مدیركل میراث فرهنگی البرز:

امیدی به پیدا شدن اموال غارت شده كاخ شمس پهلوی نیست

امیدی به پیدا شدن اموال غارت شده كاخ شمس پهلوی نیست كاركادو: مهرشهر كرج یكی از آثار معماری ثمین كشور را در خود جای داده است، سازه ای به نام كاخ مروارید كه در سال 1347 برای شمس پهلوی ساخته و در اسفند 1357 مصادره شد، این اثر ملی تابحال روزهای اسف باری را پشت سر گذاشته است، از غارت اموال ثمین داخل آن گرفته تا از بین رفتن بنای كاخ.


از سال 57 به بعد این كاخ بین بنیاد مستضعفان و بنیاد تعاون سپاه دست به دست شد تا اینكه در نهایت به میراث فرهنگی رسید البته آن هم با كش مكشی كه بر سر صدور مجوز ساخت و ساز در 80 هكتار از این مجموعه به وجود آمد.
در میانه مصادره و این دست به دست شدن ها، اموال ثمین كاخ مروارید گم شد و وقتی هم كه میراث فرهنگی آنرا تحویل گرفت چیزی از اموال به جز چند مبل شكسته و بی ارزش باقی نمانده بود.
پیرو همین سوژه مهم، سال 93 مدیركل وقت میراث فرهنگی البرز گفته بود كه « پیگیر اشیای داخل این كاخ بوسیله عكس ها و اسناد موجود در بنیاد مستضعفان، بنیاد تعاون و مركز اسناد هستیم تا بتوانیم از روی اسناد و عكس ها، اشیای داخل كاخ را شناسایی نماییم.»
حال چهار سال از آن زمان گذشته اما همچنان خبری از اموال غارت شده كاخ مروارید نیست و مدیركل میراث فرهنگی كنونی البرز هم می گوید بعید است این اموال دیگر پیدا شود.
حجت الاسلام فخر الدین صابری، مدیركل میراث فرهنگی البرز در گفت و گو با خبرنگار ایسنا می گوید: خیلی از اموال كاخ مروارید پیش از اینكه به میراث فرهنگی تحویل داده شود، به غارت رفته بود. با این اوصاف بازگرداندن مجدد این اموال به كاخ امری بعید بنظر می رسد و شدنی نیست.
صابری توضیح می دهد: البته اگر به صورت اتفاقی قسمتی از اموال این كاخ درجایی شناسایی شود، فرایند بازگرداندن آنها انجام می گیرد ولی نباید در این خصوص امیدوار بود.
این مسئول در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینكه درایام نوروز امكان بازدید از ساختمان كاخ وجود ندارد، عنوان می كند: هم اكنون شرایط این كاخ تاریخی برای بازدید عمومی مساعد نیست.
مدیركل میراث فرهنگی البرز می گوید: گردشگران تنها می توانند در روزهای نوروز از بازارچه نوروزی ای كه در محوطه این كاخ برپا می شود، بازدید كنند.
1397/11/30
14:23:39
5.0 / 5
5015
تگهای خبر: تاریخی , فرهنگ , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی