سردار جلالی:

هدف شبكه ملی اطلاعات جایگزینی با اینترنت جهانی نیست

هدف شبكه ملی اطلاعات جایگزینی با اینترنت جهانی نیست رئیس سازمان پدافند غیرعامل كشور با تاكید بر اینكه هدف از «شبكه ملی اطلاعات» جایگزینی برای اینترنت جهانی نیست، اظهار داشت: ما برای استقرار كامل شبكه ملی اطلاعات نیازمند یك فهم مشترك از مبحث و تا زمانی كه این فهم مشترك به وجود نیاید، اراده لازم برای تكمیل و پیاده سازی شبكه ملی اطلاعات هم وجود نخواهد داشت.


به گزارش کارکادو به نقل از ایسنا، سردار غلامرضا جلالی طی سخنانی با اشاره مبحث اینترنت ملی، اظهار داشت: البته من خیلی واژه اینترنت ملی را نمی پسندم و تاکید دارم که از واژه شبکه ملی اطلاعات استفاده شود؛ چونکه هدف از شبکه ملی اطلاعات جایگزینی بعنوان اینترنت جهانی نیست بلکه شبکه ملی اطلاعات شبکه ای در کنار اینترنت است و حتی می تواند منجر به افزایش سرعت استفاده از اینترنت جهانی شود چنان که در خیلی از کشورها همچون کره جنوبی، چین، سنگاپور و.. این مسئله دیده شده است.
وی با تاکید بر اینکه ما معتقدیم باید حکمرانی ملی خویش را در فضای سایبری اعمال نماییم، افزود: شبکه ملی اطلاعات یکی از ارکان حیاتی این حکمرانی بشمار می رود. البته این مورد صرفاً به ایران خلاصه نمی گردد و خیلی از کشورها حتی کشورهای اروپایی نسبت به سلطه آمریکا بر فضای سایبری انتقاد دارند و تجارب موفقی در جهان وجود دارد که می تواند سلطه آمریکا را بر فضای سایبری کم کند.
جلالی با اشاره به فشار دولت ترامپ برای مسدود کردن نرم افزارهای اجتماعی خارجی همچون تیک تاک در آمریکا اظهار داشت: این نشان داده است که حتی آمریکا هم در این حوزه احساس تهدید می کند.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه توسعه شبکه های اجتماعی خارج پایه چالش های مختلف حاکمیتی، امنیتی، حقوقی و اقتصادی ایجاد می کند، خاطرنشان کرد: به تعبیر امروزی امنیت اشتغال و کسب و کارهای بعضی از مردم در اختیار بیگانگان است و دشمن می تواند در شرایط بحران این امنیت اقتصادی را به خطر بیندازد.
جلالی با اشاره به دستور رهبری برای زمان بندی تکمیل شبکه ملی اطلاعات اظهار داشت: این انتظار وجود دارد که همه دستگاه ها این فرمان را در اولویت قرار دهند و مطابق برنامه زمان بندی شده نسبت به تکمیل این شبکه اقدام نمایند.
وی با اشاره به اینکه ما نیازمند یک اراده جدی از جانب دولت برای تکمیل این شبکه هستیم، اظهار داشت: البته معتقدم ما برای استقرار کامل شبکه ملی اطلاعات نیازمند یک فهم مشترک از مبحث و اهمیت آن هم هستیم و تا زمانی که این فهم مشترک به وجود نیاید، اراده لازم برای تکمیل و پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات را هم وجود نخواهد داشت.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با یادآوری تهدیدات سایبری ضد زیرساخت های کشور اظهار نمود: بهرحال ما تجاربی در این خصوص مثل حملات سایبری استاکس نت به تاسیسات هسته ای را داریم و معتقدیم یک لایه جنگ سایبری بوجود آمده که تلاش دارد تا زیرساخت های حیاتی ما را تحت تأثیر قرار دهد که البته تابحال ناکام بوده است.
جلالی در انتها اظهار داشت: در سطح سوم حملات سایبری در یک سال قبل موردی قابل توجه و اثبات شده ای گزارش نشده است. البته خوشبختانه ساختارهای دفاع سایبری کشور ما در سطح قابل قبولی از نظر قدرت بازدارندگی قرار دارند که می توانند چنین حملاتی را شناسایی، کنترل و خنثی کنند.1399/07/05
13:37:51
5.0 / 5
1748
تگهای خبر: دستگاه , رمان , كسب و كار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی