معاون صنایع دستی در روز جهانی صنایع دستی:

لطفا امیدتان را از دست ندهید!

لطفا امیدتان را از دست ندهید! به گزارش كاركادو وضعیت تولید و فروش صنایع دستی پیش روزهای كرونایی هم چندان قابل قبول نبود؛ اما كرونا مثل هر صنعت دیگری، هنرمندان صنایع دستی را بی نصیب نگذاشت و با كاهش شدید فروش های آخر سال ۹۸ و تعطیلی كلیه نمایشگاه های نوروزی، بازار این حوزه بیشتر از پیش كساد شد و خیلی از فعالان این حوزه را درگیر مشكلات معیشتی كرد.


در همین راستا، پویا محمودیان _ معاون صنایع دستی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی _ به مناسبت روز صنایع دستی (۲۰ خردادماه) در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینکه «صنایع دستی سال خوبی نداشت»، اظهار نمود: برای ما مهم این است که عزیزانی که در این عرصه کار می کنند امیدشان را از دست ندهند و با فاصله گرفتن از یاس و ناامیدی کار خودشان را ادامه بدهند. شیوع کرونا باآنکه به شدت در حوزه صنایع دستی را تحت تأثیر خودش قرار داد، اما نه تنها تمام حوزه های دیگر کشور بلکه تمام جهان را هم تحت شعاع قرار داد.
او درباره طرح های حمایتی این معاونت از هنرمندان و کارگاه هایی که به جهت شیوع کرونا گرفتار صدمه شده اند، اظهار نمود: همان گونه که اطلاع دارید بسته حمایتی دولت شامل حال هنرمندان صنایع دستی در زمینه های تولید، عرضه و فروش هم شد که کلمه «فروش» فقط برای حوزه صنایع دستی استفاده شده بود. کلیه کسانی که در حوزه صنایع دستی گرفتار خسارت شده اند، می توانند با رفتن به سایت کارا، می توانند وام ۱۲ درصد را دریافت نمایند.
معاون صنایع دستی افزود: همینطور به دنبال مذاکراتی که با بنیاد برکت داشتیم، قرار شد به کسانی که شرایط دارند و به تایید ما هم رسیده اند، وام ۴ درصد با بازپرداخت پنج سال تعلق بگیرد. تلاش ما این است که این وام که تا سقف ۴۰ میلیون تومان تعیین شده است، به افرادی تعلق بگیرد که نقش پشتیبان دارند. همینطور بنیاد برکت اعلام نمود که از ۶ هزار طرح در حوزه صنایع دستی حمایت می کند. با بنیاد اقتصادی کوثر هم مذاکراتی انجام داده ایم که در نتیجه قرار شد بسته های حمایتی برای هنرمندان خانواده شهدا در نظر گرفته شود. با آستان قدس رضوی هم گفتگو کرده ایم تا بتوانیم از ظرفیت های این آستان برای فروش آثار صنایع دستی هنرمندان بهره ببریم.
محمودیان تصریح کرد: همینطور به محض اینکه ستاد ملی مبارزه با کرونا اجازه بدهد، آمادگی داریم که در استان هایی که وضعیت سفید وجود دارد، نمایشگاه ها و بازارچه ها کوچکی را برگزار نماییم. البته در این زمان به بعضی از هنرمندان هم حدود یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان هم وام بلاعوض پرداخت شده است. این وام های که مبالغ کمی هم داشتند به هنرمندانی تعلق گرفت که از ۳۱ استان، بعنوان هنرمندان صدمه پذیر شناخته می شوند.
معاون صنایع دستی همینطور خاطرنشان کرد که در این زمان از کسانی که در سایت های میراث فرهنگی و سایت تاریخی محوصلاتشان را به فروش می رساندند، اجاره بهایی دریافت نشده است.
وی در پاسخ به این پرسش که میزان خسارات واردشده به حوزه صنایع دستی در روزهای کرونا چه میزان بوده است، اظهار نمود: در عرصه تولید بیشتر از یک هزار و ۹۰۰ میلیارد ارزیابی خسارت داشته ایم که بطور قطع در حوزه فروش این مبلغ بسیار بیشتر است. به هر حال علاوه بر تعطیلی کامل فروشگاه ها و بازارچه ها، تولدکنندگان با انباشت کالا مواجه گشتند، صادارت چمدانی کاملا متوقف گردید و صادرات رسمی هم با وقفه های قابل توجهی روبه رو شد؛ ازاین رو خسارات واردشده در حوزه صنایع دستی بسیار قابل تامل است.
محمودیان در ادامه با اشاره به آغاز هفته صنایع دستی اعلام که در این زمان برنامه هایی از جانب معاونت صنایع دستی همچون انعقاد تفاهم نامه و تجلیل هنرمندان پیشکسوت در نظر گرفته شده است.1399/03/19
10:21:39
5.0 / 5
2372
تگهای خبر: ارزیابی , تاریخی , تولد , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی