نه استادان خارجی به تحریم در مبارزه با كرونا

نه استادان خارجی به تحریم در مبارزه با كرونا به گزارش كاركادو چهارصد نفر از استادان زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسان سرتاسر جهان به پویش «نه به تحریم» در مبارزه با كرونا پیوستند.


به گزارش كاركادو به نقل از روابط عمومی بنیاد سعدی، ۴۰۰ نفر از استادان زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسان ایرانی و خارجی از كشورهای عراق، سوریه، تركیه، هلند، قرقیزستان، هند، پاكستان، روسیه، اوكراین، چین، اوگاندا، استرالیا، آلمان، یونان، بلغارستان، اسلواكی، اسلوونی، پرتغال، ارمنستان، تاجیكستان، اسپانیا، ایتالیا، قزاقستان، یمن، عمان، ساحل عاج، بلاروس، صربستان، تونس و... در اطلاعیه ای، خواهان لغو تحریم های بین المللی ضد ایران در مبارزه با كرونا شدند.
در این بیانیه، استادان و علاقه مندان به زبان و فرهنگ ایران، كه خویش را مروّجان اندیشه های ناب، فرهنگ مدار و انسان دوستانه رودكی، خیام، مولانا جلال الدین بلخی، سعدی، حافظ شیرازی و دیگر خورشیدهای تابناك ادب، حكمت و فضیلت این سرزمین توصیف كرده اند، بر همدلی، عشق و امید همه انسان های گستره گیتی تاكید و خاطرنشان كرده اند كه «نه به تحریم» را فریاد خواهند زد تا در صفحات تاریخ به یادگار بماند و همراهی و همدلی فرهنگ مداران و فرزانگان جای جای جهان را فرابخواند و زمینه را برای ورود دارو و دیگر اقلام بهداشتی و درمانی ضروری به ایران فراهم آورد.
متن بیانیه استادان زبان فارسی و ایران شناسان داخلی و خارجی به شرح زیر است:
«نه به تحریم در مبارزه با كرونا»
ما تعدادی از استادان و دانشجویان زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسان و علاقه مندان به تاریخ و تمدن ایرانی كه با افتخار تمام، خویش را شیفتگان و مروّجان اندیشه های ناب، فرهنگ مدار و انسان دوستانه كوروش كبیر، رودكی، خیام، مولانا جلال الدین بلخی، سعدی و حافظ شیرازی و دیگر خورشیدهای تابناك ادب و حكمت و فضیلت این سرزمین می دانیم، در جهانی كه در هجوم ویرانگر ویروس مرموز كرونا قرار گرفته است، بر این باوریم كه انسان های روزهای خاكستری كرونایی امروز، بیشتر از هر زمان دیگر، به عشق، امید، همدلی و همزبانی نیازمندند.
فرهنگ، تمدن و ادبیات فارسی، از صبح تاریخ تا كنون، بر عشق، مهرورزی میان انسان ها و نوع دوستی تاكید داشته و بنی آدم را اعضای یك پیكر قلمداد كرده است. سعدی به ما آموخته است؛
تو كز محنت دیگران بی غمی، نشاید كه نامت نهند آدمی
حلم و رواداری در شعر رودكی، حماسه آشتی جویانه فردوسی، روح انسان دوستانه مولانا، عشق الهی در آثار عطار و سنایی، عشق زمینی و آسمانی حافظ، گویا و جویای این حقیقتند كه اساس آفرینش بر عشق و معرفت است و صلاح و سلامت همه انسان ها در گرو صلاح و سلامت یكدیگر است.
شیخ ابوالحسن خرقانی عارف بزرگ ما چه زیبا گفته است؛
«اگر از تركستان تا به در شام، كسی را خاری در انگشت شود، آن از آنِ من است؛ و همینطور از ترك تا شام، كسی را قدم در سنگ آید، زیان آن، مراست؛ و اگر اندوهی در دلی است، آن دل از آن من است».
الان كه جهان درحال مبارزه با یكی از شگفت انگیزترین بلاهای همه گیر است، بیشتر از هر زمان به دوستی و عشق و امید نیاز داریم. هرچند «كرونا» مانع در آغوش گرفتن ها و فشردن دست هاست، اما برای شكستن آن، باید جهانیان دست در دست هم، طلسم این دیو سیاه را، بی درنگ و بی تأمل در هم بشكنند؛ چون كه هیچ كشوری را به تنهایی، یارای مبارزه با این ویروس ویرانگر جهانی نیست.
آشنایان و دوستداران تمدن دیرسال مشرق زمین!
الان مردم و فعالان حوزه بهداشت و درمان در ایران، در دو جبهه به مبارزه با این بلای جهانی برخاسته اند. از یك سوی، شبانه روز، فداكارانه از مردم بی پناه در مقابل كرونا، دفاع می كنند و از دیگر سوی، با محدودیت ها و تنگناهای سیاه تحریم و تبعیض، دست به گریبانند. شكستن دیوارهای تحریم ها و رسیدن دارو و تجهیزات مبارزه با كرونا به ایران، ضروری ترین و انسانی ترین گامی است كه باید برداشته شود.
ما استادان زبان و ادبیات فارسی - دری - تاجیكی و ایران شناسان، از همه نخبگان علمی و علاقه مندان به فرهنگ ها و تمدن های بشری در جهان، می خواهیم كه مردم و پزشكان و پرستاران ایرانی را در این نبرد دشوار و جان شكار همراهی كنند و به تحریم و تبعیض، یك صدا «نه» بگویند.
«نه به تحریم» را با صدای بلند فریاد خواهیم زد تا در صفحات تاریخ، به یادگار بماند و همراهی و همدلی فرهنگمداران و فرزانگان تأثیرگذار جای جای گیتی را فرابخواند. در هیاهوی خبرهای تلخ و مصیبت بار كرونا، گوش جان به پیام شیوا و شیرین زبان فارسی بسپاریم كه می فرماید؛
نباشد همی نیك و بد پایدار، همان به كه نیكی بود یادگار
دراز است دست فلك بر بدی، همه نیكویی كن اگر بخردی
چو نیكی كنی، نیكی آید برت، بدی را بدی باشد اندر خورت1399/01/21
23:32:12
5.0 / 5
3335
تگهای خبر: ادبیات , دانش , رمان , شعر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی