موضع میراث فرهنگی درباره تنگه بردول چیست؟

موضع میراث فرهنگی درباره تنگه بردول چیست؟ به گزارش كاركادو مدیركل میراث فرهنگی استان هرمزگان می گوید: مجوز فعالیت معدن در تنگه بردول را سازمان صنعت و معدن صادر كرده است، تنها كاری كه می توانستیم انجام دهیم با عنایت به ثبت ملی نبودن محوطه، نخست تعیین حریم برای آن محوطه و اجازه برداشت «تا 70 متر سنگ از كف رودخانه» بود، اما اگر این حریم را رعایت نكنند، میراث فرهنگی بار دیگر وارد می شود.


به گزارش كاركادو به نقل از ایسنا، مردم شهرستان پارسیان در استان هرمزگان در طول هفته گذشته با تحصن در محوطه تاریخی – طبیعی «تنگه بردول» نسبت به صدور مجوز فعالیت یك معدن در این محوطه تاریخی اعتراض كردند. آنها معتقد بودند فعالیت این سنگ شكن در محوطه تاریخی «بردول» هویت تاریخی شان را از بین می برد.
حمد مباركی - فعال میراث فرهنگی و بومی شهرستان پارسیان - قبل تر درباره این تحصن به ایسنا اظهار داشته بود: تنگه «بردول» منطقه ای طبیعی و تاریخی با قدمت تاریخی بسیار زیاد است كه تا همین ۵۰ سال قبل مردم این منطقه در آن تنگه زندگی می كردند، اما با ایجاد شهرستان پارسیان در همین منطقه، به مرور تنگه بردول از جمعیت خالی شد، هرچند مردم منطقه همچنان آن منطقه را بعنوان هویت تاریخی شهر خود می دانند.
در این تنگه تاریخی و طبیعی، هم اكنون شش آسیاب آبی و جدول های ساروجی در داخل تنگه كه تا بیرون تنگه نیز كشیده شده و مردم از آن استفاده می كردند باقی مانده است. همین طور از آب چشمه داخل تنگه برای مصارف كشاورزی استفاده می شد، اما در صورت فعالیت معادن در این منطقه از شهرستان پارسیان، همه این آثار تاریخی و هویت منطقه از بین می رود.»
این صحبت ها و عملكرد مردم پارسیان در دفاع از میراث فرهنگی و طبیعی این منطقه در حالی رخ داد كه رضا برومند – مدیركل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی – در گفت و گو با خبرنگار ایسنا از موافقت این اداره كل نسبت به صدور مجوز فعالیت معدن خبر می دهد.
میراث فرهنگی كارش را انجام داد، با تعیین حریم محوطه مساحت قابل ورود را به آنها اعلام كردیم و تا ۷۰ متر كف رودخانه می توانند سنگ برداشت كننداو با تاكید بر این كه مجوز استفاده از سنگِ كف رودخانه توسط سنگ شكن توسط سازمان صنعت معدن و تجارت صادر گردیده است، می گوید: استعلام برای صدور این مجوز را دو سال پیش از میراث فرهنگی گرفته بودند. با عنایت به این كه آن محدوده مشكلی نداشته، پاسخ استعلام را مثبت داده اند، تا این كه با حضورم در اداره كل میراث فرهنگی استان هرمزگان در سال ۹۷، مردم بار دیگر اعتراض خودرا نسبت به این مجوز اعلام نمودند.

او با اشاره به نامه نگاری هایش با فرماندار منطقه و درخواست توقف كار برای برطرف شدن شبهه ها، ادامه می دهد: در ادامه درخواست كردم تا برخی از كارشناسان پژوهشكده دیرینه شناسی با بررسی این محوطه نظرشان را نسبت به بخش های تاریخی و طبیعی منطقه اعلام كنند، كه با عنایت به ثبت ملی نبودن محوطه، نخست تعیین حریم برای آن انجام و اعلام گردید كه «تا ۷۰ متر كف رودخانه برداشت سنگ منعی ندارد»، با این وجود بار دیگر از آنها درخواست كردیم تا حریم محوطه افزایش پیدا كند تا هر احتمالی از تخریب را از بین ببرد و در نهایت آن حریم دوم را به سازمان صنعت و معدن اعلام كردیم.
برومند با تاكید بر این كه هم اكنون سازمان صنعت و معدن استان برمبنای همان نظر كارشناس پژوهشكده مجوزها را صادر كرده و مراحل قانونی در دست انجام است، می گوید: كاری كه می توانستم انجام دهم، در اولین مرحله درخواست از فرماندار برای توقف پروژه بود و ما حالا خیال مان راحت است كه كار درست را انجام داده ایم، مجوز كنونی حالا بر طبق نظر كارشناسان عتیقه شناس میراث فرهنگی است و اداره كل میراث فرهنگی استان دیگر نمی تواند نظر خاصی بدهد.


اگر در حین برداشت سنگ، حریم را رعایت نكنند، میراث فرهنگی بار دیگر وارد می شود. دستگاه های مختلف حتی به لحاظ منابع طبیعی در این محوطه بیشتر جای مانور دارند تا میراث فرهنگی.
او اما درباره نحوه اعتراض مردم و پلاكاردهایی كه با شعار «حفاظت از هویت و تاریخ تنگه بردول» در دست گرفته اند، می گوید: دستگاه متولی این پروژه سازمان صنعت، معدن و تجارت است. ما كاری را كه باید انجام دهیم به انتها رساندیم. معتقدم دستگاه های مختلف حتی به لحاظ منابع طبیعی در این محوطه بیشتر جای مانور دارند تا میراث فرهنگی.
مدیركل میراث فرهنگی استان هرمزگان اما به وجود تعدادی آسیابِ قدیمی كه هنوز در لیست آثار ملی ثبت نشده اند، در این محوطه تاریخی اشاره و بیان می كند: با تعیین حریمِ آنها، حفاظت از این بخش از محوطه را انجام داده ایم، اگر در حین برداشت سنگ، حریم را رعایت نكنند، میراث فرهنگی بار دیگر وارد می شود.
او درباره ثبت ملی این محوطه تاریخی، بر طبق ادعای مردم كه می گویند تا ۵۰ سال قبل در این تنگه زندگی می كردند، توضیحات بیشتری نمی دهد و حاضر نمی گردد درباره روندِ تهیه پرونده این محوطه برای ثبت ملی آن صحبت كند، اما اظهار می كند: مانند دیگر محوطه های تاریخی كه بدون هیچ سروصدای رسانه ای آنها را ثبت كرده ایم و سرانجام خبر ثبت ملی آنها انتشار یافت، می توانیم دیگر اقدامات مان را نیز انجام دهیم.
برومند در عین حال با تاكید بر وجود جاذبه های طبیعی در این محوطه نسبت به جاذبه های تاریخی و فرهنگی، اظهار می كند: آن چه مربوط به ماست حفظ شده است، دیگر بخش ها احیانا بیشتر مربوط به منابع طبیعی است كه دیگر به ما برنمی گردد. در واقع آن چه من مسوولش هستم و حفظ میراث فرهنگی است، باید رعایت حریم شود.
او در حالی این صحبت را مطرح می كند كه وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از زمان فعالیتش بعنوان یك سازمان، بررسی محوطه های طبیعی تاریخی را نیز در دستور كار خود دارد و حتی علاوه بر ثبت ملی تعدادی محوطه طبیعی در سراسر كشور، چند محوطه طبیعی و منظر فرهنگی آنها را نیز در لیست میراث جهانی ثبت كرده است.




منبع:

1398/08/08
15:01:45
5.0 / 5
4092
تگهای خبر: تاریخی , دستگاه , رمان , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی