چرایی و چیستی رویداد پیاده روی اربعین در كتاب اربعین میعادگاه عاشقان

چرایی و چیستی رویداد پیاده روی اربعین در كتاب اربعین میعادگاه عاشقان كاركادو چرایی و چیستی رویداد پیاده روی اربعین در كتاب اربعین میعادگاه عاشقان


به گزارش كاركادو به نقل از خبر آنلاین مجید باقری خوزانی نویسنده در اثر جدید خود تلاش دارد با روایت داستان پیاده روی میلیون ها انسان عاشق در اربعین حسینی، تصویری زلال از حركت جماعتی عاشق به سمت مدینه فاضله موعود در كربلا را ارائه نماید. در این تصویر اربعین از نظر نویسنده مكان شكل گیری تمدن حسینی است. نویسنده اعتقاد دارد در اربعین انسانی با اندیشه حسینی متولد می گردد كه بدنبال شكل دهی تمدنی جدید با رویكرد انسان اربعینی است. گام های اولیه شكل گیری تمدن حسینی با حركت عاشقان مكتب امام حسین ( ع ) به سمت بارگاه وی برداشته می گردد و بتدریج به تمدن شیعی حول محور تفكر حسینی منجر خواهد شد كه بتدریج همه شیعیان جهان را دربر می گیرد و تحولی نوین را در جهان اسلام رقم خواهد زد.
این بخشی از نظرات مجید باقری خوزانی است كه در مقدمه كتاب اربعین میعادگاه عاشقان به رشته تحریر در آورده است. با باقری خوزانی درباره انگیزه هایش برای نوشتن این كتاب كه در حقیقت روایت وی از سفری پیاده به كربلا است به گفت و گو نشستیم كه خلاصه ای از آن در زیر از نظر می گذرد. لطفا خودتان را معرفی كنید و برای آشنایی بیشتر، در مورد تالیفات قبلی كه داشتید توضیح دهید؟
واقعیت این است كه من نویسنده نیستم، و بیشتر با احساسم را می نویسم و حرف دلم را به رشته تحریر در می آوریم تا این كه بخواهم با قلم بنویسم اما نوشتن را دوست دارم. و تحریر دل نوشته ها و تجاربم برای دیگران به من آرامش می دهد و وقتی احساساتم را تخلیه می كنم، احساس خوبی پیدا می كنم. بیشتر دوست دارم دل نوشته ها و احساساتم را با دیگران به اشتراك بگذارم.
اولین كتابی كه به رشته تحریر در آوردم، كتاب 110 سوال از استاد مطهری بود. به فضل الهی این كتاب بالغ بر یكصد مرتبه تجدید چاپ شد. یعنی حدود 400 هزار نسخه از این كتاب تابحال انتشار یافته است. این رقم نشان داده است بحمد الله دل نوشته هایم مورد استقبال نسل جوان قرار گرفته است. البته به تازگی متوجه شدم كتاب توسط جوانان جمعیت اسلامی بیروت به زبان عربی ترجمه و در لبنان هم چاپ شده است. به نظر می آید كتاب در سایر كشورهای عربی هم در حال انتشار می باشد.
پس از آن كتاب " آوینی پاسخ می دهد" نوشتم كه این كتاب را خیلی دوست دارم و امیدوارم آیندگان خصوصا نسل جوان بیشتر به آن توجه كند. علاوه بر این دو كتاب، تجاربم در حوزه مدیریت را گردآوری كردم و در كتاب سومی با عنوان " مدیر عامل چند ساحتی " منتشر كردم. این كتاب تاملی دارد بر آنچه مدیر عامل یك شركت باید بداند.
پس از استقبال نسل جوان از كتاب هایی كه منتشر نموده ام بنظرم رسید هم اكنون، یكی از موضوعات مهمی كه لازم است افكار عمومی متوجه آن شود، نگرشی چند وجهی به حماسه پیاده روی اربعین است. در این خصوص بررسی های اجمالی انجام دادم و نوشته های دیگر در این حوزه را دیدم اما هیچكدام نتوانست من را قانع كند كه از نگارش كتابی با محوریت این مورد صرفنظر كنم. بنابراین با نگاهی عمیق به واقعه پیاده روی اربعین سفری به عراق داشتم و كشفیات جدیدی در این حماسه داشتم كه بشدت روی من تاثیر گذاشت و نتیجه اش شد دل نوشته ای كه به جهان تشییع تقدیم كردم. درباره تالیف كتاب اربعین میعادگاه عاشقان بفرمایید. چرا با وجود فراوانی موضوعات مذهبی سراغ این مورد رفتید و رویداد پیاده روی اربعین را برای تالیف كتاب انتخاب نمودید؟
مدت ها بود كه به دنبال یافتن پاسخی مناسب برای این سؤال بودم كه در اساس رویداد بزرگ اربعین حسینی را از چه زوایایی می توان مورد بررسی و تحلیل قرار داد، و آیا حماسه پیاده روی اربعین می تواند مروّج و مقوّم خیلی از آموزه های دینی و نهادینه سازی آن در ابعاد مختلف زندگی فردی و اجتماعی، آن هم به گستردگی تمامی عالم باشد.
در ابتدا تحلیل های من حد فاصل مباحثی نظیر شور و احساس جهانیان در قبال این اَبَر رویداد عصر حاضر خلاصه می شد، اما در خلال چندین سال توفیق حضور در جمع مشتاقان پیاده روی اربعین، پاسخ های در خوری برای این نوع پرسش ها یافتم.
بر همین اساس كتاب «اربعین، میعادگاه عاشقان» تلاش دارد ضمن ترویج گفتمان اربعینی و ارائه تصویری چند وجهی از این گردهمایی بزرگ، نسبت به تبیین اهم راهبردها، رویكردها و كاركردهای اَبَر رویداد اربعین اهتمام نماید. به نظر می آید این اقدام می تواند به تقویت بخشی از زیر ساخت های جامعه شناختی هویت دینی منجر شود، چون كه اربعین حسینی فرصتی مناسب به منظور بازتوجهی اثرگذار به آرمان ها و راهبردهای نهضت افتخارآفرین عاشورا است.
در واقع این صحیفه نتیجه توفیقی است كه پروردگار مهربانی ها شامل حالم نمود، تا با حضور چند ساله در جمع كهكشانی زوار اربعینی، فرصت های ناب و مغتنمی بیابم و محورهای مختلف و متنوع این رویداد بی مثال را از وجوه مختلف نظاره كنم و با ترتیب دادن مصاحبه هایی حضوری و غیر حضوری، موضوعات در رابطه با حماسه پیاده روی اربعین را مورد بررسی و تحلیل موشكافانه قرار دهم. البته بخشی از مطالب گردآوری شده در این مجموعه، نظرات مكتوب یا شفاهی بزرگوارانی است كه نسبت به وجوه مختلف مبحث اربعین، صاحب اندیشه هستند و شقوق این رخدادِ جهان شمول را مورد تحلیل یا توصیف قرار داده اند. بدیهی است در این نوع موارد، اهتمام لازم به منظور حفظ اصالت دیدگاه این بزرگواران مد نظر قرار گرفته است.
نوشتار كتاب به تعدادی موكب و عمود تقسیم بندی شده است. لطفا بفرمایید این دسته بندی بر چه اساسی شكل گرفته است؟
فصل بندی مباحث كتاب به گونه ای تنظیم شده كه مخاطبین عزیز، خویش را در راه حركت این جاده آسمانی تصور كنند به گونه ای كه با عبور از عمودهای عاشقی، در موكب های معرفتی اقامت می گزیند.
به طور كلی مباحث این كتاب در ده موكب معرفتی و حدود 240 عمود مفهومی جمع بندی شده است.

در انتخاب مطالبی كه در هر موكب معرفتی یا عمود مفهومی مطرح نموده اید، چه معیاری مد نظر شما بوده است؟
در موكب و یا به عبارتی فصل اول، نكاتی پیرامون چرایی و چیستی رویداد بزرگ اربعین مورد توجه و تأمل قرار گرفته است.
در ادامه مسیر و در موكب دوم ضمن اشاره به اجر و پاداش زیارت امام حسین‰، اهمیت و ثمرات زیارت از منظر ائمه اطهارŒ و بزرگان به صورت اجمالی تشریح شده است.
در موكب سوم نكاتی پیرامون واژه شناسی عدد اسرار آمیز اربعین مطرح و نیم نگاهی به سابقه فرهنگی و مذهبی این واژه شده است.
در موكب چهارم كه نگرشی است اجمالی به خاستگاه و پشتوانه تاریخی گرامیداشت مراسم اربعین، پیشینه پیاده روی اربعین به صورت اجمالی مورد بررسی قرار گرفته است.
نگاه راهبردی به سیره و سلوك بزرگان در مورد گرامیداشت اربعین حسینی یكی از بخش های جذاب این صحیفه است كه تحت عنوان «مركب پا» در موكب معرفتی پنجم مورد توجه قرار گرفته است. به نظر می آید مطالب مطرح شده در عمودهای این موكب می تواند تأثیر مطلوبی در الگوگیری نسل جوان داشته باشد.
بوی خوش ملكوت عنوان موكب ششم این كتاب است كه با ارائه توصیفی احساسی و دل نوشته هایی عارفانه و عاشقانه از پیاده روی اربعین، طراوت ذهنی مخاطبین را به ارمغان خواهد داشت.
در موكب هفتم درآمدی بر مهم ترین راهبردها، رویكردها و كاركردهای اَبَر رویداد اربعین مورد توجه است. در این موكب سعی شده كه تأثیرات فردی و اجتماعی حضور در مراسم پیاده روی اربعین كالبد شكافی گردد.
تأملی بر اهمّ چالش ها، تحریف ها و سانسورهای رسانه ای درباره واقعه عظیم اربعین از موضوعات اثرگذار و جذابی است كه در موكب هشتم مد نظر قرار گرفته است. در این موكب معرفتی، رویكرد رسانه های بین المللی در مورد نحوه پوشش خبری و تحریف این رویداد جهانی تحت عنوان فرار از یك پرسش كلیدی مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است.
در موكب های پایانی این مجموعه نكات ارزشمندی پیرامون مؤلفه های شناختی پیاده روی اربعین و مروری بر دانستنی های ضروری به منظور بهره مندی بهتر از این سفر آسمانی مورد توجه ریزبینانه قرار گرفته است.
/6262

1397/07/17
14:05:45
5.0 / 5
4969
تگهای خبر: تاریخی , ترجمه , تصویر , تولد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی