای و جایزه بهترین بازیگر زن برای «سال دوم دانشكده من» در مسكو دستاوردهای بزرگ سینمای ایران در مجامع جهانی در شش ماهه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی هستند. بالطبع این چهار جایزه از دو جشنواره در كلاس الف بین المللی از اهمیت شایان توجهی برخوردار می باشند.
او در انتها درباره ی محتوای پیام تبریك رئیس سازمان سینمایی به دست اندركاران «قصر شیرین» اظهار داشت: اهمیت واقع بینی و درك شرایط بین المللی به نحوی كه بیشترین منافع برای ایران و سینمای ایران حاصل شود. ورود به بازارهای گسترده جدید موضوعی است كه رئیس سازمان سینمایی به كرات در جریان مذاكرات مورد تاكید قرار داده اند.
منبع:

1398/04/05
12:51:58
5.0 / 5
4920
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی