شهر جهانی صنایع دستی فرصت ها و چالش های توسعه

شهر جهانی صنایع دستی فرصت ها و چالش های توسعه به گزارش کارکادو، اصفهان خردادماه سال جاری در حالی نشان شهر خلاق صنایع دستی در میدان نقش جهان نصب گردید که هنرمندان صنایع دستی با مشکلات بسیار دست وپنجه نرم می کنند. این درحالی است که به قول رئیس اتحادیه صنایع ‎دستی استان اصفهان، در کنار ارزش اقتصادی و درآمد پایدار حاصل از این حوزه، حفظ صنایع دستی و انتقال آن به آیندگان، مساله ای فرهنگی و هویتی است.



تعداد ۱۹۶ رشته معادل یک سوم رشته های صنایع دستی جهان به استان اصفهان متعلق می باشد و هنرمندان رشته های مختلف این حوزه در استان اصفهان هم حدود ۶۸ هزار نفر است، اما به علت کم توجهی به مبحث صنایع دستی، صادرات محصولات صنایع دستی با چالش ‎های بسیاری روبه رو است. از این جهت ایسنا این مورد را از نگاه رؤسای جدید و پیشین اتحادیه صنایع دستی استان اصفهان بررسی نموده است.

ضرورت استفاده از ظرفیت شهرهای خواهرخوانده

مجدالدین تاج، رئیس اتحادیه صنایع دستی استان اصفهان در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به برنامه ریزی این اتحادیه در سه حوزه، اظهار نمود: مواد اولیه، تولید، فروش و بازاریابیِ صنایع دستی حوزه هایی است که برای ورود به آنها برنامه ‎ریزی کرده ‎ایم. البته مهم ترین مشکلات ما در دو حوزه مواد اولیه و فروش است و درحالی که در زمینه تولید، شاخص هستیم و مقام سوم دنیا از آنِ ایران است، اما متأسفانه در حوزه صادرات رتبه چهل وپنجم دنیا را داریم.

او افزود: ۸۰ درصد زیرساخت مواد اولیه موردنیاز صنایع دستی از مس تشکیل شده و با عنایت به افزایش نرخ ارز و دلار، اگر سهمیه ‎ای توسط کارخانه ‎ های مس کشور برای هنرمندان در نظر گرفته نشود، با افزایش بی ‎رویه قیمت کنترل شده، هنرمندان قادر به فعالیت نخواهند بود.

تاج افزود: در زمینه صادرات و فروش، ظرفیت هایی مانند شهرهای خواهرخوانده وجود دارد که اگر نمایشگاه ‎های مشترک در این شهرها برگزار گردد در فروش صنایع دستی ما کمک کننده است. ما درحال فراهم ‎سازی زیرساخت ها هستیم، ازجمله برای نخستین بار اتحادیه صنایع دستی برای محصولات فاخر شناسنامه هنری صادر می کند که در زمینه اعتماد به محصول در خارج از کشور و تأیید اصالت محصول مؤثر خواهد بود.

رئیس اتحادیه صنایع دستی استان اصفهان ضمن اشاره به عقد تفاهم‎نامه در مورد ارزش ‎گذاری صنایع دستی، اظهار داشت: کمیته های تخصصی در اتحادیه، کار ارزشیابی محصولات صنایع دستی شاخص را انجام می دهند که این کار در زمینه راه ‎اندازی حراج های صنایع ‎دستی و صادرات کمک ‍کننده است.

تاج تاکید کرد: دولت بخصوص سفارتخانه ها و رایزنان فرهنگی در خارج از کشور باید کمک کنند، چونکه یکی از اشکالات ما عدم شناخت کشورهای مختلف از صنایع دستی ایران و نداشتنِ تبلیغات درست است و این مورد سبب شده تا صنایع دستی بیشتر در مورد کشورهای جنوب شرق آسیا شناخته می شود، بنابراین سفارتخانه ها باید در این حوزه فعالیت بیشتری داشته باشند، حتی اختصاص مکانی در محل سفارتخانه ها برای نمایش صنایع دستی در این حوزه مؤثر خواهد بود.

او ضمن اشاره به ضرورت ایجاد ارتباط بین تاجران کشورهای مختلف، تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع دستی، اضافه کرد: معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه می تواند با ایجاد این ارتباط زمینه خوبی برای معرفی آثار صنایع ‎دستی و فروش آنها را فراهم آورد.

تاج در مورد بیمه هنرمندان صنایع ستی اصفهان، اظهار داشت: بیمه هنرمندان صنایع دستی از سال ۹۳ قطع شد، چونکه دولت اعلام نمود بودجه ای برای بیمه ندارد. ما این تقاضا را به معاونت صنایع دستی میراث فرهنگی مطرح کرده ایم و هم اکنون فراخوانی اعلام شده که افرادِ فعال در زمینه صنایع دستی شناسایی شده و فرایند بیمه آنها صورت گیرد، بیمه هنرمندان تابه حال انجام نشده، ولی در این خصوص از جانب معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان قول پیگیری داده شده و بنا داریم که بیمه هنرمندان را به سرانجام برسانیم.

رئیس اتحادیه صنایع دستی استان اصفهان با اشاره به اینکه سن فعالان حوزه صنایع دستی از ۴۰ سال به بالا است و به علت نبودن ارزش افزوده در این عرصه، جوانان به فعالیت و حضور در این حوزه راغب نیستند، خاطرنشان کرد: صنایع دستی در کنار ارزش اقتصادی و درآمد پایداری که می تواند برای ما ایجاد نماید، مساله ای فرهنگی و هویتی است و ما موظف به انتقال این میراث به آیندگان هستیم که اگر هیچ ارزش افزوده ای برای آن ایجاد نکرده و هیچ حمایتی از آن نکنیم بدون وجود هیچ نوع جذابیت در این مشاغل، افراد فعال یک به یک از این رشته ها جدا می شوند، چنانکه هم اکنون هم تعداد زیادی از هنرمندان صنایع دستیِ استان پروانه های کسب خویش را باطل کرده و به مشاغل دیگر روی آورده اند و چیزی برای عرضه به آیندگان نخواهیم داشت.

وی اضافه کرد: راهکار ما در این حوزه، فعالیت‎ های حمایتی است. دولت هم با انجام ۲ کار می تواند رونق را به صنایع دستی بازگرداند؛ نخستین مورد در حوزه مواد اولیه و عرضه سوبسید به هنرمندان و دوم، انجام حمایت و ایجاد بازارهای جدید فروش در کشورهای دیگر و ایجاد ارزش افزوده در زمینه صنایع دستی که هنرمند را به حضور در رشته هنری و تولید کار جدید راغب کند.

قدیمی بودن قوانین، دلیل اصلی مشکل صادرات صنایع دستی

عباس شیردل، رئیس سابق اتحادیه صنایع دستی استان اصفهان هم یکی از اشکالات مهم هنرمندان صنایع دستی را بیمه آنها دانست و به ایسنا اظهار داشت: این بیمه از حدود ۶ سال پیش قطع شده و بعدازآن هم پیگیری ها برای تحقق آن نتیجه بخش نبوده است. همینطور وام های کم بهره به هنرمندان اختصاص پیدا نکرد و با گران شدن مواد اولیه، هنرمندان برای تهیه مواد اولیه و تولید با مشکلات زیادی مواجهند.

او افزود: مساله دیگر، مشکل هنرمندان صنایع دستی با اداره مالیات و اجرا نشدن ماده ۱۴۲درباره معافیت های مالیاتی است. امروز بازار صادرات صنایع دستیِ ما به صفر رسیده و هیچ صادراتی نداریم و نیاز است که قوانین صادرات اصلاح شده و قانون پیمان ارزی حذف شود تا بازار فروش کمی رونق بگیرد.

شیردل خاطرنشان کرد: اصفهان شهر جهانی صنایع دستی است، ولی در حوزه صادرات، رتبه چهل و پنجم دنیا را دارد و این درد بزرگ، ناشی از قدیمی بودن قوانین ما است. قانون پیمان ارزی جلوی صادرات صنایع دستی را گرفته و مانع از صادرات نقره و منسوجات آن می شود. صادرات منسوجات نقره در حالی منع دارد که واردات نقره خام آزاد است. اگر این قوانین اصلاح گردد، بخش اعظمی از ارز کشور توسط هنرمندان صنایع دستی تأمین می شود، چونکه هم اکنون ۴ هزار قلم زن، ۲۰۰ یا ۳۰۰ سازنده ظروف نقره و بیشتر از هزار نفر در حوزه زیورآلات کار می کنند که صادرات آنها هم اکنون نزدیک به صفر است، اما توان فروش و ارزآوری بالایی دارند.





منبع:

1401/09/23
11:34:13
5.0 / 5
352
تگهای خبر: بیمه , تبلیغات , تخصص , جوان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی