طرح شمشیر ذوالفقار در موزه ملی داغستان

طرح شمشیر ذوالفقار در موزه ملی داغستان كاركادو: یك عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی در بررسی هایش روی بناهای تاریخی جمهوری داغستان در روسیه، از وجود قالب چاپ با مضمون دعای «نادعلی» و طرح شمشیر ذوالفقار در موزه ملی داغستان اطلاع داد.


مرتضی رضوانفر در گفتگو با ایسنا، با بیان این كه موزه ملی داغستان مملو از اشیای تاریخی حاوی شعرهای فارسی و دعاهای شیعی است، توضیح داد: دعای صغیر نادعلی به همراه طرح شمشیر ذوالفقار و نام حسنین (ع) و اذكار عبادی، به صورت یك قالب برای چاپ دستی (احتمالا روی پارچه) استفاده شده است. در این مهر كه توسط شخصی با نام «رحمان» ساخته شده، به جز متن، این اعداد هم ثبت شده است: «۱۷۱۶۳۷۳» و «۱۷۱۴۸۱۱».
او با بیان این كه در نقاط مختلف قفقاز شمالی و جنوبی، انواع تجلی این دعا را در معماری بناها و كتیبه اشیا می توان پیدا كرد، اضافه كرد: انواع عرضه این دعا توسط هنرمندان، آلبومی از هنرهای تزئینیِ شیعی است.
رضوانفر اظهار داشت: علت كثرت اشیای فارسی و شیعی در داغستان، مهاجرت تعداد زیادی ایرانی در نیمه دوم قرن ۱۹ به قفقاز، به علت قحطی بزرگ و شیوع بیماری های واگیردار بوده است.1398/12/18
13:54:36
5.0 / 5
3874
تگهای خبر: تاریخی , تزئین , شعر , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی