مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید خبر داد:

تكمیل طرح مرمت ایوان قدمگاه در ارسنجان

تكمیل طرح مرمت ایوان قدمگاه در ارسنجان فارس مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید اعلام نمود که طرح حفاظت و مرمت اثر تاریخی ˮایوان قدمگاهˮ که به ˮچاشتخوارˮ هم مشهور است، مراحل پایانی را طی می کند.


حمید فدایی، عصر پنجشنبه ۱۴ اسفند در ارتباطی مجازی با خبرنگاران اظهار داشت: طرح مرمت و حفاظت ایوان قدمگاه، توسط کارشناسان مجموعه میراث جهانی تخت جمشید و با سرپرستی مهندس رخشنده خو، اجرائی شد و الان در مراحل پایانی قرار دارد.
او توضیح داد: ایوان قدمگاه، یکی از آثار باستانی منحصر به فرد در شهرستان ارسنجان استان فارس شمرده می شود که به چاشتخوار هم شناخته می شود و در انتهای جنوب شرقی کوه مهر و رحمت قرار دارد.
فدایی با اعلان اینکه طرح مرمت و حفاظت از این اثر باستانی، به درخواست مسئولین و دوستداران میراث فرهنگی شهرستان ارسنجان، اجرائی شده است، اظهار داشت: حالا تابلوی معرفی خاصیت های این اثر میراثی در محل نصب شده است و به زودی آماده بهره برداری با حضور مسئولان جامعه محلی ارسنجان، خواهد بود.
او درباب اقدامات اجرائی شده در این اثر باستانی، اظهار داشت: این اقدامات شامل پاک سازی اثر از یادگار نویسی ها، تثبیت و استواری بخشی قطعات سست و در معرض ریزش و مرمت سنگ ها، جلوگیری از رویش درختچه ها و گیاهان، پاکسازی طاقچه ها و محوطه، نصب تابلو معرفی و... بوده است.
فدایی ابراز امیدواری کرد که با برنامه ریزی هدفمند از طرف مسئولان در سطوح فرمانداری و میراث فرهنگی شهرستان ارسنجان و با همراهی دوستداران میراث فرهنگی و دیگر شهروندان، ضمن معرفی این اثر ارزشمند، از آن در راه مطلوبی بهره مند شد.
او به مسئولیت اجتماعی که در زمینه میراث فرهنگی وجود دارد هم اشاره و افزود: میراث فرهنگی از ظرفیت های هویت بخش هر جامعه ای شمرده می شود و حفاظت و نگهداری از این میراث، وظیفه همگانی است.
فدایی اظهار داشت: شاهکار های گوناگون معماری با حجاری ها و کاربری های متنوع و منحصر به فردی در دامنه کوه مهر و همین طور در منظر فرهنگی طبیعی تخت جمشید وجود دارد که ارزش های مختلفی را در خود دارد.
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید اظهار داشت: آثار میراث فرهنگی در ابعاد پژوهشی و علمی، کارهای گردشگری و البته مسائل فرهنگی و اجتماعی مشهود است و به جهت اینکه در همه این ابعاد شاهد اقداماتی موثر باشیم، باید برنامه ریزی همه جانبه در زمینه حفاظت، نگهداری و بهره برداری فرهنگی داشته باشیم.1399/12/14
22:58:12
0.0 / 5
488
تگهای خبر: تاریخی , جشن , رمان , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی