كارگردان دلبند مطرح كرد:

كاش تنها معیار انتخاب فیلم، بازیگر و كارگردان نباشد

كاش تنها معیار انتخاب فیلم، بازیگر و كارگردان نباشد كاركادو: كارگردان مستند «دلبند» با تاكید بر اینكه ˮفجر جشن سالانه سینمای ایران است و باید همه ژانرهای سینمایی در آن حضور داشته باشندˮ اظهار داشت: برای سینمای مستند اكتفا كردن به چند اكران در جشنواره فجر كافی نیست بلكه باید از چند وقت قبل این موضوع تبلیغ شود تا مخاطب با آگاهی فیلمی كه می خواهد را انتخاب نماید و معیارش تنها كارگردان و بازیگر نباشد.


یاسر طالبی كه با فیلم مستند سینمایی «دلبند» در جشنواره سی و هفتم فیلم فجر حضور دارد، در گفت وگویی با ایسنا درباره شرایط اكران های مردمی این مستند در روزهای جشنواره بیان كرد: تا زمانی كه موضوعیت سینمای مستند در میان مردم فرهنگ سازی نشود من بعنوان یك مستندساز هیچ امیدی به اكران های عمومی به این شكلی كه حالا در حال برگزاری ست، ندارم.

او افزود: در جوامع غربی به خصوص كشورهای اروپایی موضوعیت فیلم های مستند جا افتاده و مخاطبین پیگیر دارد. در واقع مخاطبین سینمای مستند به این شناخت رسیده اند كه میتوانند با دیدن سینمای مستند به كشف ناشناخته ها برسند و بافرهنگ ها، جغرافیا و سازوكارهای جدید و نوین و جغرافیای طبیعی و انسانی آشنا گردند. متاسفانه این فرهنگ هنوز در سینمای ایران جانیفتاده و مخاطبان، سینما را یك صنعت سرگرم كننده می دانند و نه آگاهی بخش.

این مستند ساز در ادامه صحبت های خود با تاكید بر اینكه سینمای مستند جشنواره مهمی به نام سینما حقیقت را دارد كه بازتابی از سینمای مستند در طول یكسال است اما جشنواره فیلم فجر، جشن سالانه سینمای ایران است كه باید همه گونه های سینمایی را در خود داشته باشد. اینكه ما فقط یك بخش را ببینیم و بگوییم صرفاً هیجانات برای فیلمهای داستانی است، كم لطفی بزرگی به سینمای كشور كرده ایم. اهمیت سینمای مستند در جهان جا افتاده است اما انگار مسئولین جشنواره فقط برگزار كننده یك رویداد هستند و برنامه ای برای تبلیغ، ترویج و جذب مخاطب تازه و یا هدایت آنها برای آشنایی با فرمت جدیدی از سینما ندارند.

وی افزود: این كافی نیست كه فقط چند اكران به فیلمهای غیر داستانی داده شود و به این اكتفا كنند بلكه باید از چند وقت قبل این مورد تبلیغ شود، مردم بدانند كه در بخش اصلی فیلم های مستند هم حضور دارند، داستانشان چیست و آنها را انتخاب كنند.الان مردم فقط بر مبنای كارگردان و بازیگر فیلمها را انتخاب میكنند. طراحی یك اپلیكیشن برای این جشنواره واقعاً جایش خالی است كه با آن بتوان تمام مراحل از شناخت تا خرید بلیت را از راه یك اپلیكیشن برگزید و در مقایسه به جشنواره های جهانی امكاناتی كه حالا در ایران وجود دارد بسیار ابتدایی است.

طالبی همینطور بیان كرد: تولید چنین سازوكاری بسیار بهتر است تا ردكارپت و تشریفات. احترام به سلایق مخاطب وآگاهی بخشی نسبت به فیلم هایی كه در بخش مسابقه جشنواره وجود دارند و بر پایی نشست های پرسش و پاسخ با مردم بسیار شیوه بهتری است تا این منوال تكراری و كلیشه ای كه هر سال دنبال می نماییم. ما در بخش جذب مخاطب كم كاری كردهایم و پیش خودمان میگوییم سینما كه مخاطب خودش را دارد و هیچ اقدام اضافه ای انجام نداده ایم.

این مستندساز در انتها تصریح كرد: فجر جشن سالانه سینمای ایران است و نباید گفته شود كه چرا مستند، فیلم كوتاه یا انیمیشن هست یا نیست. باید به همه ژانرها احترام گذاشته شود.1397/11/19
14:23:26
5.0 / 5
4536
تگهای خبر: جشن , جشنواره , سینما , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی