معرفی نامزدهای نهایی جایزه بوکر

معرفی نامزدهای نهایی جایزه بوکر به گزارش کارکادو ایبنا نوشت: نامزدهای نهایی جایزه بوکر امسال اعلام و شش نویسنده برای به دست آوردن جایزه 50 هزار پوندی با هم رقابت می کنند. نام کازوئو ایشی گورو، نویسنده ژاپنی-انگلیسی برنده نوبل ادبیات سال 2017 و برنده پیشین بوکر در بین نامزدهای نهایی دیده نمی گردد.


لیست نامزدهای نهایی جایزه بوکر اعلام گردید و تنها نام یک نویسنده انگلیسی در بین این لیست به چشم می خورد و حتی کازوئوی ایشی گوروی انگلیسی، برنده نوبل ادبیات هم از این لیست حذف گردیده است.

نادیفا محمد با کتاب «مردان خوش شانس» تنها نویسنده انگلیسی حاضر در لیست نهایی جایزه بوکر است که طی چند سال قبل انتقادات زیادی به آن برای توجه نکردن به نویسندگان انگلیسی شده بود. جایزه ای که امسال حتی به نویسنده انگلیسی برنده نوبل ادبیات هم روی خوش نشان نداد.

ایشی گورو نخستین بار در سال ۱۹۸۹ پیش با داستان «باقیمانده روز» موفق به دریافت جایزه بوکر شد و حالا سی و یک سال بعد از آن جایزه با داستان «کلارا و خورشید» در بین نامزدهای اولیه قرار گرفته بود. «کلارا و خورشید» نخستین داستان نویسنده ژاپنی بعد از دریافت جایزه نوبل ادبیات است.

هیئت داوران به کتاب جدید سالی رونی تحت عنوان «دنیای زیبا، کجا هستی؟» توجهی نکردند؛ این در حالیست که سالی رونی در سال ۲۰۱۸ با «آدم های معمولی» در بین نامزدها بود و بسیار مورد توجه قرار گرفت و این روزها کتابش در صدر لیست پرفروش ها قرار گرفته است.

نامزدهای نهایی جایزه بوکر سال ۲۰۲۱ «سفری به شمال» نوشته آنوک آرودپراگسام
«عهد» نوشته دیمون گالگوت
«هیچ کس در این زمینه صحبت نمی کند» نوشته پاتریشیا لاکوود
«مردان خوش شانس» نوشته نادیفا محمد
«حیرت» نوشته ریچارد پاورز
«چرخه عالی» نوشته مگی شیپستاد

نکته جالب لیست نهایی امسال حضور سه نویسنده آمریکایی است. پاتریشا لاکوود، مگی شیپستاد، و ریچارد پاورز سه نویسنده آمریکایی حاضر در این لیست هستند. این در حالیست که «من بوکر» بیش از ۴۰ سال فقط به نویسندگان کشورهای مشترک المنافع، انگلیسی ها و ایرلندی ها تعلق می گرفت اما از سال ۲۰۱۴ با وضع قوانین جدید تمام آثار نوشته شده به زبان انگلیسی حق شرکت در آنرا پیدا کرده اند و همین موضوع فرصت را برای حضور نویسندگان آمریکایی فراهم نمود.

«جورج ساندرزِ» آمریکایی با کتاب «لینکلن بین مرگ و تولد دوباره» در سال ۲۰۱۷ برنده بوکر شد. البته در سال ۲۰۱۶ نیز «پل بیتی» با کتاب «خیانت» نخستین نویسنده آمریکایی بود که توانست این جایزه را با خود به خانه ببرد.

در سال ۲۰۱۷ حضور سه نویسنده آمریکایی در بین شش نامزد جایزه سبب انتقاد خیلی از بریتانیایی ها شد و در مورد «آمریکایی شدن» مهم ترین جایزه بریتانیا به داوران هشد ار دادند و حالا بعد از ۴ سال بار دیگر سه نویسنده آمریکایی در لیست نهایی قرار گرفتند که احتمال برنده شدن یک آمریکایی را بالا می برد.

مایا جیسونوف، رئیس هیئت داوران امسال در این زمینه اظهار داشت: «هیئت داوران به ملیت نویسندگان هیچ توجهی نکردند. ما فقط به این که چطور نویسندگان چیزی را بیان می کنند توجه نمی نماییم بلکه برایمان مهمست که نویسنده چطور موضوعی را مطرح می کند. در نتیجه، ملیت برایمان اهمیتی ندارد بدین سبب اگر نویسندگان انگلیسی زیادی نداریم از قصد نبود و یک اتفاق است.

برایم جالب است که تا این اندازه به چنین موضوعی توجه شده است که پاسپورت نویسندگان متعلق به چه کشوری است. در صورتیکه ادبیات مرزها را درمی نوردد و برای من عجیب است که در قرن ۲۱ مردم امپراتوری بریتانیای سابق را سنگ محکی برای تفکر درباره ادبیات بدانند.»

جایزه «من بوکر» به بهترین اثر تازه انگلیسی زبان که نوشته شهروندان همسود بریتانیا است اهدا می شود. قبل از این نویسندگانی چون جورج سندرز، آیریس مرداک، و ایِن مک ایوان برنده این جایزه معتبر شده اند.

برنده جایزه معتبر بوکر در تاریخ سوم نوامبر اعلام می شود. قرار نیست مراسم شام و یا گردهمایی اجرا شود و جایزه با همکاری شبکه خبری بی بی سی پخش می شود. ۵۸۵۸


منبع:

1400/06/24
15:03:20
5.0 / 5
173
تگهای خبر: ادبیات , اهدا , تولد , جایزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی