ذوالفقار علی (ع) نماد تشیع مسلمانان دربند بود

ذوالفقار علی (ع) نماد تشیع مسلمانان دربند بود كاركادو ذوالفقار علی (ع) نمادِ تشیع مسلمانانِ دربند بود


به گزارش كاركادو به نقل از ایسنا، مسجد یا آرامستان فرقی ندارد، دستِ كم از همان دوره ی قاجار هر جا كه قرار بوده حضور ایرانی های شیعی در شهر دربند روسیه اعلام گردد، از این آرم بهره برده اند.
مرتضی رضوانفر – عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی – كه مدتی برای پژوهشِ آثار ایرانی در این منطقه حضور داشته است به ایسنا توضیح می دهد: شهر تاریخی دربند كه به دست قباد و فرزندش خسرو انوشیروان ساخته شد، در سال ۲۰۰۳ میلادی بعنوان یك شهر ساسانی در یونسكو به ثبت رسیده است، همین طور بعنوان قدیمی ترین شهر روسیه و تنها شهر شیعه نشین این كشور شناخته می شود. دربند در طول حیات خود آثار و نمادهای خیلی از فرهنگ ایرانی را تا امروز حفظ نموده است، از آنجمله می توان به قلعه ساسانی نارین قلعه و دیوار ۴۰ كیلومتری شهر و یا آثار اسلامی در دوره‌ی صفوی و قاجاری اشاره نمود.
او با بیان این كه یكی از اولین نقاطی كه در دوره ی اسلامی، نماد «شیر و خورشید به همراه شمشیر ذوالفقار» روی آن نصب شده است، مسجدِ «شیر و خورشید» (المهدی) است كه در دوره فتحعلی شاه قاجار ایجاد می شود، توضیح می دهد: بر دیوار بیرونیِ مسجد «شیر و خورشید»، سه كتیبه ی فارسی قرار دارد كه در چارچوب شعر، به سازنده ی بنا، هدف ساخت، تاریخ ساخت و تاریخ مرمت اشاره دارد.


وی با بیان این كه «شیخ علی خان» حاكم قاجاریِ دربند و سازنده ی این مسجد پس از امضای عهدنامه گلستان، نسبت به واگذاری شهر دربند به روسیه مقاومت می كند، ادامه می دهد: هر چند به دنبال این مقاومت توسط نیروهای روسیه اسیر و كشته شده و یك قهرمان ملی در ایران تلقی می شود، اما تا زمانی كه زنده بود و حتی بعد از وی، این آرم توسط ایرانی های شیعی در نقاطی مانند مساجد و مقابر بعنوان یك آرم ایرانی استفاده می شد.
به قول این پژوهشگر، نشان شیر و خورشید با ذوالفقار یا شمشیر عادی، بعنوان یك نوع وابستگی و تعهد به ایران، تلقی شده و در نقاط مختلف قفقاز شمالی در روسیه و همین طور قفقاز جنوبی در جمهوری آذربایجان، گرجستان و ارمنستان مورد استفاده قرار گرفته است.
منبع:

1398/03/06
19:54:49
5.0 / 5
4703
تگهای خبر: تاریخی , رمان , شعر , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی