دعای روز شانزدهم ماه مبارک رمضان و طلب کمک از خدا برای انتخاب های درست زندگی

دعای روز شانزدهم ماه مبارک رمضان و طلب کمک از خدا برای انتخاب های درست زندگی به گزارش کارکادو در دعای روز شانزدهم ماه مبارک رمضان آمده است: «خدایا کاری کن که من با افراد خوب موافقت کنم. هر کسی انسان را یاد خدا نمی اندازد و حتی هر عالمی هم یاد خدا را زنده نمی نماید. از امام صادق(ع) سوال کردند که آیا این که نگاه کردن به عالم عبادت است، صحت دارد؟ و امام در پاسخ فرمودند که کلیت ندارد. نگاه کردن به صورت عالمی عبادت است که تو را به یاد خدا بیندازد.»


بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ
«اَللّهُمَّ وَفِّقْنی فیهِ لِمُوافَقَةِ الاْبْرارِ وَجَنِّبْنی فیهِ مُرافَقَةَ الاْشْرارِ وَآوِنی فیهِ بِرَحْمَتِکَ اِلی دارِ الْقَرارِ بِاِلهِیَّتِکَ یا إلَهَ العالَمین.»
«خدایا موفقم دار در این ماه به همراهی کردن با نیکان و دورم دار در آن از رفاقت با اشرار و جایم ده در آن به وسیله رحمت خود به خانه قرار و آرامش به معبودیت خود ای معبود جهانیان.»
به گزارش کارکادو به نقل از ایسنا، آیت الله مجتهدی تهرانی در شرح «اَللّهُمَّ وَفِّقْنی فیهِ لِمُوافَقَةِ الاْبْرارِ» می گوید: خدایا کاری کن که من با افراد خوب موافقت کنم. مثلا اگر در جایی رای گیری است. اگر شخصی خوب است با او موافقت کنم و اگر بد است، به او رای ندهم و در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس به افراد خوب رای بدهم. در رای گیری نگاه نماییم ببینیم چه کسی آدم خوبی است و خدمت خدا می کند به او رای دهم، نه به آنهایی که به ما قول پست و مقام داده اند.
وی در ادامه به فراز بعدی دعا اشاره می کند و می گوید: «وَجَنِّبْنی فیهِ مُرافَقَةَ الاْشْرارِ» خدایا کاری کن من با بدها رفیق نشوم. جوان با الوات حتی اگر پسر عمویش باشد رفاقت نکند. حال چون «رحم» است، سلام و احوالپرسی کند؛ اما رفاقت نکند. نمی گردد قطع «رحم» کرد اما از متدینین رفیق انتخاب کنید.
این عالم ربانی در ادامه ضمن اشاره به یک حدیث اظهار می کند: حواریون به حضرت مسیح (ع) گفتند که ما به چه کسانی رفاقت نماییم و حضرت مسیح فرمود: با ۳ نفر، اول کسی که نگاه به او تو را به یاد خدا بیندازد. دوم کسی که حرف می زند علم شما را زیاد می کند. سوم کسی که با عملش رغبت شما به آخرت را زیاد کنید.
وی افزود: هر کسی انسان را یاد خدا نمی اندازد و حتی هر عالمی هم یاد خدا را زنده نمی نماید. از امام صادق (ع) سوال کردند که آیا این که نگاه کردن به عالم عبادت است، صحت دارد؟ و امام در پاسخ فرمودند که کلیت ندارد. نگاه کردن به صورت عالمی عبادت است که تو را به یاد خدا بیندازد.
آیت الله مجتهدی تهرانی تصریح می کند: حدیث داریم که پیش هر عالمی ننشینید مگر این که شما را از چند چیز به چند چیز دعوت کند؛ از شک به یقین، از ریاکاری به اخلاص، از رغبت به دنیا به زهد در دنیا.
وی تاکید می کند: با کسی نشست و برخاست کنید که دارای علم باشد و در مباحثه ها چیزی به شما بیاموزد و با کسی مجالست و مباحثت کنید که دارای علم باشد و در مباحثه ها چیزی به شما بیاموزد و مجالست و مباحثت با کسی که سواد ندارد بی فایده است. با کسی که علم می داند ولو اگر عمامه ندارد گفتگو و رفاقت کنید.
این استاد بزرگ اخلاق ادامه می دهد: رفاقت با کسی که اهل عبادت و مستجاب است را سفارش می کنم. کسی که اهل نماز شب، زیارت، دعا و انجام مستحبات است.
آیت الله مجتهدی تهرانی در ادامه در شرح «وَآوِنی فیهِ بِرَحْمَتِکَ اِلی دارِ الْقَرارِ بِاِلهِیَّتِکَ» بیان می کند: خدایا به رحمت خودت من را در بهشت جای بده به خدایی خودت، از خدا می خواهیم که به حق خدایی خودش، ما را در بهشت جای بده.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی کند.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: audio/mp3


منبع:

1401/01/29
07:36:51
5.0 / 5
342
تگهای خبر: جوان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی