راه اندازی سامانه مجوز آثار نمایشی

راه اندازی سامانه مجوز آثار نمایشی كاركادو: سامانه صدور مجوز آثار نمایشی همزمان با هفته دولت و در امتداد تحقق اهداف دولت الكترونیك در حضور معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیركل هنرهای نمایشی افتتاح شد.


به گزارش کارکادو به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، مراسم «رونمایی از سامانه صدور مجوز آثار نمایشی» بامداد امروز سه شنبه ۴ شهریورماه، همزمان با هفته دولت در ساختمان معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شد.
این رونمایی در حضور سیدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی روی داد.
حسینی در صحبت هایی کوتاه ضمن اشاره به ضرورت سامان دهی فرآیندها به ارائه آماری در این خصوص پرداخت و اظهار داشت: از شروع دوره مسئولیتم به این نتیجه رسیدیم که یکی از اصلی ترین برنامه ها در معاونت امور هنری باید سامان دهی فرآیندها باشد. برای اینکه نیازمند دست یابی به مستندنگاری و پیمایش فرآیندها بودیم تا دست مایه نگاهی آمایشی قرار گیرد. در معاونت امور هنری ۱۱۳ پروسه در حال وقوع بود که بعد از اصلاح در چارچوب ۷۰ یا ۷۱ پروسه سامان یافت که شامل شش مجوز و ۳۰ خدمت است. برای مجوزها بخشنامه نوشته شد و برای خدمات، دستورالعمل و در اختیار واحد IT قرار گرفت تا یکی از کلان برنامه های وزیر محترم محقق شود. کلان برنامه ای که سرعت بخش است، فضای کار هنرمندان را آسان می کند و سبب شفافیت می شود.
معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد: یکی از سامانه های مورد نیاز مربوط به هنرهای نمایشی بود. هنری که در ۴۰ سال قبل رشدی ویژه داشته است. رشدی که در دهه گذشته به طرز چشم گیرتری قابل رویت است. تعداد هنرمندان و فارغ التحصیلان هنرهای نمایشی، نشان دهنده استقبال اجتماعی از هنر نمایش است و انتظار می رود این روند همچنان با سرعت پیش رود. تعداد مخاطبان نیز آمادگی جهش و رشدی چند برابری در قیاس با میزان موجود را دارد و مجموع این موارد لزوم وجود این سامانه و به روزرسانی آنرا به تکلیف جدی ما تبدیل می کند.
او در آخر اظهار داشت: این رویداد از آذر ۹۸ شروع شد، در بهمن همان سال به سرانجام رسید، به تفاریق آزمایش شد و استان های مختلفی به آن پیوستند و امیدواریم طی سه ماه آینده در تمام کشور شاهد استفاده از آن باشیم. بنای ما بر این است که سایر سامانه ها را نیز برخط نماییم که بعضی از آنها آماده برخط شدن هستند و امیدواریم سایر موارد نیز تا اختتام مهرماه سال جاری برخط شوند.
قادر آشنا دیگر سخنران این مراسم با اشاره به این که «افتتاح سامانه صدور مجوز آثار نمایشی» کاری است در امتداد تحقق سیاست های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباب حرکت در امتداد اهداف دولت الکترونیک، اظهار داشت: ما به عمل در فضای سنتی عادت کرده ایم اما در فضای جدید، کاغذ کنار می رود و امور تسهیل می شود و این گونه می توان همه چیز را با سرعتی بسیار بیش از پیش رصد کرد.
مدیرکل هنرهای نمایشی با اشاره به اهمیت و ضرورت مستندسازی اشاره کرد: مستندسازی نمایش های بعد از انقلاب یکی از اموری است که برای انجام آن در حال برنامه ریزی هستیم و سامانه صدور مجوز آثار نمایشی دراین زمینه یاری رسان ما خواهد بود. این سامانه ما را غنی خواهد کرد، آمار و اطلاعات را به صورت آنلاین در اختیارمان خواهد گذاشت و گذشته را به امروز وصل خواهدنمود.
آشنا در آخر اشاره کرد: به دنبال راه اندازی سامانه صدور مجوز آثار نمایشی، اداره کل هنرهای نمایشی و معاونت امور هنری گنجینه ای در اختیار خواهند داشت. این اتفاقی بزرگ است و علی القاعده هر کاری که آغاز می شود در ابتدا نواقصی دارد و تلاش ما به حداقل رساندن نقصها است. ان شاالله بتوانیم این کار را به نحو احسنت اجرایی نماییم و شاهد رشدی خوب در عرصه تئاتر باشیم.
در ادامه علی ایمان پور مسئول IT معاونت امور هنری با ارائه توضیحاتی درباب سامانه صدور مجوز آثار نمایشی اشاره کرد: از آذرماه ۹۸ دستورالعمل راه اندازی سامانه صدور مجوز آثار نمایشی کلید خورد و در ادامه طی ۱۲ جلسه دو تا سه ساعته با ذی نفع در بهمن ۹۸ به ثمر رسید.
ایمان پور اشاره کرد: در سال ۹۹ طی جلساتی سامانه را رصد کردیم و درخواست مان استفاده از پنجره واحد وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی بود به شکلی که با یک دفعه ورود به سیستم بتوان به تمام مجوزها دسترسی پیدا کرد و همین طور اطلاعات به صورت یکپارچه در سیستم بماند و هنگام گزارش گیری کلان نیز قابل برداشت باشد.
مسئول IT معاونت امور هنری با ذکر بعضی از خاصیت های سامانه صدور مجوز آثار نمایشی اضافه کرد: این سیستم از میان چهار یا پنج سیستم بومی سازی شده در کشور انتخاب شده و توسعه سریع و متمرکز بودن همچون خاصیت های آن است. استفاده از خدمات پایه کشوری در این سامانه نیز مورد توجه بوده است و تلاش شده در این سامانه دخالت نیروی انسانی به حداقل برسد.
او درباب نحوه ورود به سامانه نیز توضیح داد: برای ساخت اکانت باید با کد ملی و شماره تلفنی که به نام خود شخص است وارد سامانه شد و ما از سیستم پیامک و ایمیل برای اعلام مطالب به متقاضی استفاده می نماییم. به شکلی که هر کجا لازم باشد متقاضی به کارتابلش مراجعه کند به او پیامک یا ایمیل زده می شود.
ایمان پور همین طور اظهار داشت: طی توافق با مدیرکل هنرهای نمایشی به این نتیجه رسیدیم که امروز، از این سامانه برای صدور مجوز در سطح شهر تهران رونمایی نماییم و بنا به اطلاعاتی که از استانها می گیریم و آموزش هایی که به آنها می دهیم به مرور آنرا در سطح کشور گسترش دهیم.
ایمان پور با اشاره به جزئیات دیگر سامانه صدور مجوز آثار نمایشی اشاره کرد: آدرس پنجره واحد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که سامانه صدور مجوز آثار نمایشی نیز در آن قرار دارد Sso.farhang.gov.ir است و مهم ترین پنجره ای که با ورود به آن دیده می شود «مجوزها، خدمات و سامانه ها» است که بعد از کلیک بر روی آن «مجوز پروانه اجرای نمایش» و دو دکمه ورود و مشاهده دیده می شود. در بخش مشاهده، اطلاعاتی کلی در مورد مجوز، نهاد صادرکننده، فایل های راهنما و زمان بندی دیده می شود. بعد از کلیک بر روی دکمه ورود نیز می توان مبادرت به ثبت درخواست صدور مجوز اجرا کرد.
علی فلاحی مسئول گروه توسعه نرم افزار IT وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با ذکر خاصیت های سامانه صدور مجوز آثار نمایشی اظهار داشت: در خیلی از موارد افراد می خواهند از خدمات وزارتخانه باخبر شوند و برای این که بتوانند به آگاهی کامل برسند می توانند از سیستم پنجره واحد بهره بگیرند. همین طور می توانند تنها با یک کد پیگیری آخرین وضعیت پرونده خودرا مشاهده کنند. نکته دیگر این است که وقتی مجوز از حالت فیزیکی خارج و الکترونیکی می شود باید به راهکاری برای حفظ ارزش آن و پذیرفته شدنش از طرف دیگر نهادها بیندیشیم که این امر نیز مورد توجه بوده است.
او با اشاره به دیگر موارد سامان دهی فرآیندها در معاونت امور هنری اشاره کرد: امروز از «سامانه صدور مجوز آثار نمایشی» رونمایی گردید. «سامانه آموزشگاه های آزاد هنری» آماده آزمایش است و در بحث موسیقی و توسعه مهارت های آموزشی نیز در حال پیگیری امور هستیم. درباب «نگارخانه ها» ۸۰ درصد کار پیاده سازی شده است و می توان در هفته های آینده آنرا آزمایش کرد. همین طور سامانه «ساخت و نصب مجسمه و یادمان ها» نیز پیاده سازی شده است و در هفته های آینده آزمایش می شود.
لازم به ذکر است با شروع به کار سامانه صدور مجوز آثار نمایشی مدیران تماشاخانه ها و متقاضیان اجراهای محیطی می توانند پروسه صدور مجوز را بوسیله این سامانه پیگیری کنند.
سیدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی، حجت الاسلام و المسلمین محمدمهدی بهداروند مشاور عالی مدیرکل هنرهای نمایشی، سیدمجید پرهیز مشاور مدیرکل هنرهای نمایشی، امین مویدی مشاور برنامه ریزی و نظارت راهبردی معاونت امور هنری، حمید قبادی مشاور اجرایی معاونت امور هنری، حسین مسافرآستانه دبیر سی ونهمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، مجید فروغی مدیر روابط عمومی معاونت امور هنری، سعید اسدی مدیر مجموعه تئاترشهر، اتابک نادری مسئول بررسی شرایط و ضرر و زیان های گروه ها و تماشاخانه های خصوصی در وضعیت کرونایی پیش آمده، سیدوحید فخرموسوی رئیس شورای ارزشیابی و نظارت اداره کل هنرهای نمایشی، علی اکبر طرخان عضو شورای نظارت و ارزشیابی، علی ایمان پور مسئول IT معاونت امور هنری، علی فلاحی مسئول گروه توسعه نرم افزار IT وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و... از حاضران در این مراسم بودند که با اجرای سیدمحسن حسن زاده مدیر روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی انجام شد.
منبع:

1399/06/04
18:53:46
5.0 / 5
1765
تگهای خبر: اهدا , تئاتر , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی