کتاب سیاست و حکومت در بریتانیا، منتشر گردید

کتاب سیاست و حکومت در بریتانیا، منتشر گردید به گزارش کارکادو کتاب «سیاست و حکومت در بریتانیا»، به قیمت ۶۰ هزار تومان، در شش بخش و در ۳۸۸ صفحه، منتشر گردید.به گزارش کارکادو به نقل از خبر آنلاین، کتاب «سیاست و حکومت در بریتانیا» که نگاهی فراگیر به همه بخش های سیاسی، اجتماعی، تاریخی، جغرافیایی، اقتصادی و فرهنگی این کشور دارد، به قلم علیرضا ثمودی و به همت پژوهشکده مطالعات راهبردی، انتشار یافته است.
بریتانیا یکی از کشورهایی است که از دیرباز بعنوان یک موجودیت مستقل در عرصه بین­المللی شناخته می شود و نهادهای این کشور به مرور در چند قرن تکامل یافته است.
یکی دیگر از ویژگی­های مهم تحولات سیاسی بریتانیا، اولویت­دادن به تغییرهای مسالمت­آمیز است. بریتانیا با ابزارهای غیرانقلابی، تکامل یافته و از یک پیوستگی سیاسی قابل توجه برخوردار بوده است.
همچنین توانایی های نظامی و اقتصادی به شکل­گیری امپراتوری بریتانیا کمک فراوانی کرد به نحوی­که در قرن نوزدهم، این کشور به یک قدرت جهانی سیاسی و صنعتی غالب جهانی تبدیل گشته بود، اما قدرت اقتصادی و اجتماعی آن تا حد زیادی به علت حضور در دو جنگ جهانی در نیمه اول این قرن کاهش پیدا کرد و در نیمه دوم قرن هم قدرت جهانی امپریالیستی آن افول کرد.
در این کتاب سعی شده است ساختارهای مختلف اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و امنیتی و روابط خارجی بریتانیا بررسی شود.
سازماندهی شش بخش­ مختلف این کتاب عبارت است از:
بخش نخست با عنوان «تاریخ و موقعیت جغرافیایی بریتانیا» از دو فصل تشکیل شده است. در فصل نخست با عنوان «تحولات تاریخی» تاریخ بریتانیا از زمان اولین ساکنان این کشور تا تاریخ معاصر و مقاطع مهم تاریخ بریتانیا بررسی می­شود. در فصل دوم هم با عنوان «موقعیت حفرافیایی» افزون بر اشاره به وضعیت جغرافیایی این کشور، به جغرافیای فرهنگی این کشور هم اشاره می شود.
عنوان بخش دوم «ساختار سیاسی بریتانیا» است و از پنج فصل تشکیل شده است. فصل اول ابعاد مختلف قانون اساسی بریتانیا و نقاط صعف و قوت آنرا بررسی می­کند. در فصل دوم، مبحث مناقشه­برانگیز جایگاه پادشاه در ساختار سیاسی این کشور و تحول در اختیارات پادشاه بررسی خواهد شد. مبحث مهم دیگر، قدرت نخست­وزیر در بریتانیا، نحوه ارتباط با کابینه و بخش­های مختلف کابینه است که در فصل سوم قرار گرفته است. در این فصل مهم­ترین سازمان های اطلاعاتی بریتانیا در عرصه داخلی و عرصه خارجی همچون سرویس اطلاعات مخفی، ستاد ارتباطات دولتی، سرویس امنیتی، اطلاعات دفاعی و مرکز مشترک تحلیل تروریسم و حوزه فعالیت­های آنها بررسی می شود. همینطور نهادها و مراکزی همچون مشاور امنیت ملی و نیروهای ویژه بریتانیا هم در این بخش مورد توجه قرار گرفته است. نظام حزبی در بریتانیا و جایگاه آن و البته تحولات تاریخی احزاب و میزان قدرت احزاب مهم سیاسی بریتانیا فصل پنجم این بخش را به خود مختص کرده است. فصل ششم هم به پارلمان و اجزای آن اختصاص یافته است. معرفی مجلس عوام و مجلس اعیان و همینطور کمیته­های مختلف در این دو مجلس از مهم­ترین بخش­های این فصل به­شمار می­آید.
بخش سوم با عنوان «ساختار اداری و اقتصادی» با فصل تمرکززدایی شروع می شود. این تمرکززدایی در مناطق مختلف مانند اسکاتلند، ایرلند شمالی و ولز روی داده است و این مناطق الان مجامع قانون­گذاری خویش را دارند. نظام قضایی هم فصل دیگر این بخش را به خود مختص کرده است که در آن حوزه اختیارات قضایی و تحولات این حوزه بررسی شده است. ساختار اقتصادی بریتانیا هم در فصل دیگری از این بخش بررسی می­شود. در فصل پایانی هم تأثیر برگزیت بر مسائل داخلی این کشور به­ویژه مبحث ایرلند شمالی مورد توجه قرار گرفته است.
بخش چهارم «ساختار فرهنگی در بریتانیا» نام دارد و از چهار فصل تشکیل شده است. فصل نخست به بررسی فرآیند ورود مذهب به بریتانیا و وضعیت کنونی مذهب در این کشور اختصاص یافته است. در فصل دوم نظام آموزشی بریتانیا بررسی شده است. فصل بعد این بخش هم به اهمیت زبان در کشور بریتانیا پرداخته است. قدرت نرم بریتانیا همواره یکی از ابزارهای افزایش نفوذ این کشور بوده است. فصل چهارم این بخش با عنوان «قدرت نرم بریتانیا» به بررسی ابزارها و سیاست­های این کشور در عرصه سیاست خارجی می­پردازد.
عنوان بخش پنجم «ساختارهای اطلاعاتی و امنیتی» است.
بخش ششم و پایانی هم به «روابط خارجی بریتانیا» اختصاص یافته و از پنج فصل تشکیل شده است. با عنایت به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، فصل نخست مناسبات میان بروکسل و لندن و آینده روابط این دو کنشگر را بررسی می­کند. در فصل دوم، مناسبات ایالات متحده و بریتانیا و روابط ویژه لندن و واشنگتن در حوزه­های مختلف بررسی شده است. بریتانیا به­عنوان یکی از حامیان اصلی تحریم روسیه همواره بازیگر مهمی در روابط بروکسل و مسکو بوده است. فصل سوم به بررسی روابط بریتانیا و روسیه اختصاص یافته است. روابط میان تهران و لندن با عنایت به سابقه منفی بریتانیا در مقاطع مختلف در عرصه سیاست داخلی ایران می­تواند بسیار حائز اهمیت باشد. فصل چهارم به بررسی روابط ایران و بریتانیا در سال­های مختلف اختصاص یافته است. در فصل پنجم هم مفهوم بریتانیای جهانی و سیاست خارجی این کشور در مناطق دیگر بررسی شده است.
۵۷۵۷

1400/07/28
09:28:00
5.0 / 5
242
تگهای خبر: تاریخی , سرویس , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی