وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

سینما سبب نفوذ فرهنگی ایران به جهان می شود

سینما سبب نفوذ فرهنگی ایران به جهان می شود به گزارش كاركادو وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینكه سینما می تواند ابزار نفوذ فرهنگی ایران به جهان باشد تصریح كرد: ما اگر نخواهیم در قفس خود زندگی نماییم باید یاد بگیریم چگونه كار بین المللی نماییم و در این یاد گرفتن و یاد دادن زیست جهانی خویش را باید پیدا نماییم.


به گزارش كاركادو به نقل از روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی روز گذشته (۲۲ فروردین) در نشستی با دست اندركاران سی وششمین جشنواره جهانی فیلم فجر كه در موسسه رسانه های تصویری برگزار گردید اظهار نمود: با وجود جدایی نه چندان دور جشنواره جهانی فیلم فجر در مقایسه با سایر جشنواره ها كاری كه در جشنواره رخ می دهد بسیار ستودنی است. این جشنواره در سطح اقداماتی كه در بخش بین المللی انجام می دهد تمایزهایی با سایر جشنواره های بین المللی دارد.

او ادامه داد: یكی از وجوه تمایز این جشنواره تمهیدات برگزاری آن در طول سال است و در طول یك یا چند ماه صورت نمی گیرد. جشنواره جهانی فیلم فجر در این مدت كوتاه توانسته در تعداد میهمان و كشورهای موثر اقدامات خوبی انجام دهد و این خود یك مبحث مهم و موثر است. متاسفانه در فضای بین المللی كشور ما كار مشتركی به این معنا كه یك كار مشترك بین دو كشور یا حتی چند كشور رخ دهد، صورت نمی گیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز كرد: وقتی یك فرد یا گروهی كار خویش را عرضه نماید ولی اتفاقی بین طرفین رخ ندهد در اصل این كار را نمی توان با عنوان یك كار بین المللی نام گذاری كرد، اما درجشنواره جهانی فیلم فجر دانشجویان مشترك، داوران مشترك و كار مشترك در حال فعالیت هستند و این همان عنصر بین المللی بودن است. رسیدن به نتایج مشترك در كارهای بین المللی امری مهم است و در واقع آخر یك جشنواره بین المللی باید سرآغاز كارهای بین المللی دیگر باشد.

او با اشاره به اینكه جشنواره جهانی فیلم فجر با یك نقشه جامع در حال رسیدن به این معیار است، تصریح كرد: این مورد می تواند به ما یك مدل بدهد، به همین منظور هم در سطح كشور و هم در سطح وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می توان از تجارب بهتر استفاده كرد، ما اگر نخواهیم در قفس خود زندگی نماییم باید یاد بگیریم چگونه كار بین المللی نماییم و در این یاد گرفتن و یاد دادن زیست جهانی خویش را باید پیدا نماییم.

صالحی خاطرنشان كرد: اینكه چگونه می توانیم دیپلماسی خویش را با یك نقشه راه در این جشنواره مطرح نماییم امری مهم است. ما نیاز به گفت وگوهای بیشتری با كسانی داریم كه در جشنواره جهانی فیلم فجر اثرگذار هستند. در وضعیتی كه در حوزه بازار محصولات فرهنگی خودمان داریم، این جشنواره می تواند میزان قابل توجهی را در بازار ما به حركت درآورد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توضیح داد: با استفاده از جشنواره جهانی فیلم فجر می توانیم به فضای تولید ملی خود كمك نماییم، اینكه ما چگونه می توانیم با استفاده از فضای جشنواره جهانی فیلم فجر موضوعات و فضای داخلی كشور را تبادل نماییم تا در این فضا جشنواره ما هم جای خویش را پیدا كند، حائز اهمیت است.

صالحی اظهار داشت: گاهی اوقات دچار خلاء موضوعات و غلبه برخی ژانرها بر سایر ژانرها می شویم و جشنواره جهانی فرصتی است كه این پدیده را دچار بازدارندگی كند، اینكه چگونه جشنواره جهانی فیلم فجر برای پویا كردن سینمای خود ما كمك می نماید هم موضوعی است كه می توان بر آن تامل كرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: در گذشته در حوزه شعر توانسته ایم به جهان نفوذ نماییم و امروز سینما می تواند ابزار نفوذ فرهنگی ایران به جهان باشد، ازاین رو جشنواره جهانی فیلم فجر می تواند به ایران، فرهنگ، هنر و سینمای ما كمك كند

در این دوره سختگیری های بیشتری داشتیم

در ادامه این نشست رضا میركریمی دبیر سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر با اشاره به اینكه در این دوره سخت گیری های بیشتری را داشته ایم اظهار نمود: در این دوره چندین فیلم برای نخستین بار نمایش داده خواهد شد و سایر فیلم ها هم یا در كشور خود تولید كننده نمایش داده نشده است یا برخی فیلم ها تنها در كشور تولیدكننده به نمایش درآمده است.

دبیر سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر تصریح كرد: از آنجایی كه ما سخت گیری برای حضور فیلم سازان در این جشنواره داریم خیلی از فیلم سازان از حضور فیلم خود در سایر جشنواره ها منصرف شدند تا فیلم آنها برای نخستین بار در جشنواره ما رونمایی شود.

میركریمی خاطرنشان كرد: خوشبختانه امروز اعتبار خوبی در جشنواره های جهانی پیدا كرده ایم. در نقطه خوبی از دنیا قرار داریم كه می توانیم از آن بعنوان بعد اقتصادی استفاده نماییم.

دبیر سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر اظهار داشت: تمام كشورهای جهان می توانند قراردادهای بین المللی و جلسات خویش را در یك سفر كوتاه و كم هزینه در این جشنواره انجام دهند و همین امر می تواند كمك نماید تا ما در آینده بعنوان یك واسطه در قراردادهای جهانی فیلم ها باشیم.

میركریمی تصریح كرد: برای نخستین بار سعی كردیم برپایه انضباط مالی حركت نماییم، در اصل تلاش كردیم كه هر بخش را پیش از جشنواره هزینه بندی نماییم و در همین میان صرفه جویی را در نظر بگیریم و این امر به ما كمك می كرد.

دبیر سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر با اشاره به اینكه این جشنواره می تواند نشاط اجتماعی تولید كند، خاطرنشان كرد: در این جشنواره با دعوت مهمانان خارجی بسیار نخبه توانستیم خیلی از جوانان را به سمت فیلم دعوت نماییم و خیلی از جوانان برای ثبت نام كلاس های نخبگان جهان افدام كنند.

میركریمی در انتها اظهار نمود: باید در تك تك شهرستان ها جشنواره داشته باشیم و از این رو می توانیم با تولید جشنواره های مختلف نشاط اجتماعی را در كشور فراهم نماییم. 

1397/01/23
19:57:12
5.0 / 5
4567
تگهای خبر: جشن , جشنواره , سینما , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی