آرزوی مونسان برای قضاوت آیندگان

آرزوی مونسان برای قضاوت آیندگان كاركادو: وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با امضای تفاهم نامه ی جدید بین این وزارتخانه و سازمان اوقاف و امور خیریه، امیدوار است تا نسبت به تفاهم نامه های قبلی امضا شده بین این دو دستگاه كه مفاد آن اجرایی نشده اند، «آیندگان قضاوت بهتری درباره ی این تفاهم نامه داشته باشند».


به گزارش كاركادو به نقل از ایسنا، علی اصغر مونسان - وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی - كه شنبه ۱۱ آبان در حاشیه آیین افتتاح نمایشگاه «موزه وقف» همراه با حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی خاموشی - رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه و نماینده ولی فقیه - تفاهم نامه ای برای همكاریهای مشترك بین دو سازمان در موزه ملی ایران امضا كردند، در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا درباره ی ضمانت اجرائی این تفاهم نامه با عنایت به تجربه ی ناموفق قبلی بین دو دستگاه كه در سال ۱۳۹۲ به امضا رسید، اما به مدت ۶ سال آنها اجرائی نشده بودند، بیان كرد: تفاهم نامه ی قدیمی این طور نبود كه اصلا اجرائی نشود، در بعضی بندها اقداماتی انجام شد اما امیدواریم در چند سال آینده درباره این تفاهم نامه اتفاق بسیار بهتری اتفاق بیفتد و آیندگان قضاوت بهتری داشته باشند.
او با تاكید بر این كه آن تفاهم نامه نیاز به بازبینی داشت، اظهار نمود: امیدوارم من و آقای خاموشی به انجام صد درصد این تفاهم نامه متعهد باشیم.
او همینطور درباره ی مفاد تفاهم نامه ی امضا شده، اظهار داشت: حوزه معاونت میراث فرهنگیِ وزارتخانه بعنوان متولی بناهای تاریخی و مذهبی كشور، بخش زیادی از بناهایی تاریخی شناسایی شده كه نیاز به مرمت و نگهداری دارند، در اختیار دیگر دستگاه های حاكمیتی و به خصوص سازمان اوقاف كشور هستند.

هرچه جلوتر می رویم آثار زیادتر می شوند، اما منابع مان محدود است
او با بیان این كه مالكیت اشیا و بناهای تاریخی گوناگون و بخش های قرآنی مختلفی با قدمت زیاد در سازمان اوقاف وجود دارد كه در اختیار دستگاه هایی به جز وزارتخانه میراث فرهنگی است، افزود: مدتی است طرح واگذاری حق بهره برداری بناها به منظور مشاركت مردم در امر مرمت، در بناهای تاریخی شروع شده است، چون هم اكنون بیشتر از یك میلیون سایت شناخته شده تاریخی در كشور داریم و هر چه كه به جلو می رویم اماكن تاریخی ما بیشتر می شوند، در صورتیكه بودجه ی ما بسیار محدود است.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تاكید بر این كه در این مشاركت بخش زیادی به سازمان اوقاف مربوط است، اضافه كرد: هر چند ما سوژه بقاع متبركه و امامزاده ها را نیز جزو ردیف های بودجه ای داریم و كمك زیادی به مرمت و مساجد و بقاع متبركه و امامزاده ها كرده ایم اما نیاز بود تا با همكاری اوقاف ارتباط تنگاتنگی ایجاد شود. همین طور از طرف دیگر بنظر می رسد بتوانیم فضاهای موزه ای را نیز در اختیار اوقاف قرار دهیم تا آثار تاریخی در اختیارشان را بهتر معرفی كنند.
مونسان، حضور حجت الاسلام والمسلمین خاموشی در سازمان اوقاف و امور خیریه را فرصتی مغتنم دانست كه می تواند سرمنشاء اتفاقات خوبی در این عرصه باشد و اظهار داشت: این فرصت برقرار شد تا یك تفاهم نامه كاملا اجرائی نه در حد كاغذی، نوشته و بزودی عملیاتی شود تا همكاری ها گسترده ای را شاهد باشیم.
وی همینطور با تاكید بر این كه امیدوار است تا با اجرائی شدن این تفاهم نامه، همكاریهای بیشتری در حوزه بناهای تاریخی و اشیای تاریخی متعلق به اوقاف ایجاد شود و مرمت بناهای تاریخی هر چه سریعتر آغاز شود، بیان كرد: برمبنای تجربه های به دست آمده، فضاهای موزه ای وزارت میراث فرهنگی و گردشگری كشور این آمادگی را دارند تا در خدمت اوقاف باشند.

چند بنای تاریخی متعلق به اوقاف در كشور شناسایی شده اند؟
حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی خاموشی - رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه - نیز در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا درباره ی شناسایی همه ی بناها و آثار تاریخی در اختیار سازمان اوقاف و امور خیریه در سراسر كشور بیان كرد: اصولا وقف به دنبال یك سری انگیزه ها اتفاق می افتد كه برخی می كوشند آنرا مخفی نگه دارند، اما برمبنای تحقیقاتی كه انجام می دهیم سال به سال، به تعداد كشفیات مان در این عرصه اضافه می شود.
او افزود: با این وجود نكته این است كه وقف نامه ها برای بار چندم است كه در دست بررسی قرار گرفته و آمار آنها نهایی می شود. ما مركز اسناد شكل دادیم و همه آنها در مركز اسناد نگه داری می شوند، آن هایی كه باید در بقعه ها باشند را در مركز اسناد نگه داری می نماییم وقفیاتی كه باید در خود بقعه یا موقوفه باشند را در مركز نگهداری می نماییم، بدین سبب در این تفاهم نامه با وزارت میراث فرهنگی تبادل آثار و نسخه ها و حتی افكار شكل می گیرد.
مونسان نیز در تكمیل صحبت های خاموشی، اظهار نمود: یكی از موضوعات تفاهم نامه نیز به همین سوژه توجه دارد، «بناهای تاریخی كه سازمان اوقاف اعلام می كند را ما بررسی می نماییم و آن هایی كه می توانند ثبت ملی یا حتی جهانی شوند را در دستور كار قرار می دهیم.»

اداره تحقیق به جد در حال بررسی آثار تاریخی اوقافی است
حجت الاسلام خاموشی، در ادامه با بیان این كه یك همكاری در جریان موقوفات خود و میراثی كه از قدیم باقی مانده با علمیتی كه در سازمان میراث فرهنگی وجود دارد، شكل گرفته و حتی در این راه تفاهم نامه ای تهیه و امضا شده است، بیان كرد: سازمان و امور خیریه نخست باید وقف نامه را به دقت مطالعه كند. همانطور كه شعار روز نخست ما نیز این بود كه باید وقت به وقت و رقبه به رقبه ی مطالب را مطالعه كند.
او با تاكید بر این كه در سازمان اوقاف عزمی وجود دارد كه به تك تك وقف نامه ها رسیدگی نماییم و افزود: اداره تحقیق در این زمینه بسیار جدی وارد شده و همه ی مدیران نسبت به این مساله را رسیدگی می كنند و پس از آن در خوانش و خواندن این مجموعه وقف نامه ها اهتمام ویژه خواهیم داشت.
او همینطور درباره ی آمار به دست آمده از اثار تاریخی در اختیار این سازمان اظهار داشت: میراث فرهنگی باید به ما اعلام نماید كه بناهای تاریخی از كدام دوره به بعد، میراثی هستند، چون در سنوات گذشته وقفنامه های زیادی داشته ایم.
او با بیان این كه قدمت تاریخی كه به آثار مربوط می شود و تائید علمی شده اند، اضافه كرد: رقم این آثار بالغ بر چند ۱۰ هزار عدد است، وقف نامه هایی از قدیم موجود است كه حتی بعضی از آنها به اتفاقات خاص برمی گردد.
خاموشی با تاكید بر این كه مدیریت سازمان اوقاف تلاش می كند تا موزه دائمی وقف را راه اندازی كند، اظهار داشت: ما بیشتر از ۸۵۰۰ بقعه داریم كه بیشتر از ۸۰۰ عدد آنها بیشتر مورد بازگشت مردم هستند و در آنها دست نوشته ها و مكتوبات تاریخی وجود داردكه با كمك میراث فرهنگی می توانیم آنها را به نتیجه ی دقیق برسانیم.
منبع:

1398/08/11
20:48:01
5.0 / 5
4388
تگهای خبر: تاریخی , دستگاه , سایت , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی