درباره این روزهای صندوق اعتباری هنر

درباره این روزهای صندوق اعتباری هنر به گزارش کارکادو صندوق اعتباری هنر یا همان صندوق پشتیبانی از هنرمندان، نویسندگان و خبرنگاران نامی آشنا برای اهالی فرهنگ و هنر، بخصوص در چند سال گذشته است. شاید در نگاه نخست این صندوق جایی برای پیگیری و انجام بیمه تأمین اجتماعی فعالان فرهنگی و هنری بنماید و چه بسا نگاه و رویکرد اولیه در راه اندازی این مجموعه جز این نبوده است. اما این نه آن است که می پنداریم.


سید محمد طباطبائی حسینی - کارشناس فرهنگ و هنر، دبیر پیشین شورایعالی هنرمندان، شاعران و نویسندگان و مدیرعامل پیشین مؤسسه هنرمندان پیشکسوت - با بیان این مطلب در یادداشتی، افزوده است:
نگاهی حتی گذرا به عملکرد صندوق اعتباری هنر بخصوص در چهار سال گذشته نشان از ورود این مجموعه به عرصه های تازه حمایتی دارد. این نکته البته مانع نگاه به ضعف ها و نقدهای وارد به صندوق نیست. اما نتیجه این نگاه گذرا، اگر منصف باشیم، باعث شادمانی و امیدواری است از آن جهت که در روزگار وانفسای امروز، هنوز جایی هست که بتوان به آن امیدوار بود. باآنکه به صورت معمول امیدواری به این گونه مراکز به علت وابسته بودن به ساختار دولتی چندان پایدار نمی ماند اما از طرفی برخی از تصمیمات مدیریتی و فعالیتهای صورت گرفته در صندوق اعتباری هنر در دوره اخیر چنان بوده که با تغییر دولت نمی توان از انجام آنها شانه خالی کرد.
مهمترین وجه تمایز صندوق اعتباری هنر در این دوره را نه تنها می توان، بلکه باید تلاش در راه برقرای عدالت فرهنگی در خدمات این مجموعه دانست، چنان که برای این ادعا مصداق های مشخص و واضحی موجود است. سفرهای کاری و حضور گروه مدیریتی صندوق اعتباری هنر در استان ها با هدف ارتباط مستقیم و بی واسطه با هنرمندان عضو صندوق در شهرستان ها یکی از همان مصداق هاست. در طول چهار سال گذشته ۲۵ سفراستانی به ۲۳ استان و بیشتر از ۲۰۰ شهرستان و دیدار با هنرمندان و بررسی مشکلات آنها، بدون هیچ گونه تشریفات و بهره برداری رسانه ای، رفتار مدیریتی قابل توجه و تقدیر است. یکی دیگر از این مصداق ها را باید آخر گرفتن عرضه تسهیلات به هنرمندان شاخص، فقط بر اساس معروف بودن آنها، عنوان نمود. تسهیلات در دوره اخیر بر اساس گره گشایی از مشکلات هنرمندان و هم در راه کارآفرینی در حوزه فرهنگ و هنر بوده است.
شاید عرضه آمار دقیق از جانب صندوق اعتباری هنر در مورد تعداد و چگونگی عرضه تسهیلات به هنرمندان بتواند این مورد را ملموس تر نشان دهد. باآنکه به زعم نگارنده اطلاع رسانی در حوزه های گوناگون از جانب صندوق یکی از حوزه هایی فعالیتی این مجموعه است که می توان نقدهای گوناگونی برای آن تعریف کرد.
سامان دهی دو طرح تکریم و مستمری هنرمندان با همراهی شورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران کشور را هم باید در ردیف فعالیتهای قابل توجه صندوق ارزیابی کرد. در این دو طرح، بخصوص در طرح تکریم هنرمندان، باآنکه اشکال هایی هنوز وجود دارد اما جهش میزان حمایتی این طرح در کنار نظم و سامان دهی آنرا نمی گردد نادیده گرفت. افزایش بیشتر از ۳ برابری طرح تکریم در تعداد مشمولان و میزان حمایت و هم ساختارمند شدن آن بر اساس آیین نامه شورایعالی انقلاب فرهنگی یکی از مهم ترین تصمیم ها و اقدامات بوده است.
اجرای طرح هنر کارت یکی دیگر از اقدامات صندوق در دوره اخیر بوده است، پروژه ای شکست خورده (هنرکارت پیش از این دو بار رونمایی و افتتاح شده و در نطفه خفه شده بود) که در شرایط کرونا به خوبی احیا شد و مورد استفاده قرار گرفت. عرضه کمک معیشتی دوران کرونا به هنرمندان که با پیگیری های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، باآنکه با موانع متعدد، انجام شد فرصتی فراهم نمود تا هنرکارت احیا شود. شاید را ساده تر آن بود که این کمک معیشتی از همان مسیر معمول به حساب هنرمندان واریز شود اما راه سخت تر انتخاب گردید تا ماندگار شود. حالا هنرمندان دارای هنرکارت در آینده هم می توانند مطالبه حمایت های حتی بیشتر از مسیر این طرح را مطالبه کنند. در این مورد البته لازم است صندوق اعتباری هنر نسبت به اطلاع رسانی شفاف اقدام نماید تا هرگونه سوال پاسخ داده شود.
در کنار آنچه گفته شد اما باید به دو نکته بی توجه نبود؛ انتظار هنرمندان از صندوق برای تسهیل امور در ارتباط با بیمه تکمیلی و هم پاسخگویی سریع به سوال و درخواست های اعضا. در مورد دوم البته ناگفته نماند که سامانه پاسخگویی تلفنی صندوق از چندی قبل به صورت آزمایشی فعال گشته است.
به هر روی نگارنده بر این باور است که در دوره وانفسای مدیریتی، درست در زمانی که باید با چراغ همی گشت گرد شهر و جایی را پیدا کرد که بشود از برآیند ضعف و قوت ها به آن امیدوار بود، فعالیت صندوق اعتباری هنر در دوره اخیر را باید مورد توجه قرار داد و به روال امروز که فقط ایرادها دیده می شود رفتار نکرد چنان که حضرت حافظ می گوید:
«نفی حکمت مکن از بهر دل عامی چند»1399/11/10
23:23:24
0.0 / 5
697
تگهای خبر: ارزیابی , بیمه , خدمات , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی