ضوابط اقامتگاه های فاخر ابلاغ گردید

ضوابط اقامتگاه های فاخر ابلاغ گردید معاون گردشگری از ابلاغ ضوابط ارزیابی و درجه بندی اقامتگاه های سنتی و هتل بوتیك ها آگاهی داد. اقامتگاه هایی كه بیشتر، فاخر و دارای ارزش تاریخی هستند و بعضی از آنها اثر ملی محسوب می شوند.


ولی تیموری درباره ضوابط این اقامتگاه ها به ایسنا اظهار داشت: بعد از نزدیک به یک سال تلاش کارگروه تدوین ضوابط و استانداردهای فنی تاسیسات گردشگری، مقررات و ضوابط تبدیل ابنیه تاریحی و فرهنگی باارزش به اقامتگاه های سنتی و هتل بوتیک، همین طور فاکتورهای ارزیابی و درجه بندی این مراکز اقامتی فاخر، آماده و از طرف وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ابلاغ گردید.


معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همین طور تصریح کرد: متنوع سازی زیرساخت های گردشگری و مراکز اقامتی یکی از اولویت هایی بود که وزارت گردشگری در سال های اخیر به دنبالش بود اما با چالش ها و مشکلاتی در این عرصه مواجه بودیم.
وی افزود: باتوجه به شرایط خاصی که تحریم های غیرحقوقی و غیرانسانی آمریکایی ها بر جذب سرمایه گذاری های بین المللی در حوزه تامین زیرساخت های گردشگری ایجاد کرده، ما بیشتر به دنبال این هستیم از ابتکار عمل هایی که دراین زمینه وجود دارد بهره مند شویم و تغییر کاربری مراکز اقامتی تاریخی و سنتی به کاربری گردشگری یکی از این راهکارها و ابتکار عمل ها ست. اقامتگاه های بوم گردی جهش قابل توجهی در دو سال قبل داشت و الان هم به موازات اقامتگاه های بوم گردی بحث اقامتگاه های سنتی و هتل های بوتیک را پیگیری می نماییم.
او اضافه کرد: کشور ما یک مقصد گردشگری تاریخی ـ فرهنگی و قدیمی است و انواع کاخ ها و کاروانسراها در این کشور وجود دارد و می توان با یک تغییر کاربری از آنها بعنوان یک مرکز اقامتی و پذیرایی بهره برد که هم در برطرف شدن کاستی های موجود در حوزه زیرساخت اقامتی و پذیرایی کمک می نماید و هم در معرفی هنر، معماری، هویت فرهنگی و بومی، آداب و رسوم و فولکلور کشور تاثیر به سزایی دارند. این یکی از نقاط قوت زیرساخت های گردشگری ایران بود که روی این مساله متمرکز شده ایم.
تیموری اظهار داشت: باتوجه به پراکندگی جاذبه های گردشگری کشور به خصوص سیاستی که در حوزه گردشگری در امتداد تنوع بخشی محصولات گردشگری دنبال می نماییم، تنوع بخشی مراکز اقامتی و پذیرایی امری لازم و لازم است.
به گزارش کارکادو به نقل از ایسنا، در ضوابط ابلاغ گردیده از طرف وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اقامتگاه های سنتی دستکم یکی از این خاصیت ها را باید داشته باشد:
الف) قدمت تاریخی داشته باشند.
ب) ارزش تاریخی داشته باشند؛ یعنی با یک واقعه یا شخصیت تاریخی مهم (ملی یا منطقه ای) در گذشته یا در دوران معاصر ارتباط داشته باشند یا یادگاری برجسته از یک دوره تاریخی باشند.
پ) از نظر معماری، هنری، فرهنگی یا سایر خاصیت های زیبایی شناختی باارزش باشند.
تبصره ۱: بناهای باارزش مانند خانه ها، سراها، کاخ ها، قصرها، قلعه ها و کاروانسراها که برای تبدیل به اقامتگاه مناسب بوده، با رعایت ضوابط حفاظت از ارزش های فرهنگی، تاریخی و سایر ضوابط می توانند به اقامتگاه سنتی تبدیل شوند.
تبصره ۲: مرجع تعیین و تائید خاصیت ها و ارزش بناها وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است.
دامنه کاربرد این ضوابط برای اقامتگاه های سنتی، هتل بوتیک ها است و الزاماتی برای صدور مجوز بهره برداری این بناها تعیین شده است همچون این که:
۱. تبدیل و تغییر کارکرد بناهای ثبت شده در لیست آثار ملی و یا دارای لوح و ابلاغ ارزشمندی بنا، نباید موجب تغییرات اساسی بنا و آزار به اصالت آن شود.
۲. تغییر کارکرد بنا باید فقط در قالب طرح مصوب مرمت و احیای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باشد.
۳. مالک یا مؤجر باید متعهد شود که در اجرای پروسه مرمت و تبدیل از اهل فن و خبرگان امر استفاده نماید و دارای برنامه دائمی مرمت، تعمیر و نگهداری باشد.
۴. برنامه دائمی مرمت، تعمیر و نگهداری باید مکتوب بوده و به تصویب وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برسد.
۵. کلیه تغییرات و تعمیرات بنا باید بر طبق برنامه تعمیر و نگهداری صورت گیرد. در این برنامه باید موارد زیر به روشنی مشخص شده باشد:
· نقشه های معماری همچون نقشه های مجموعه، محوطه سازی، طبقات، مقاطع طولی و عرضی، نماها، معماری داخلی و نقشه های تاسیساتی و محاسباتی و تغییرات مورد نظر.
· در بخش فنی ساختمانی و تأسیسات و تجهیزات به معماری بنا و خاصیت میراثی بودن آن توجه کامل شود و جزئیات مربوط به نصب تاسیسات، تعمیر و نگهداری آنها مشخص شود.
· مقررات الزامی حریم بناهای تاریخی و میراثی باتوجه به ضوابط ملی در آن مشخص شده و رعایت شود.
۶. درباب اقامتگاه های سنتی غیرتبدیلی (غیرتاریخی)، لازم است کلیه قسمت های بنا از قبیل محوطه، طبقات، مقاطع طولی و عرضی، نماها، نقشه های تاسیساتی و محاسباتی طوری طراحی و اجرا شود که با اصول معماری سنتی ایرانی همخوانی داشته باشد.
۷. اقامتگاه های سنتی باید از مکان هایی پر سر صدا و آلوده نظیر پمپ بنزین، مراکز نظامی، تعمیرگاه های بزرگ، مدارس و بیمارستان ها که از نظر بهره بردای، متناسب همجواری با اقامتگاه های سنتی نیستند، فاصله مناسبی داشته باشد.
تبصره: درباب اقامتگاه های غیرتبدیلی، رعایت حداقل ۵۰۰ متر فاصله الزامی است.
برپایه ابلاغیه وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، نظارت بر حسن اجرای این ضوابط بر عهده مدیران کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استانها است.
به جزئیات بیشتر «ضوابط اقامتگاه های سنتی و هتل بوتیک ها» از «اینجا» می توان دسترسی پیدا کرد.1399/04/19
15:25:40
5.0 / 5
2595
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی