۳۰ شهریور ۵۹ در مرزها چه گذشت؟

۳۰ شهریور ۵۹ در مرزها چه گذشت؟ جنگ تحمیلی عراق مقابل ایران در 31 شهریور 1359 با حمله جنگنده های بعثی به 10 فرودگاه کشورمان بصورت رسمی شروع شد، اما روز پیش از آن، یعنی در 30 شهریور چه اتفاقی در مرزها افتاده بود؟به گزارش کارکادو به نقل از ایسنا، روزنامه «جوان» در ادامه نوشت: با هم نگاهی به اتفاق های روز ۳۰ شهریور ۱۳۵۹ می اندازیم.

پاسگاه مومنی

امروز عراق بار دیگر شهرهای خرمشهر، آبادان و پاسگاه مؤمنی از توابع خرمشهر را هدف حملات خمپاره ای قرار داد. پاسگاه مومنی ۱۰ روز قبل نیز توسط نیروهای دشمن مورد هجوم قرار گرفته بود و دو تن از مدافعان آن به شهادت رسیده بودند. خرمشهر و آبادان حداقل از ۱۰ روز قبل، حالت جنگی به خود گرفته اند. از همین جاست که مردم خرمشهر مقاومت خودرا نه ۳۴ روز که ۴۴ روز می دانند.

امروز (۳۰ شهریورماه ۱۳۵۹) نیروی دریایی عراق به پاسگاه دریایی ایران در خرمشهر حمله کرد و طرفین با یکدیگر درگیر شدند. در این درگیری یک ناوچه خودی هدف آتش دشمن قرار گرفت و غرق شد. در آبادان که تقریباً چسبیده به خرمشهر است و برخی نواحی آن بوسیله اروند رود با عراق همرزم است، پالایشگاه آبادان، پایگاه خسروآباد و اسکله ۱۱ و ۱۲ از طرف توپخانه دشمن مورد حمله قرار گرفتند. فاصله شهر تا عراق آنقدر کم است که دشمن می تواند با سلاح سبک نیز آبادان را مورد هجوم قرار بدهد. در حملات امروز تانکر نفت جزیره مینو غرق شد و دو مجروح و دو مفقودالاثر برجای گذاشت. همین طور یک قایق ایرانی که قصد داشت مجروحین را منتقل کند مورد به هدف خوردن گلوله توپ دشمن قرار گرفت و غرق شد. حملات دشمن عکس العمل خودی را در پی داشت و یک کشتی تجاری عراق در اروندرود هدف آتش خودی قرار گرفت و لطمه دید. در فکه که شمال خوزستان قرار دارد، دشمن پاسگاه های خودی را هدف قرار داد.

جنگ تمام عیار

وقایع امروز ۳۰ شهریور ۵۹ چیزی از یک جنگ تمام عیار کم نداشت. رفته رفته مردم عادی نیز متوجه شدند در آستانه یک جنگ بزرگ قرار دارند. عراق که از روزهای قبل بندر خرمشهر را بارها و بارها مورد حملات محدود قرار داده بود، رفته رفته بر حملات خود افزود و هربار خشن تر از قبل ظاهر شد. همین روز گذشته (۲۹ شهریورماه ۵۹) بود که نبرد سنگینی از دهانه اروندرود تا خرمشهر رخ داد.

خلاصه این درگیری ها به این شرح بود: پاسگاه خین مورد تجاوز قرار گرفت، ترمینال نظامی بندر خرمشهر هدف حمله عراق قرارگرفت، یک کشتی تجاری ایران هدف آتش عراق قرار گرفت و لطمه دید، یک قایق ژاندارمری جمهوری اسلامی در اروند هدف آتش دشمن قرار گرفت و غرق شد، ضمناً چند نفر از پرسنل ژاندارمری مجروح شدند، دو قایق کوچک موتوری ایران که در داخل اروند متوقف بودند بر اثر تیراندازی نیرو‏های عراقی غرق شدند که نیرو‏های خودی نیز متقابلاً عکس العمل نشان دادند. عصر ۲۹ شهریور ناوچه شماره ۴ عراقی در محل تلاقی رود اروند و نهر خین هدف قرار گرفت و منهدم شد، یک کشتی لایروبی عراق در کنار اروند هدف قرار گرفت و غرق شد، یک ناوچه موشک انداز در دهانه اروند مورد به هدف خوردن آتش خودی قرار گرفت و غرق شد.

آخرین تجاوز قبل از جنگ

امروز (۳۰ شهریورماه ۱۳۵۹) همین طور پاسگاه های گیسکه، چغاحمام و چیلات در مرزهای سومار، نفت‏شهر و دهلران به تصرف ارتش عراق درآمدند. عراق نیمی از هواپیماهای خودرا به عربستان، کویت، امارات، عمان، یمن شمالی و اردن فرستاد تا در مقابل حملات متقابل ایران در امان باشند و ستاد لشکر ۵ مکانیزه عراق به تمامی واحدهای تابعه فرمان داده تا اطلاع ثانوی سکوت رادیویی را رعایت نمایند.

نهایتاً این که اگر تا روز ۳۰ شهریور ۶۰۵ حمله و تجاوز از طرف عراق به مرزهای ایران به ثبت رسیده بود، امروز آخرین حمله ارتش عراق پیش از شروع رسمی جنگ با حمله به کشتی تجاری در خور موسی در خلیج فارس به ثبت رسید. روز بعد ارتش عراق حمله سراسری خودرا انجام داد و جنگ تحمیلی رسماً شروع شد.
1400/06/30
09:04:39
5.0 / 5
202
تگهای خبر: جوان , رمان , گل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی