مروری بر دستاوردهای عملیات كربلای۱۰

مروری بر دستاوردهای عملیات كربلای۱۰ به گزارش کارکادو نزدیک به دو ساعت پیش از آغاز اجرای عملیات، گزارش های شنود حاکی از غفلت نیروهای عراقی بود. ساعت ۲۰: ۱۵ واحد جنگال اعلام نمود که وضعیت کلی منطقه عادی است و نیروهای عراقی همچنان در آماده باش درجه ۲ به سر می برند. باوجوداین، دقایقی بعد از حمله سراسری یگان ها اعلام گردید که نیروهای خودی در محور آبزیادی از کمین های دشمن عبور کرده اند و پیشروی به سمت مواضع اصلی عراقی ها ادامه دارد و دشمن در بعضی محورهای دیگر درحالی که عقب نشینی است.به گزارش کارکادو به نقل از ایسنا، در جلد دوم از روزشمار چهل ودوم جنگ ایران و عراق با عنوان «آزادسازی مهران؛ شکست استراتژی دفاع متحرک عراق» پیرامون عملیات «کربلای ۱۰» می خوانیم: «در جلسات مختلف امروز قرارگاه نجف ۲ سپاه در منطقه عملیاتی مهران که محسن رضایی فرمانده کل سپاه پاسداران، در آن حضور داشت، درباره طرح مانور عملیات یگان های عملیاتی تحت امر قرارگاه نجف، وضعیت دشمن و به کارگیری نیروهای پشتیبانی بحث شد که جمع بندی گفت وگوی فرماندهان بدین شرح است:

- نیروهای عراقی در مهران در غفلت به سر می برند و هیچ تحرک مشکوکی مشاهده نشده است. اگر رزمندگان تا فردا ظهر، مهران را از اشغال دشمن آزاد کنند، دشمن پاتک قوی نخواهد داشت.

- دشمن فکر کرده حضور یگان های جدید ما با هدف تقویت خط پدافندی یا جلو کشیدن خطوط پدافندی است.

- اگر رزمندگان موفق به تصرف ارتفاعات قلاویزان شوند، دشمن به هیچ عنوان در مهران نخواهند ماند.

- رمز موفقیت عملیات، به سرعت عمل یگان های عملیاتی در تصرف اهدافشان بستگی دارد.

دشمن تا بعدازظهر امروز، آماده باش درجه ۲ بود. نقل و انتقالات امروز یگان ها برای حضور در منطقه، دشمن را حساس کرده و احتمال این که امشب، آماده باش ۱۰۰درصد بدهد زیاد است، بخصوص هنگام غروب که شلیک منورها را افزایش داده است. همینطور بعد از دو مرحله به تعویق افتادن روز عملیات در منطقه مهران فرماندهی سپاه دوم نجف (سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) ساعت ۸: ۳۰ بامداد امروز، ساعت آغاز اجرای عملیات را به یگان های عملیاتی بدین شرح ابلاغ کرد: «اذا جاء نصرالله والفتح و رأیت الناس یدخلون فی دین الله افواجا. ً با توکل بر خدا عملیات کربلای ۱ را با رمز بزرگ پرچمدار صحنه کربلا، حضرت ابوالفضل العباس (ع) رأس ساعت ۲۲: ۳۰ آغاز نمایید و مواضع از پیش تعیین شده را از دشمن غاصب کافر، قهرمانانه باز پس گیرید.»

گردوغبار مانعی بزرگ برای دید نیروهای ارتش بعث

با این که فرماندهی قرارگاه نجف ۲ سپاه پاسداران ساعت عملیات را به لشکرها و تیپ های عملیاتی تحت امر ابلاغ نمود، هنوز برخی یگان ها درحال آخرین نقل وانتقال نیرو و تجهیزات به منطقه عملیاتی هستند. درجه هوا در منطقه گرم و خشک مهران در ایام اخیر افزایش پیدا کرده به صورتی که گاهی به حدود ۴۵ درجه سانتی گراد می رسد. همینطور از اواسط بامداد امروز، همچون دو روز گذشته، ورزش باد شدید غربی (غرب به شرق) باعث گردوغبار زیادی در منطقه شده و همین مساله دید نیروهای عراقی را - باوجودآنکه بر روی ارتفاعات سرکوب منطقه چون جبل حمرین، قلاویزان، آبشور خشک، زالوآب و نمه کلان کوچک استقرار دارند - بر نقل وانتقال یگان های خودی که درحال عزیمت به منطقه عملیات هستند، کور و گرفتار مشکل کرده است.

شروع عملیات توسط نیروهای لشکر ۱۷ علی بن ابی طالب (ع)

یگان های تحت امر قرارگاه نجف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شامگاه روز جاری، اجرای عملیات خویش را معروف به کربلای ۱ با هدف بازپس گیری شهر مهران شروع کردند. درحالی که دو تیپ از ارتش شامل تیپ ۴ زرهی لشکر ۲۱ و یک تیپ عملیاتی از لشکر ۸۴ همچنان بعد از تثبیت دشمن در مهران به کمک دو گروهان از تیپ ۱۱۴ امیرالمؤمنین (ع) سپاه پاسداران در ارتفاعات شمال مهران (تپه های رضاآباد و ۳۴۳) مسئولیت پدافند منطقه عمومی مهران را عهده دار بودند.

البته نیروهای لشکر ۱۷ علی بن ابی طالب (ع) عملیات را ۴۵ دقیقه زودتر از زمان بندی تعیین شده (ساعت ۲۱: ۴۵)، در ارتفاعات آبزیادی - به سبب برخورد یکی از نیروها به تله منور در میدان موانع و هوشیاری نیروهای عراقی - آغاز کردند، اما سایر یگان ها رأس ساعت مقرر، پس ازاینکه مصطفی ایزدی، فرمانده قرارگاه نجف، رمز عملیات را با این مضمون که «[رمز] را برایتان می خوانم: ان شاءالله با قوت و استعانت از خدا و کمک گرفتن از با بالحوائج حضرت ابوالفضل عباس (ع) کارتان را به حول و قوه الهی پیش ببرید.» اعلام کرد، عملیات هماهنگ خویش را شروع کردند.

نزدیک به دو ساعت پیش از آغاز اجرای عملیات، گزارش های شنود حاکی از غفلت نیروهای عراقی بود. ساعت ۲۰: ۱۵ واحد جنگال اعلام نمود که وضعیت کلی منطقه عادی است و نیروهای عراقی همچنان در آماده باش درجه ۲ به سر می برند. باوجوداین، دقایقی بعد از حمله سراسری یگان ها اعلام گردید که نیروهای خودی در محور آبزیادی از کمین های دشمن عبور کرده اند و پیشروی به سمت مواضع اصلی عراقی ها ادامه دارد و دشمن در بعضی محورهای دیگر درحالی که عقب نشینی است.

بر پایه گزارش های رسیده ساعت ۲۳، در یک موقعیت (که مکان آن ذکر نشده) سه دسته از یک گروهان نیروهای عراقی متحمل تلفات جدی شدند و نیروهای خودی به سمت گروهان دوم و مقر گردان پیشروی کردند. ساعت ۲۳: ۴۵ در محور آبزیادی، لشکر ۱۷ علی بن ابیطالب (ع) در درگیری با سه گروهان از دشمن، موفق به انهدام نیروی دو گروهان از آنها شد و کوشش کرد که گروهان سوم را محاصره کند. اغلب نیروهای گروهان مذکور جدید و به شدت فاقد روحیه بودند و پی درپی درخواست مهمات می کردند.

آتش خودی بر روی مواضع دشمن و قلعه آویزان بسیار مؤثر بود. همینطور تانک های خودی به سمت شهر مهران حرکت کرده و باعث وحشت شدید دشمن شده اند. گفتنی است با بیان رمز عملیات، سایر یگان ها (لشکرهای ۲۵ کربلا، ۲۷ محمد رسول الله (ص)، لشکر ۱۰ سیدالشهدا (ع) و... ) درگیری با دشمن را آغاز کردند که برخی به سرعت موفق به تصرف خاکریز خط مقدم دشمن شدند و برخی به سبب مواجهه با موانع دشمن همچنان درصدد عبور از موانع و پاکسازی آنها و کوشش برای اشغال مواضع مقدم عراقی بودند. اما درمجموع گزارش فرماندهان که از راه بیسیم به قرارگاه فرماندهی نجف منعکس می شد حاکی از تزلزل در قوای دشمن و موفقیت رزمندگان بود.

منبع:

1400/04/09
10:13:13
5.0 / 5
182
تگهای خبر: اهدا , رمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی