چرا برج سكوت برای زرتشتیان مهم است؟ بعلاوهتصاویر

چرا برج سكوت برای زرتشتیان مهم است؟ بعلاوهتصاویر كاركادو: با دخمه هایش شما را به دنیای مردگان قبل از اسلام و زرتشتیان صدها سال قبل ایران می برد.


به گزارش كاركادو به نقل از ایسنا، برج خاموشان را به نام برج سكوت یا دخمه زرتشتیان هم می شناسند. برجی در 15 كیلومتری جنوب شرقی یزد و در حوالی منطقه صفائیه و روی یك كوه رسوبی و كم ارتفاع به نام كوه دخمه قرار گرفته است.
زرتشتیان باآنكه این روزها مردگان خویش را در قبر دفن می كنند اما در گذشته اموات را به دخمه می بردند و با آیین خاصی در مركز این دخمه ها قرار می دادند.
اگر گذارتان به این منطقه بیفتد، دو عمارت سنگی مدور برج مانند را با فضایی میان تهی می بینید كه یكی از آنها قدیمی تر و دیگری جدیدتر است. برج قدیمی به نام سازنده هندی آن مانكجی هاتریا نام گرفته است و برج جدیدتر كه در دوره قاجاریه تولید شده، گلستان نام دارد.

گلستان 25 متر قطر و 6 متر ارتفاع دارد و مانكجی كه باریك تر از گلستان تولید شده، 15متر قطر دارد. زرتشتیان قدیم از فضای پیچ در پیچ دخمه ها برای دفن اموات خود استفاده می كردند تا اجساد مردگانشان طعمه كركس ها نشود.
محل ساخت این دخمه ها كه همه خارج از شهر قرار دارند با محاسبات دقیقی انجام می شد تا با وزش باد و بارش باران، آلودگی به سمت شهر منتقل نشود. این دخمه ها همینطور از خشت خام و گچ ساخته می شدند تا آلودگی های ناشی از فساد مردگان به زمین نرسد.
سطح داخلی برج خاموشان به صورت پهنه گردی است كه تمام آن با تخته سنگ های بزرگ پوشیده شده و سه بخش زنانه و مردانه و بچگانه دارد. در حقیقت، نوار دایره انتهای دخمه كه به دیوار اطراف دخمه چسبیده، مخصوص مردهاست و نوار دایره میانی پس از قسمت مردها، به زن ها اختصاص دارد. نوار دایره داخلی پس از زن ها هم جایگاه كودكان بوده اما در مركز همه این نوارها، یك چاه بزرگ به نام استودان (استخوان دان) است كه محل دفن مردگان بشمار می رود.
در دامنه ضلع شمالی كوه دخمه چند عمارت خشت و گلی، آجری، سنگی و یا تلفیقی از این ها خواهید دید كه به دوران صفویه تعلق دارند و از سازه های رفاهی این دوران به شمار می روند.1397/06/25
15:00:57
5.0 / 5
5534
تگهای خبر: رفاه , گل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی