بانك اطلاعاتی موسیقی كشور با نام بامك افتتاح شد

بانك اطلاعاتی موسیقی كشور با نام بامك افتتاح شد كاركادو: سامانه «بانك اطلاعاتی موسیقی كشور» كه به اختصار «بامَك» خوانده می شود، از امروز ۲۰ اسفندماه شروع به كار كرد.


به گزارش كاركادو به نقل از ایسنا، علی ترابی (مدیركل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، محمد اله یاری (مدیركل دفتر آموزش و توسعه فعالیت های فرهنگی هنری) و علی ثابت نیا (مدیرعامل انجمن موسیقی ایران) و داود گنجه ای، حسن ریاحی و احمد صدری بعنوان اعضای هیأت امنای انجمن موسیقی ایرانی در مراسم رونمایی این سامانه حاضر شدند.
در ابتدا علی ثابت نیا در سخنانی اظهار داشت: از نخستین ماموریت هایی كه معاونت امور هنری وزارت ارشاد آقای حسینی در بدو ورود من به انجمن موسیقی دادند، تشكیل رصدخانه كشور بود كه پیش نیاز آن تشكیل بانك اطلاعاتی بود. برخی نهادها چنین سامانه هایی را ایجاد كرده بود اما رها شده و منطقه ای استفاده می شد. نیاز بود بانك اطلاعاتی جامعی ایجاد شود كه همه بتوانند از آن استفاده كنند.
مدیرعامل انجمن موسیقی ایران افزود: از سال قبل با تشكیل یك تیم تخصصی بحث محتوایی این سامانه مورد بررسی قرار گرفت در دو سه ماه گذشته مشكلات تا حد امكان رفع شده است. این سامانه نیاز به كار كردن دارد تا مشكلات آن رفع و رجوع و به روزرسانی باشد. از یك ساعت گذشته تعداد قابل توجهی توانستند ورود و ثبت نام كنند كه در اقصی نقاط كشور بتوانند اطلاعات خودرا بارگذاری كنند.
ثابت نیا اظهار داشت: در صورتیكه بتوانیم ابزارهای تشویقی داشته باشیم هنرمندان با اقبال بیشتری سراغ این سامانه خواهند آمد.
در ادامه ثابت نیا درباره این سامانه توضیح داد كه این سامانه بانك اطلاعاتی اهالی موسیقی است كه حرفه ای كار می كنند نه بعنوان مثال فردی كه یك سال است آموزش موسیقی می گیرد. در راستی آزمایی امكان حذف چنین افرادی وجود دارد. اما در حوزه جست وجو هر كاربری می تواند اطلاعات مورد نظر خودرا جست وجو كند كه در نتیجه آن اطلاعات عمومی و مقداری از فعالیت های موسیقی می آید.
او درباره دسترسی هنرمندان موسیقی نواحی و ثبت اطلاعاتشان در این سامانه اظهار داشت: خوشبختانه برخی استان ها از مركز جلوتر هستند. كافی است این آمار و اطلاعات به روز و بارگذاری شود. البته پیشكسوتان موسیقی نواحی و اساتید موسیقی كشور كه شاید تمایلی به ثبت اطلاعات خود در چنین سامانه هایی نداشته باشند از مشكلات ماست. با این وجود ما از ابزارهای تشویقی استفاده می نماییم. از طرفی انجمن شعب موسیقی ایران مأمور و مكلف خواهند شد به سراغ افرادی بروند كه امكان بارگذاری اطلاعات خودرا ندارند. این پروسه زمان بر است برای جلب مشاركت حداكثری این روش را پیش خواهیم گرفت.
مدیرعامل انجمن موسیقی ایران توضیح داد: یكی از بازوهای تشویقی به جهت اینكه هنرمندان و اهالی موسیقی برای مشاركت در این پروژه شركت نمایند بحث ارزشیابی هنرمندان است.
ثابت نیا اظهار داشت: توقع ما این است پس از بازگشت اگر باگ و مشكلی دیدند در اختیار ما قرار دهند برای رفع و رجوع مشكل. فاز اول راه اندازی و اطلاع رسانی و تبلیغات است بخش دوم ارسال موارد تبلیغاتی برای استان ها است كه فضای مجازی می تواند خیلی مؤثر باشد. ما انتظار داریم چهار ماهه به حدی برسد كه بتوانیم انتخاباتمان را مرداد ماه برگزار نماییم. بازه یك ساله انتخاب نماییم تبلیغات اثر خودش را بگذارد. این سامانه از آخر سال ۹۷ شروع به كار كرده و اطلاعات را جمع آوری می كند. ما نمی خواهیم گذشته موسیقی را وارد نماییم سوژه افرادی است كه در قید حیات هستند اگر بخواهیم سامانه خیلی جامع داشته باشیم پشتیبانی و ابزار می خواهد.
او درباره همكاری با نهادهای دیگری مانند خانه موسیقی برای تكمیل این بانك اطلاعاتی اظهار نمود: ما دست همكاری خودرا به سمت همه نهادهایی كه به بارگذاری اطلاعات كمك كنند دراز می نماییم كه با این بانك به خود نهادها هم خدمات بدهیم.
او درباره نمایش آمار فروش بلیت های حوزه موسیقی اظهار نمود: فعلاً این مورد خارج از توانمندی است و امكان دسترسی به آن آمار و اطلاعات ندارم. اما اگر این اتفاق رخ بدهد یكی از ایده آل ها است.
علی ترابی باز بیان كرد: واقعاً وقتی مدیری به دوره های پس از خودش فكر می كند خیلی قابل تقدیر است كه به مصالح بلندمدت خیلی بیشتر فكر می شود.
مدیركل دفتر موسیقی افزود: جای خالی سامانه كاملاً محسوس بود. همه این اطلاعات در دفتر موسیقی جمع آوری شده است. از این نظر مایه ای داریم كه بتوانیم رویش تمركز نماییم و پژوهش انجام بدهیم. این سامانه می تواند مكمل اطلاعات دیگر باشد. ما هم در دفتر موسیقی می توانیم با هماهنگی برای آینده كدی را كه در سامانه هر هنرمندی می گیرد بعنوان شناسه در دفتر موسیقی در نظر بگیریم. البته مزایای این سامانه خیلی فراتر از این نكته است. در تشكیل گروه های موسیقی دسترسی به این سامانه می تواند درباره نوازنده ها شناخت و نشان بدهد در چه زمینه هایی فقر داریم.
او معتقد است: این كارها فرش قرمزی نیست و در طولانی مدت خودش را نشان داده است.
ترابی در پاسخ به پرسش ایسنا درباره سرنوشت آرشیو ملی موسیقی ایران كه در دوره مدیركل پیشین دفتر موسیقی، صحبت از ایجاد آن بود، اظهار نمود: ما كتابخانه ملی را داریم كه همه آثار در آن موجود است. قاعدتاً نباید تشكیلات مجددی با عنوان «آرشیو» مورد نیاز باشد. می توان با كتابخانه ملی هماهنگی هایی را انجام داد و طریق دسترسی آنرا مشخص كرد.
محمد اله یاری باز در این برنامه كه در دفتر موسیقی برگزار شد، اظهار نمود: بانك های اطلاعتی نیازی است كه بتوانیم با عنایت به آن سیاست گذاری نماییم. در حوزه موسیقی با وجود همه تلاش ها فقدان چنین بانك اطلاعاتی محسوس بود.
مدیركل دفتر آموزش و توسعه فعالیت های فرهنگی هنری اظهار نمود: ما با سایتی مواجه هستیم كه ابر داده نمایش می كند امكانات مدیریتی سیستم قابل توجه است. محتوای غنی ای دارد از نظر دامنه اطلاعات مشاغل موسیقی را در خود دارد و محدود به یكی دو صفحه نیست.
كیوان فرزین كه در جریان راه اندازی این سامانه بعنوان مشاور حضور داشته است، توضیح داد: این بانك اطلاعاتی در اصل بانك اطلاعاتی اهالی موسیقی كشور است كه شامل مدیران موسیقی چه دولتی و چه خصوصی، خبرنگارها و… باز می شود. در دسته بندی های این حوزه اول اطلاعات عمومی خواهیم داشت. در مرحله دوم باز فضای كار به شكل تخصصی نگاه شده و همه افراد می توانند بنا به تخصصی كه دارند می تواند در صفحه مربوط به تخصص خود وارد سامانه شده و نام خودرا ثبت كنند. البته برای راستی آزمایی این ثبت اقداماتی انجام شده است. در این سامانه خدماتی نمایش شده كه افراد پس از ثبت نام خود طبق ضوابط بانك اطلاعاتی می توانند از آن بهره ببرند.
وی همینطور به این اشاره نمود كه افرادی كه قصد دارند در انتخابات هیأت مدیره و رؤسای انجمن های موسیقی كشور شركت نمایند باید در این سامانه ثبت نام كرده باشند. موردی كه ثابت نیا گفت در اولویت كارهای انجمن است كه بتوانند در چهار ماه به حدی برسند كه بتوانند انتخابات را مردادماه برگزار كنند.
داود گنجه ای باز با ابراز خوشی از اینكه یكی از خبرنگاران درباره خانه موسیقی صحبت كرد، در این برنامه اظهار نمود: در این چهل سالی كه من در وزارت ارشاد افتخار همكاری داشتم خیلی نقاط قوت و ضعف وجود داشته است. باید دید در پروسه طی شده چه اشكالاتی وجود داشته است من بعنوان داود گنجه ای ۶۰ سال است در كسوت معلمی هستم. خانه موسیقی یكی از بهترین سرمایه های كشور است اگر من خطا می كنم خانه موسیقی نباید مورد حمله قرار بگیرد من به آن می گویم خانه عشق. باید در جامعه وحدت نظر باشد. اگر در انجمن موسیقی هستیم فقط برای شفاف سازی است.1397/12/20
14:50:09
5.0 / 5
4921
تگهای خبر: ثبت نام , خدمات , سایت , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی