موش ها و آدم ها از ممنوعیت تا محبوبیت

موش ها و آدم ها از ممنوعیت تا محبوبیت كاركادو: كتاب «موش ها و آدم ها» اثر جان استاین بك با ترجمه سروش حبیبی در چاپ نهم در ۱۶۰ صفحه انتشار یافته است.


به گزارش كاركادو به نقل از ایسنا، مهم ترین پیام این كتاب، پیام دوستی و برادری است. در جایی كه كارگران تنها هستند زندگی مناسبی نداشته و به فردای خود امید ندارند و هم تبعیض نژادی وجود دارد، جورج و لنی كنار هم بوده و به آینده امیدوار هستند و با وجود همه سختی ها كنار هم باقی می مانند.
جورج بارها و بارها به رفتار لنی اعتراض می كند كه اگر او نبود زندگی بسیار بهتری داشت، چون لنی یك فرد عقب افتاده ذهنی است كه مردی عظیم الجثه ولی مثل یك كودك مهربان است، اما جورج با این وجود او را برادر خود می داند و حاضر نیست رهایش كند و در سخت ترین شرایط هم مسئولیت لنی را به عهده می گیرد.
سروش حبیبی مترجم كتاب «موش ها و آدم ها» در انتهای این كتاب به خوبی جنبه دیگر كتاب را توضیح می دهد؛ كتابی كه وصف احوال اجتماعی آمریكاست نمی تواند از اشاره ای ولو مختصر به تبعیض نژادی و كینه، یا دست كم تحقیر سپیدپوستان نسبت به سیاهان خالی باشد.
«موش ها و آدم ها» داستان زندگی سخت كارگرانی است كه برای لقمه ای غذا از مزرعه ای به مزرعه دیگر كوچ می كنند، همیشه مورد ظلم قرار می گیرند و همواره به تندی با آن ها رفتار می گردد. در واقع موش هم در این كتاب نماد همین قشر است؛ قشر كارگران بدبختی كه همانند موش در چنگال اربابان گرفتارند به زندگی نكبت بار خود رضایت داده اند، با كارگران به بدترین شیوه ممكن رفتار می گردد و هیچ امكانات رفاهی در اختیار آنان قرار داده نمی گردد، این كارگران هیچ امیدی به زندگی ندارند و صرفا هستند و زندگی می كنند.
مبحث مورد توجه دیگری كه در این كتاب بسیار به آن پرداخته می شود، مبحث تنهایی كارگران است، چون كارگران هیچ دوستی ندارند، همیشه تنها و در آرزوی یك هم صحبت هستند.
كتاب «موش ها و آدم ها» یكی از كتاب هایی است كه نقدهای زیادی درباره آن نوشته شده و در سال هایی جزء كتاب های ممنوع در ایالات متحده آمریكا بوده است. این داستان به ظاهر ساده، خواننده را بر سر دوراهی پیچیده ای می گذارد كه به سختی می توان خوب یا بد بودن شخصیت های اصلی آن را از هم تشخصیص داد چون كه هر كدام از آن ها بخشی از جامعه ای را به نمایش می گذارد كه با سركوب، تبعیض و بی عدالتی مواجه می باشد.
1397/07/08
10:56:27
5.0 / 5
4959
تگهای خبر: ترجمه , رفاه , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی