گفت وگو با كارگردان تله تئاتر كاتب اعظم

روایتی از بامداد عاشورا و ندای هل من ناصر امام حسین(ع)

روایتی از بامداد عاشورا و ندای هل من ناصر امام حسین(ع) کارکادو: کارگردان «کاتب اعظم»، ابراز امیدواری کرد که ساخت این مجموعه شروعی باردیگر برای ساخت و پخش تله تئاتر در تلویزیون باشد.


مهدی غفوری ـ نویسنده و کارگردان هنری تله تئاتر «کاتب اعظم» ـ درباره ی این مجموعه نمایشی به ایسنا توضیح داد: «کاتب اعظم» اقتباسی از کتاب «اعترافات کاتب کشته شده» نوشته ساسان ناطق است. مرکز سریال سوره حوزه هنری این کتاب را به من پیشنهاد نمود و خودشان هم نظرشان بر ساخت برمبنای ساختار تله تئاتر بود؛ وقتی من هم کتاب را خواندم نظرم همین بود. برای اینکه زاویه نگاهش طوری است که می توانستیم فضا را به تله تئاتر نزدیک نماییم.
غفوری در پاسخ به این که آیا شیوه روایت داستان در امکان ساخت تله تئاتر از آن موثر است؟ توضیح داد: برای هر قصه ای می توانیم قالب طراحی نماییم، ولی در بعضی زمینه ها تله تئاتر کارکرد بیشتری دارد.
او درباره ی «کاتب اعظم» اضافه کرد: کتاب از زاویه کاتبان عاشورا به این واقعه نگاه کرده و در هفت پرده نوشته شده بود. ما زاویه نگاه را برداشتیم، جغرافیا را حفظ کردیم و از اول پژوهش کردیم و قصه را برمبنای پژوهش در هفت قسمت نگارش کردیم.
این کارگردان درباره ی بازه زمانی که این تله تئاتر روایت می کند، توضیح داد: ماجرا از یک ساعت مانده به اذان روز عاشورا تا ندای دای «هل من ناصر ینصرنی» امام حسین(ع) در عصر عاشورا ادامه دارد.
او اضافه کرد: کار ما، یک تله تئاتر میدانی است. یک فضای باز در بیابان داریم و یک فضای بسته که در خیمه ها است. ما قالب را شکاندیم. کوشیدیم میزانسن، همان میزانسن های عادی و مرسوم تئاتر باشد؛ اما در دکوپاژ و فیلمبرداری، قالب را کمی شکستیم تا برای تماشاگر جذاب تر باشد. ولی در عین حال به تئاتر و حق تماشاچی تئاتر وفادار بودیم. امیدوار هستم که مردم هم دوست داشته باشند و درکش کنند.


غفوری درباره ی قالب تله تئاتر هم اظهار داشت: ساخت تله تئاتر برای تلویزیون و تهیه کننده ها بسیار به صرفه تر است. به خاطر دارم از دهه ۶۰ که تله تئاتر «اسکندر مقدونی» ساخته آقای داوود میرباقری و دیگر تله تئاترهای آن زمان را دیدم و به این فضا علاقمند شدم.
او اضافه کرد: تله تئاتر از نظر اقتصادی بسیار به صرفه تر از سریال ها است. البته سریال ها هم باید در جای خود ساخته شوند، اما تله تئاتر هم از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر است و هم این که سبب آشتی باردیگر مردم با صحنه تئاتر و دیدین تئاترهای فاخر می شود؛ چه تئاترهایی که از روی آثار معروف بازسازی می شوند و چه تئاترهای جدیدی که در زمینه های مختلف ملی، اجتماعی و... ساخته می شوند.
غفوری در پاسخ به اینکه، کاتب اعظم می تواند شروعی باردیگر برای ساخت تله تئاترهای تلویزیونی باشد؟ اظهار داشت: آرزو و هدف ما این است و فکر می کنم این اتفاق بیافتد. قصه جذابی است و زاویه نگاه جدید است. ما اساسا میدان جنگ را نمی بینیم، فقط یکسری روایت از میدان می شنویم که مخاطب را همراه خود می کند. ان شاءالله اگر خوب دیده شود و تبلیغ شود که مردم پای تلویزیون بنشینند، این اتفاق می افتد.
او در آخر اظهار داشت: از مرکز سریال سازمان سینمایی سوره تشکر می کنم. مدیریت جدید حوزه هنری، مدیریت پویایی است به ویژه در واحد سریال که دارند اقتباس را زنده می کنند؛ یک سریال را کلید زده و چند سریال را درحال نگارش دارند. امیدوار هستم این راه ادامه داشته باشد و «کاتب اعظم» بتواند راه را برای ادامه مجموعه های تله تئاتری باز کند.
به گزارش کارکادو به نقل از ایسنا، پخش مجموعه هفت قسمتی «کاتب اعظم»، نخستین محصول مرکز سریال سوره از روز یکشنبه ۲۷ شهریورماه ساعت ۲۱: ۳۰ بصورت شبانه در شبکه دو سیما شروع می شود.
مجموعه نمایشی «کاتب اعظم» به نویسندگی و کارگردانی هنری مهدی غفوری و کارگردانی تلویزیونی علی عبادی، با اقتباسی از کتاب «اعترافات کاتب کشته شده» اتفاقات شب تا عصر عاشورا را از خیمه دشمن روایت می کند.
امین زندگانی، سیامک صفری، نادر فلاح، نازنین فراهانی، فاطمه گودرزی، حدیث میرامینی، خسرو شهراز، امین میری، امیرحسین هاشمی، امیر شهرابی، محسن علیخانی، محمدمحسن شفیعی، آرش رحیمی، محمدرضا تاجیک، امیر تک فلاح و وحیدرضا قناعتیان در «کاتب اعظم» ایفای نقش می کنند.
منبع:

1401/06/26
10:37:43
5.0 / 5
79
تگهای خبر: تئاتر , سینما , طراحی , فیلم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی