توسط اشپرینگر صورت گرفت

انتشار چهارمین كتاب مرجع بین المللی بیهوشی با مشاركت فعال اساتید ایرانی

انتشار چهارمین كتاب مرجع بین المللی بیهوشی با مشاركت فعال اساتید ایرانی چهارمین كتاب مرجع بین المللی در رشته بیهوشی با عنوانPersonalized Medicine in Anesthesia، Pain and Perioperative Medicine توسط انتشارات اشپرینگر به چاپ رسید.


به گزارش کارکادو به نقل از ایسنا، دکتر علی دباغ، مسئول تیم نویسندگان کتاب مذکور و مدیرگروه بیهوشی و مراقبت های ویژه دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اعلان اینکه رویکرد کتاب مذکور بیهوشی سلولی و مولکولی است، اظهار داشت: کتاب مذکور با مشارکت تعدادی از اساتید و متخصصان ایرانی، امریکایی و اروپایی در زمینه بیهوشی، درد و مراقبت های ویژه نگاشته شده است.
وی با اعلان اینکه پزشکی در دنیای حاضر به سمت شخصی شدن (personalized medicine)حرکت می کند، اشاره کرد: هر دارو یا روشی الزاما برای همه افراد به یک اندازه مفید نیست. به عبارت دیگر برای هر فرد باید نسخه خاص خودش را تنظیم کرد، گرچه این مفهوم به ظاهر خیلی بدیهی به نظر می رسد؛ اما در مرحله اجرا، بسیار مشکل است.
استاد گروه بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به پیشرفت دانش بشر در سال های اخیر که منجر به شناسایی و تعیین ژنوم افراد شده است، اظهار داشت: این روش در ابتدا بسیار دشوار و زمان بر بود، اما با پیشرفت علم به یک روش روتین و معمولی مبدل شد. به نحوی که امروزه با هزینه ای اندک و گرفتن یک نمونه ساده مثلا از مخاط دهان می توان ژنوم هر فردی را بررسی و تعیین کرد.
بگفته وی این همه ماجرا نیست و در سال های اخیر متخصصان متوجه شدند که قسمت های مهم و تکمیلی در ژنتیک مثل ژنومیکس، اپی ژنومیکس، پروتئومیکس، متابولومیکس، اینترکتومیکس و... وجود دارد و محصولات سلولی آنها نقش بی بدیلی در پزشکی و حیات انسانها ایفا می کند.
دکتر دباغ با اشاره به اثرات متفاوت داروها بر افراد مختلف، اظهار داشت: استفاده از یک دارو در بیماران مختلف ممکنست تاثیرات متفاوتی داشته باشد، مثلا یک بیمار با دوز اندک یک شل کننده عضلانی مدت طولانی بی حرکت می شود، اما در فرد دیگر نیاز به تکرار این دوز دارویی داریم. این مساله در مورد داروهای مخدر و مسکن ها، اینوتروپ، انعقادی و ضد انعقادی و... نیز ممکنست صادق باشد؛ همه اینها مثال هایی است که در عملکرد روزمره بالینی می بینیم.
وی ادامه داد: حتی از این فراتر، با تکنولوژیهای جدید می توان به خوبی الگوی احتمالی بیماری زایی را در هر فرد تعیین کرد و مشخصا روش های پیشگیری و درمان وی را اعلام نمود. اینها نکاتی است که همکاران دانشمند علوم پایه بسیار عالی می دانند.
مدیرگروه بیهوشی و مراقبت های ویژه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اشاره کرد: این رویکرد شخص محور و مبتنی بر فناوری های پیچیده دارای جایگاه بسیار ملموس و ارزشمندی در رشته بیهوشی است. بنا بر این در یک مقاله مدتی پیش برای نخستین بار پیشنهاد دادم که می توانیم از واژه Anesthesiomics برای کاربرد و ترجمان عملی این رویکردهای جدید در رشته بیهوشی استفاده نمائیم.
ایشان سپس اظهار داشت: تا رسیدن به این نقطه هنوز راه زیادی است؛ ولی از نظر زمانی سرعت پیشرفت علم موجب می شود به زودی دنیا به این نقطه عطف مهم برسد. پس نباید در رشته بیهوشی از این مهم غافلگیر شویم، بلکه باید آینده رشته بیهوشی را از الان برمبنای مستندات علمی موجود بسازیم.
بگفته دباغ، در این مجموعه که با همکاری برخی از اساتید و متخصصان بیهوشی ایرانی و همین طور اساتیدی از دانشگاه های هاروارد، UCLA، ایتالیا و کرواسی و... نگاشته شده درباب بیهوشی با این رویکرد بحث و بررسی صورت گرفته است.
وی با اشاره به کاربرد مهم علوم نوین در این حیطه تصریح کرد: در فصل ۱۶ این کتاب دو استاد گروه بیهوشی دانشگاه هاروارد به موضوع اهمیت نقش انفورماتیک پزشکی در ایجاد سریع تغییرات در حیطه پزشکی پرداخته اند. همین طور در فصل ۱۷ درباب لزوم تغییراتی که باید در سال های آینده در آموزش بیهوشی دنیا برای ارتقا به جایگاه های جدید رخ دهد، شرح داده شده است.
بگفته دباغ، مقدمه این کتاب توسط Jeanine Wiener-Kronish مدیرگروه بیهوشی سابق هاروارد و از نویسندگان اصلی میلر نوشته شده است. همین طور در نگارش این مجموعه دکتر اردشیر تاجبخش، دکتر الهام معماری، دکتر علیرضا میرخشتی و دکتر سوده طبشی از اساتید گروه بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر ساسان صبوری عضو هیئت علمی بیهوشی هاروارد و عضو افتخاری گروه بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر سمیرا رجایی و دکتر بیتا ملکیان زاده از دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر اکبر درگلاله از دانشگاه علوم پزشکی ایران و دکتر عطا محمودپور، استاد دانشگاه علوم پزشکی تبریز همکاری داشته اند.
برمبنای اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، مدیرگروه بیهوشی این دانشگاه ضمن قدردانی از زحمات اساتید و متخصصان بیهوشی ایرانی در نگارش این کتاب مرجع در آخر اشاره کرد: رشته بیهوشی می تواند جایگاهی بسیار بدیع و رفیع در سال های آینده در رویکرد Personalized medicine داشته باشد و این یک فرصت علمی واقعی و ناب است که خدمات فراوانی را برای انسان ها به دنبال خواهد داشت.
منبع:

1399/07/06
19:57:09
5.0 / 5
1842
تگهای خبر: خدمات , دانش , رمان , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی