نخستین خواننده مقام نوایی درگذشت

نخستین خواننده مقام نوایی درگذشت كاركادو: مراد علی سالار احمدی ـ خواننده موسیقی مقامی ـ و خواننده مقام مشهور «نوایی» پس از تحمل بیماری و به علت كهولت سن و عارضه قلبی از دنیا رفت.


علی مغازه ای ـ پژوهشگر موسیقی اقوام ـ در گفت وگو با ایسنا، با بیان این خبر اظهار داشت: این هنرمند به علت عارضه قلبی مدتی در بیمارستان بستری بود كه پس از مدتی مرخص شد و در نهایت شب گذشته، ۲۰ مرداد ماه در بیمارستان تربت جام از دنیا رفت.
او اعلام نمود: مراد علی سالار احمدی متولد سال ۱۳۱۳ و نخستین خواننده ای بود كه مقام نوایی با صدای او ثبت و ضبط شد. این هنرمند از نسل خوانندگان قدیم تربت جام و حافظ و میراث دار مقام ها و نغمه های دیرین منطقه شرق خراسان بود.
دبیر هنری فستیوال آینه دار اضافه كرد: این هنرمند با استادان بزرگانی چون مرحوم نظر محمد سلیمانی، مرحوم نور محمد درپور، مرحوم غلامعلی پور عطایی، مرحوم ذوالفقار عسكریان، سرور احمدی، همراهی و همخوانی كرده بود.
مغازه ای با اشاره به اینكه سالار احمدی از سال ۱۳۵۳ به واسطه پژوهش های فوزیه مجد ـ پژوهشگر موسیقی اقوام ـ به جامعه هنری و موسیقی عرضه شد، افزود: مقام نوایی نخستین بار با صدای او توسط فوزیه مجد ثبت و ضبط و توسط آقای مسعودیه آوانگاری شد كه در كتاب موسیقی تربت جام هم انتشار یافته است.
این پژوهشگر موسیقی اقوام اظهار داشت: این خواننده، زاده و بزرگ شده تربت جام بود كه پیش از انقلاب در فستیوال های بزرگی چون جشن هنر شیراز اجرا كرد و درخشید. پس از انقلاب هم سال ها از او خبری نبود. آخرین اجرای وی در سال ۱۳۹۲ با همراهی ذوالفقار عسگریان و غلامحسین غفاری در فستیوال آینه دار ضبط و انتشار یافته است.
مراد علی سالار احمدی جلسه شورای ارزشیابی هنرمندان و نویسندگان كشور كه در تیر ماه امسال برگزار شد، در حوزه تخصصی آواز محلی خراسان درجه یك هنری كه معادل دكترا هست، دریافت كرد.1397/05/21
13:50:05
5.0 / 5
4927
تگهای خبر: قلب , موسیقی , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی