قرار نیست خانه شاملو تخریب شود

قرار نیست خانه شاملو تخریب شود كاركادو: دبیر كمیته پیگیری خانه های تاریخی تهران می گوید: تا كنون درخواستی در خصوص تخریب و نوسازی خانه احمد شاملو از جانب مالك داده نشده و قرار نیست این بنا تخریب شود.


به گزارش كاركادو به نقل از ایسنا، تصاویر می گویند خانه آجری چندطبقه در نبش كوچه خسرو در خیابان استاد نجات الهی (ویلا)، پنجره و چارچوبی ندارد، ان ها را از دل دیوار درآورده اند و گویا منتظرند تا كاری جدید برای این بنای تاریخی كه قدمتش به پهلوی دوم می رسد، انجام دهند.
به واسطه تجربه های تلخی كه در خانه های قدیمی پیش از تخریب وجود دارد، معمولا اولین فكری كه با دیدن چنین تصاویری به ذهن می رسد تخریب خانه است، اما بنظر می رسد مالك بنا قصد دیگری برای این خانه تاریخی دارد؛ خانه ای كه شاملو پس از ترك خانه خیابان خردمند جنوبی مدتی در آن زندگی می كرد و دیوارهایش گوش شعرهای عاشقانه شاملو برای آیدا بود و حتی قلم او روی یكی از دیوارها به حركت درآمد تا «آیدا در آینه» را برای همیشه ثبت كند.
به دنبال انتشار خبر احتمال تخریب خانه شاملو و متروكه ماندن آن، سجاد عسگری - دبیر كمیته مردم نهاد پیگیری حفاظت از خانه های تاریخی تهران - در تماس با آیدا سركیسیان، همسر احمد شاملو صحت و سقم این اتفاق را جویا شد.
بگفته او، آیدا سركیسیان اعلام نموده است: «احمد شاملو، مادر و خواهرش مدتی كوتاهی در طبقه دوم این خانه مستاجر بودند و شعر معروف «آیدا در آینه» باز در همین خانه سروده شده و روی دیوار این شعر در آن زمان نوشته شده بود. این خانه پس از انقلاب، تحت مالكیت بنیاد مستضعفان قرار می گیرد و سپس به دانشگاه صنعتی اصفهان منتقل می شود. الان مالك این بنا شركت توسعه منابع آب و نیروی ایران (وزارت نیرو) است.»
عسگری افزود: متاسفانه در دوره های گذشته، پنجره های این خانه ثمین كنده شده اند، ولی تا كنون درخواستی در خصوص تخریب و نوسازی ملك از طرف مالك داده نشده است و قرار نیست این بنا تخریب شود.
او همین طور با اشاره به این كه خانه شاملو در لیست آثار ملی كشور یا بناهای ثمین به ثبت نرسیده است، اظهار داشت: این كمیته در امتداد فعالیت های خود پیگیر نامه نگاری اداره كل میراث فرهنگی استان تهران به شهرداری منطقه شش برای ثمین شناختن این بنا خواهد بود.
مهدی معمارزاده، كارشناس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تهران قبل تر درباره خانه شاملو به روزنامه شهروند اظهار داشته بود: «جدا از این كه شاملو در این خانه زندگی می كرده، معماری این ساختمان ثمین است و اجازه تخریب آنرا نخواهیم داد. از جانب دیگر هنوز مستنداتی هم در خصوص این كه این جا خانه شاملو بوده است، نداریم و به دنبال جمع آوری این مستندات هستیم. اما حتی برداشتن پنجره های این خانه هم كاری غیرقانونی بوده. ما برای پیشگیری از تخریب این خانه به شهرداری تهران نامه خواهیم زد.»1398/01/28
14:16:00
5.0 / 5
5219
تگهای خبر: تاریخی , شعر , فرهنگ , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی