افزایش هشدارها برای نجات تاریخ کرمان

افزایش هشدارها برای نجات تاریخ کرمان به گزارش کارکادو فعالان میراث فرهنگی کرمان می گویند سال قبل دست کم ۱۰ خانه تاریخی در کرمان تخریب شده اند؛ بناهایی که نبودن شان امروز بافت تاریخی پیوسته این شهر را به لکه های تاریخی تبدیل نموده و هیچ نمادِ دیگری از بافت در دل کرمان باقی نگذاشته است.


به گزارش کارکادو به نقل از ایسنا، چند لکه تاریخی در بازار، کاروانسرا و یخدانِ کرمان را نشانی از گذشته این شهر می دانند و از خانه های تاریخی اسم می برند که با عنوان شناسایی نشدن زیر تیغِ لودرِ مالکانِ بناهای تاریخی فرو می ریزند، از خانه «تیمو» گرفته تا خانه قاجاری قرارگرفته در حریم مسجد ملک که بیشتر از صد سال زیر بارِ برف و باران و زلزله سر خم نکرد و با تیغِ لودر صاحبش با خاک یکسان شد.
حالا امید ابراهیمی - فعال میراث فرهنگی کرمان - در گفتگو با ایسنا از احتمال تخریبِ یکی دیگر از بناهای واجد ارزش شهر و در عرصه بازار تاریخی و کاروانسرای وکیل کرمان خبر می دهد.
او نسبت به احتمال تخریبِ خانه یکی از طلافروشان قدیمیِ کرمان که گفته می شود جزو اولین کسانی بوده که در دوره قاجار صنعت طلا را به کرمان وارد می کند، هم اخطار می دهد و می گوید: هر چند این خانه در لیست آثار ملی شناسایی نشده و احیانا میراث فرهنگی مانند دیگر بناهای تاریخی تخریب شده آنرا دلیلی برای کم کاری خود می داند.


او با تکیه بر اینکه هنوز برای نجات این خانه زمان هست، اشاره می کند: بهتر است تا مدیریت شهری و میراث فرهنگی پیش از تخریب کاملِ آن که حالا در وضعیت چندان مناسبی به سر نمی برد، اقدام نمایند.
او ضمن اشاره به خانه های تاریخی تخریب شده در طول چند سال قبل در کرمان، مانند خانه منسوب به «تیمو» و خانه کنار مسجد ملک که یکی از اولین سکونت های انسان های اولیه را در خود جای داده، می گوید: هر چند این خانه ها گاها به قول میراثی ها حتی هنوز شناسایی نشده اند و بنابراین در لیست آثار ملی هم به ثبت نمی رسند، اما برخی در حریم درجه یک و بعضی از آنها در عرصه بافتِ تاریخیِ باقی مانده قرار دارند.
ابراهیمی تاکید می کند: با پشت سر گذاشتن تخریب های رخ داده در طول چند سال قبل در این شهر و تجربه هایی که متولیان شهر به دست آورده اند، از میراث فرهنگی و حتی مدیریت شهری انتظار می رود که ضوابط مشخصی برای نجاتِ خانه های قدیمی داشته باشند تا کرمان دیگر گرفتار این نوع تخریب های ناگهانی و شوکه کننده برای متولیان این دستگاه نشود.
او ادامه می دهد: خانه به مرز اخطار رسیده در کرمان، حالا ستون های سنگی خویش را از دست داده و بخش زیادی از آن گرفتار تغییر و تحول شده است، این تغییرات را حتی میتوان از روی نقشه هوایی هم به سادگی متوجه شد.


او با بیان اینکه بیشتر بناهای تاریخی، املاک شخصی هستند که چون ثبت ملی نشده اند، نمی توان برای شان کاری انجام داد، ادامه می دهد: به نظر می آید بهترین چاره را در این دیده اند تا بتوانند بافت تاریخی شهر کرمان را در سکوت تخریب کنند و برج ها به جای آن بالا بروند، اتفاقی که در گودال خشت مال ها هم رخ داد و سیتی سنتر در وسط بافت تاریخی کارمان درحال تکمیل شدن است.
این فعال میراث فرهنگی کرمان اما یکی از مهم ترین مشکلاتِ خانه های تاریخی را که مالکان شان قصد حفاظت از آنها را دارند، هزینه زیادی می داند که مالکان برای مرمت بناهای خود احتیاج دارند و می گوید: معمولاً وام هایی که برای مرمت پرداخت می شوند، بازپرداخت های بدون استراحت دارند، بنابراین حالا، مشکلِ صاحبانِ این بناها علاوه بر نبودِ ساز و کار مناسب برای مرمت بناهای خود، تأمین بودجه و سرمایه برای مرمت هم هست.


ابراهیمی ضمن اشاره به اینکه از حدود ۱۰ سال قبل، بافت تاریخی شهر کرمان روبه فرسایش رفته و این وضعیت همچنان ادامه دار است، ادامه می دهد: واقعیتِ امروز بافت تاریخی کرمان بگونه ای است که امروز خیلی از این خانه های نیمه مخروبه به شهروندان بیگانه اجاره داده می شود و اغلب خانه های اعیانی متروکه هم در دستِ کسانی است که ضایعات جمع آوری می کنند و این خانه ها را به انباری تبدیل نموده اند.


1400/08/17
09:26:57
5.0 / 5
243
تگهای خبر: تاریخی , دستگاه , رمان , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی