86 ساله امیدوار

86 ساله امیدوار به گزارش کارکادو، پرویز شهدی با تاکید بر اینکه امید را به هیچ وجه نباید از دست داد، به جوانان سفارش کرد، این سخن حافظ را آویزه گوش خود کنند: «رسید مژده که ایامِ غم نخواهد ماند/ چنان نماند، چنین هم هم نخواهد ماند».


چهاردهم اسفندماه، یک سال به سن پرویز شهدی، مترجم زبان فرانسه اضافه می شود؛ با شوخی با سنش به ایسنا می گوید: اگر از راست به چپ بخوانید، می شود ۶۸ سال اما اگر بخواهید از چپ به راست بخوانید، می شود ۸۶ سال؛ هرچند زیاد فرقی نمی کند.
او با اشاره به اینکه این روزها درحال ترجمه و نوشتن است و خویش را با مطالعه و نوشتن سرگرم می کند، از آماده بودن چهار کتاب خود برای انتشار خبر می دهد و سپس می گوید: چهار کتاب جدید دارم که هنوز بیرون نیامده؛ البته یکی از آنها به خاطر نویسنده اش غیرمجاز شد. دوسه تای دیگر هم باید ببینیم با این وضعیت کاغذ و گرانی ها چه می شود. هم اکنون ناشران برای کتاب های تجدید چاپی هم مانده اند که چه کنند. فعلاً همه چیز راکد است اما درست می شود. به ناشرها گفته ام هرطور که صلاح می دانید کار کنید، اگر صلاح دانستید منتشر کنید.
شهدی که با امیدواری در رابطه با احوالش، روزهای پیش رو و انتشار کتاب هایش حرف می زند، خاطرنشان می کند: امید را به هیچ وجه نباید از دست داد؛ امید مهم ترین انگیزه زندگی است، اگر آدم امید نداشته باشد یعنی دور ازجان، مرده است. باید امیدوار بود. به خصوص شما جوان ها باید امیدوار باشید، ایام هیچ وقت یه یک شکل باقی نمی ماند. باید به آینده امید داشت. البته مقداری صبر و حوصله می خواهد.
او سپس بیان می کند: فراموش نکنید آینده برای شماست؛ شاعران بزرگ ما بی خود چنین چیزهایی نگفته اند. حافظ می گوید: «رسید مژده که ایامِ غم نخواهد ماند/ چنان نماند، چنین هم هم نخواهد ماند ». درست است که این حرف را برای هفت قرن پیش و با شرایط آن زمان گفته است اما برای امروز ما هم صدق می کند. یا در غزل دیگری می گوید: «دورِ گردون گر دو روزی بر مرادِ ما نرفت/ دائماً یکسان نباشد حالِ دوران غم مخور» اگر این ها را آویزه گوش قرار دهید؛ مطمئن باشید، همه چیز درست می شود. باید این روزها را می گذراندیم، شما جوانان بخصوص دختران کارهای دور از ذهنی را انجام داده اید. من به همه جوان های می گویم ناراحت نباشید، شکی نیست در دوران سختی قرار گرفته ایم اما شما ببنید در جنگ اول و دوم جهانی چقدر مردم سختی کشیدند، اما بعد به اتمام رسید. من به شما قول می دهم همه چیز درست می شود.
این مترجم در رابطه با کتاب های که در دست ناشران دارد، توضیح می دهد: یکی از کتاب ها عنوانش «بلوار کمربندی» است؛ دو شخصیت دارد که یکی بیمار است و راوی هم به او قوت قلب می دهد. همزمان داستان اشتغال فرانسه است که یکی از پاتیزان ها گرفتار می شود، دو شخصیت فرانسوی و آلمانی رو در رو شده و باهم مبارزه می کنند. کتاب دیگر بیوگرافی « مادام کوری» که دخترش نوشته است. خیلی جالب است. این کتاب حروف چینی و ویرایش شده و باید ببنیم چه شود. نام کتاب دیگرم را فراموش کردم چونکه مدت زیادی است که دست نشر «به سخن» است و چون با او صمیمی هستم اختیار کامل به او داده ام، هر وقت که صلاح می داند کتاب را چاپ کند. من کارم را انجام داده ام، این کارهاست که باقی می ماند، اگر زمان حیاتم هم منتشر نشد پس از مرگم بالاخره یک روز منتشر می شود و به دست خواننده می رسد.
شهدی در سفارش به مترجمان جوان و انتخاب کتاب برای ترجمه اظهار داشت: اصولا کتاب هایی که حاوی پیامی است و مفهومی در آن نهفته است، به خصوص ترجمه نمی کنم؛ کتاب های معمولی و داستان های عاشقانه، داستان های از قدیم زیاد بوده و بازم هست، ترجمه می کنم. مثلاً هم اکنون سرگذشت مادام کوری را ترجمه کرده ام. مادام کوری اعجوبه ای است. در این کتاب سرگذشت زنی را می خوانید و متوجه می شوید با چه تلاش و شهامت و فداکاری ای، عنصر رادیوم را کشف می کند و می تواند برای کشورش موثر شود. وی در طول جنگ جهانی اول با وانت و دستگاههای پرتونگاری قابل حمل به جبهه های جنگ می رود و از مجروحان عکس می گیرد. و در نتیجه تلاشهای و فعالیت هایش بیمار می شود. یا کتاب ««پانزده ساله ام و نمی خواهم بمیرم» سرگذشت واقعی کریستین آرنوتی نویسنده کتاب است که از یکی از کشورهای بلوک شرق فرار کرده و با سختی هایی روبه رو می شود اما در نهایت موفق می شود. کتابش در تمام دنیا ترجمه شده است.
پرویز شهدی متولد ۱۳۱۵ مشهد است. تحصیلاتش را در رشته زبان و ادبیات فرانسه انجام داده و از آثار، به «ماجراهای شگفت انگیز»، «شقایق و برف»، «فراتر از آرزو»، «پاک کن ها»، « راز بزرگ»، «ساعت گرگ و میش»، «شرق بهشت»، « خانواده نفرین شده کندی»، «ییلاق انگلیسی»، « آخرین فرد خانواده موتزار»، «شب های سپید، روزهای خاکستری»، «ویکنت دونیم شده»، «برادران کارامازوف»، «جنایت و مکافات»، «در غرب خبری نیست»، «سال گذشته در مارین باد»، «جن حفره ای قرمز میان سنگ فرش های از هم جداشده»، «خاطرات خانه مردگان»، «دفترچه ها»، «آری یتا»، «فراز و نشیب زندگی بدکاران»، «تاراس بولبا»، «بارون درخت نشین» و «نفوس مرده» میتوان اشاره نمود.
منبع:

1401/12/14
11:25:30
5.0 / 5
198
تگهای خبر: ادبیات , ترجمه , تولد , جوان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی