اولین نمایشگاه دستاوردهای قرآنی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم پایان یافت

اولین نمایشگاه دستاوردهای قرآنی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم پایان یافت كاركادو: رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با انتقاد شدید از اینكه دانشگاه های دولتی تنها به فكر نمایش مدارك دانشگاهی در رشته های علوم قرآن و حدیث هستند، اظهار داشت: از شگفتی هاست كه دانشگاه های غربی در حوزه فعالیت های قرآنی از دانشگاه های جهان اسلام جلوتر هستند، و دانشگاه های ما فقط دنبال تولید انبوه مدرك در رشته تفسیر و علوم قرآنی هستند.


به گزارش كاركادو به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین نجف لكزایی، امروز ۴ خردادماه در مراسم اختتامیه اولین نمایشگاه دستاوردهای قرآنی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم اظهار نمود: ما برای رسیدن به این مقصد راه طولانی در پیش داریم؛ اگر امام با انقلاب، ایران را از سلطه سیاسی بیگانگان آزاد كرد و اگر در دفاع مقدس نگذاشتیم ایران گرفتار اشغال نظامی شود، ولی هنوز اشغال علمی وجود دارد؛ اگر سرفصل های علوم انسانی مانند علوم سیاسی را برداریم محتوایش غیروحیانی است؛ جای این سوال هست كه آیا دانشجوی علوم سیاسی تا دكتری، دو واحد سیاست در قرآن می خواند؟.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی افزود: در سرفصل هایی كه اصلاح و به وزارت علوم دادیم به آن اعتراض كرده و گفتند كه این سرفصل ها ایدئولوژیك شده است؛ حرف ما این است كه اگر مقرر است ما تمدن سازی كرده و سیاست را آموزش دهیم آیا بدون ایمان به غیب و خدا و ملائكه و آیات الهی ممكن است؟.
رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی اظهار نمود: دفتر تبلیغات اسلامی تمام هم و غمش این است كه زیرساخت علمی نجات علوم انسانی از اشغال فكری را فراهم آورد و تا حدی محتوا و زیرساخت این كار آماده شده است و بخش های باقی مانده هم كمك نهادهای دیگر را می طلبد و هم حوزه و دانشگاه باید آغوش خودرا جهت استفاده از این معارف باز كنند.
لكزایی با اشاره به تولید و رونمایی از ۲۸ دانشنامه و فرهنگنامه تولید شده اندرویدی به صورت بلاعوض كه محصول حدود ۳۵ سال زحمت قرآن پژوهان و عالمان علوم مختلف است، بیان كرد: ما در عرصه علوم انسانی حتی متوجه این اشكال فكری هم نیستیم و نظریات غربی را بدون نقد مطرح می كنیم؛ طی چند دهه اخیر پژوهشگاه علوم و فرهنگ با همكاری صدها پژوهشگر در حال برگزاری كرسی های ترویجی و نقد و نظریه است تا بتواینم با نمایش نظریات قرآنی و اسلامی قسمتی از این خلأ را پر نماییم.
لكزایی با اشاره به اینكه ما معرفت تجربی را قبول داریم ولی بسندگی به آنرا در عرصه علوم انسانی قبول نداریم، افزود: باید وحی حتما به معرفت تجربی و عقلی ضمیمه شود و این تسلیم غرب شدن و كنار نهادن وحی، اشغالگری علمی است و متأسفانه با این همه تاكید از طرف رهبری باز سرعت ما كند است.
وی با اشاره به اینكه به صورت ویژه كلان پروژه قرآن و مستشرقان در دستور كار قرار گرفته است، بیان كرد: از شگفتی هاست كه دانشگاه های غربی در حوزه فعالیت های قرآنی از دانشگاه های جهان اسلام جلوتر هستند و شاید بتوان اظهار داشت كه اصلاً قابل مقایسه نیستند؛ همین پروژه كرونیكا، نسخ متعددی از قرآن را از كشورهای مختلف در آلمان جمع آوری كرده اند و مقرر است تا ۲۰۲۵ به نتیجه برسند و قرآنی مطابق با ذائقه مخاطب خود به جهان معرفی كنند؛ این كار در هیچ كجای جهان اسلام و حتی ایران هم وجود ندارد و دانشگاه های ما فقط دنبال تولید انبوه مدرك در رشته تفسیر و علوم قرآنی هستند.
گرفتار ظواهر هستیم
لكزایی با اشاره به اینكه دانشگاه های دولتی چنین وضعی دارند و ما هم مجبوریم برای فعالیت های خود از آنان مجوز بگیریم، اظهار نمود: خودشان كار نمی كنند و به ما هم به سختی مجوز می دهند؛ امیدواریم از این اشغال فكری بیرون بیاییم و سرگرم مسائل ظاهری نشویم برای اینكه نوع مراكز قرآنی و علمی ما دنبال توسعه فعالیت های صوری و ظاهری قرآنی هستند همچون بحث مسابقات كه گرفتار ظواهر است و این در شرایطی است كه قرآن كتاب سبك زندگی و نقشه راه و كتاب هدایت است و باید توزان میان مسائل ظاهری قرآن و محتوای آن ایجاد شود.
وی ادامه داد: دفتر تبلیغات اسلامی وارد عرصه ای دشوار و پرهزینه و طولانی شده است و امیدواریم این مسیر تداوم داشته باشد.
به گزارش كاركادو به نقل از ایسنا، عبدالهادی فقهی زاده معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم با اشاره به اینكه لطمه بزرگی است كه ما قرآن را صرفاً كتاب علم بدانیم، اظهار داشت: قرآن را كتاب علم قرار دادیم و خوب هم چاپ و نشر می دهیم و از همین رهگذر تحولاتی به وجود آمده كه در جهان اسلام بی نظیر است، اما باید با هم بیاندیشیم كه چگونه تولیدات ما به دل ها راه یابد و تربیت كند و ایمان بسازد.
وی كه در مراسم اختتامیه اولین نمایشگاه دستاوردهای قرآنی دفتر تبلیغات اسلامی در قم اظهار داشت: برخی مطالعات قرآنی را به دو دسته هنجاری و غیرهنجاری تقسیم می كنند و آنچه در این نمایشگاه ها می بینیم همدلانه و هنجاری و درصدد كشف قواعد و بازگشایی گره های فهم و زمینه فراهم كردن برای بیان است. ما در عین حال نباید از مطالعات ضدهنجاری و غیرهنجاری هم غافل باشیم؛ مطالعات مخالفانه مانند آنچه عموم مستشرقان در طول تاریخ چند صد ساله در لوای ظاهراً پژوهشی و فرهنگی رقم زده اند؛ گرچه میان آنان عده ای مانند ایزوتسو بوده اند كه مطالعات همدلانه داشته اند.
فقهی زاده با اشاره به اینكه از دوره صفویه عده ای از مستشرقان در ایران زندگی كرده، تاریخ ما را نوشتند و حضور مؤثر در ایران داشتند، اشاره كرد: گرایشات ضد هنجاری میان آنان قوی است و آثاری كه در مورد قرآن و علوم اسلامی نوشته اند هم این طور است، و شبهاتی دمادم از دل این مطالعات ضد هنجاری می روید و مبانی این شبهه سازی ها را فراهم نموده كه به زبان های ساده و تخصصی و … آنرا طرح می كنند.
دفتر تبلیغات مولود انقلاب است
معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان كرد: اندك اندك هوشیاری و آمادگی برابر این طیف به وجود آمده است؛ دفتر تبلیغات مولود انقلاب است و توانسته عده ای از دانشوران آشنا با ادبیات فرهنگ دینی را جمع آوری و گروه های تخصصی در این زمینه شكل دهد.
فقهی زاده اظهار نمود: آنچه در نمایشگاه عرضه شده است كارنامه درخشان و پرافتخاری است و با دو حوزه تولید و توزیع مرتبط است؛ اما از عرضه تا یافتن مخاطب و راهیابی به عینیت زندگی راهی طولانی است.
وی ادامه داد: محمدعبده، در یكی از آثارش این سوال را طرح كرده كه قرآن، زندگی آفرین و نقش آفرین در تحولات روحی و اجتماعی است، اما چه شده كه حركتی برنمی انگیزد و تحولی نمی آفریند؛ او جواب می دهد كه قرآن را كتاب زندگی می دانستند و ما آنرا كتاب علم می دانیم.
فقهی زاده اظهار نمود: لطمه بزرگی است كه ما قرآن را صرفاً كتاب علم بدانیم؛ بسیار عالی است كه قرآن را كتاب علم بدانیم اما بیش و قبل از آن باید كتاب حقیقت و زندگی بدانیم. البته به یمن انقلاب و امام، قرآن را كتاب علم قرار دادیم و خوب هم چاپ و نشر می دهیم و تحولاتی به وجود آمده كه در جهان اسلام بی نظیر است، اما باید با هم بیاندیشیم كه چگونه تولیدات ما به دل ها راه یابد و تربیت كند و ایمان بسازد.
فقهی زاده


منبع:

1398/03/04
21:58:41
5.0 / 5
4891
تگهای خبر: ادبیات , فرهنگ , كتاب , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی