ثبت ملی ابزار آرایشی

ثبت ملی ابزار آرایشی به گزارش كاركادو سرمه كه مهارت ساخت آن اخیرا در لیست میراث ناملموس كشور ثبت شده یكی از ابزار آرایشی است كه خیلی از مردم باور دارند برای چشم هم مفید است. این ماده متناسب با شرایط جغرافیایی هر منطقه از چربی حیوانات و مغز برخی گیاهان تهیه می گردد.


به گزارش كاركادو به نقل از ایسنا بر مبنای خبر رسیده، سیداحمد برآبادی، مسئول حوزه پژوهش اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، اظهار داشت: سُرمه سازی در بیشتر شهرستان ها و روستاهای خراسان جنوبی متداول بوده و هنوز هم در بعضی مناطق به قوت خود باقی است.
او ادامه داد: در كل استان بر این باورند كه سُرمه برای اغلب بیماری ها مانند ورم و التهاب چشم بسیار مفید است. در همین مورد ضرب المثل «ره به خید سرمه به چش» یعنی همان گونه كه كود برای زمین كشاورزی مفید است سُرمه هم برای تقویت چشمان مفید و موثر است، در كل استان رواج دارد.
برآبادی با اشاره به اینكه از سرمه در مراسم و آیین های ولادت و ازدواج استفاده می شده است، اظهار داشت: مواد لازم و ابزاری كه برای این كار استفاده می گردد در بیشتر نقاط یكی است و گاهی در بعضی مكان ها تفاوت های اندكی دارد.
مسئول حوزه پژوهش اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی همینطور بیان كرد: عمده ترین و اصلی ترین مواد به كاررفته برای این كار چربی گوسفند است كه در زمان های قدیم بعضی از افراد به جای چربی گوسفند از چربی آهو استفاده می كردند. همینطور از داروهای گیاهی و مغزیجات مانند بادام، هسته زردآلو و شفتالو (هلو) كه بیشتر آنها خاصیت سردی دارند استفاده می كنند. با عنایت به انجام مصاحبه با افراد مختلف قدمت سرمه به بیش از ۱۰۰ سال می رسد.
مهارت و دانش عامه ساخت سرمه چشم در خراسان جنوبی در تاریخ ۹۶/۸/۲۱ در لیست میراث ناملموس كشور ثبت شد.
 

1396/09/08
22:32:22
5.0 / 5
5182
تگهای خبر: گردشگری , لوازم آرایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی