هر سال شام غریبان برای امام حسین(ع) نقاشی می كشد

هر سال شام غریبان برای امام حسین(ع) نقاشی می كشد كاركادو: حبیب الله صادقی اعتقاد دارد، زیبا نشان دادن شجاعت و قهرمان پروری كار خوبی است كه باید در اندیشه یك هنرمند شكل گرفته باشد تا بتواند آن را به تصویر بكشد.


این هنرمند نقاش در گفت وگو با ایسنا بیان كرد: می فرمایند فرزند زمان خود باشید. ما تلاش كردیم در هنر و ادبیاتمان به سنت هایمان توجه نماییم اما حواسمان نبوده زمان به سرعت سیر می گردد و ما موظف هستیم اندیشه تابناك اسلام را به شكل معاصر بیان نماییم.
او با تاكید بر اینكه باید معاصر باشیم، اظهار نمود: دین ما به مهربانی و لطافت زیباست و جهان همه از دولت قرآن زیباست. اگر از عاشورا صحبت می نماییم یكی از اضلاع آن شهادت است. شهادت یعنی پیش رو بودن نه مرگ؛ شهادت یعنی ایستادن در راه خدا. ما باید بتوانیم این ترجمه را از لحاظ فرهنگی و هنری خیلی هوشمندانه نشان بدهیم.
صادقی با اعتقاد به اینكه باید زیبایی شهادت و شهامت امام حسین(ع) را معاصر نماییم، بیان كرد: ما باید مرثیه را بشناسیم اما بلد باشیم تجلی و تعالی كار امام حسین(ع) را به زیبایی نشان دهیم. زیبا نشان دادن شجاعت و قهرمان پروری كار خوبی است كه باید در اندیشه یك هنرمند شكل گرفته باشد و بتواند آن را به تصویر بكشد.
این هنرمند نقاش كه هر سال شام غریبان یك اثر نگارگری را با محوریت عاشورا آغاز می كند، بیان كرد: امسال مبحث محاصره امام حسین(ع) را به تصویر می كشم. قلب من برای امام حسین(ع) می تپد و تا زمانی كه تپش دارد نیتم این است این نقاشی ها را خلق كنم.
صادقی همینطور درباره كتاب آثارش كه قرار بوده چاپ شود، اظهار نمود: حدودا كارها آماده انتشار است و «لی اوت» آن انجام شده. اما به علت وضعیت گرانی كاغذ ناشر خواسته تا مقداری برای انتشار آن صبر نماییم. این كتاب ۳۰۰ برگ و شامل بیش از ۲۵ اثر نگارگری و بیش از ۶۰ اثر آبستره و طبیعت است.
این هنرمند قبل از این درباره شكل گیری ایده مجموعه نگارگری عاشورایی اش گفته است: ایده اصلی این مجموعه توسط مادرم شكل گرفت و به پیشنهاد او انجام شد. ما در خانه پدری، هیأت و روضه داشتیم و مادرم با نقاشی قهوه خانه ای آشنا بود. او معتقد بود یك پراكندگی در آثار هنری با این مضامین وجود دارد و باید یك كار كالبدی تك محوری صورت گیرد. مادرم پس از دیدن تابلوی «عصر عاشورا» اثر محمود فرشچیان، این ذهنیت را در من تقویت كرد كه این معنا را دنبال كنم.
صادقی بیان كرد: برای این مجموعه، منابع جدی، متقن و قابل اعتمادی را جست وجو می كنم. امام حسین (ع)، حضرت علی اصغر (ع)، حضرت قاسم (ع)، قیس بن مسهر، مسلم بن عقیل، گودال قتلگاه، شرایط بعد از شهادت امام حسین (ع) و... از مواردی است كه در تابلوهای این مجموعه به آن ها پرداخته شده است.1397/06/29
14:10:26
5.0 / 5
5403
تگهای خبر: ادبیات , ترجمه , تصویر , رمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی