لطمه رساندن به سایر افراد از مصداق های حق الناس است

لطمه رساندن به سایر افراد از مصداق های حق الناس است به گزارش كاركادو یك كارشناس و خطیب دینی با بیان این مطلب كه در جامعه امروز با ویروسی به نام ویروس كرونا مواجه هستیم كه برای تمام افراد دغدغه هایی را به وجود آورده است اظهار داشت: شاید خیلی ها با خود فكر كنند كه این مساله ربطی به دین و مسائل دینی ندارد در صورتیكه اگر افراد حقوق سایرین را رعایت نكرده و موجب لطمه رساندن به افراد دیگر شوند حق الناس بر گردن آنها است. اگر فردی با رفت و آمد نابجا و رعایت نكردن مسائل بهداشتی انسانی را به كام مرگ بكشاند حق الناس بر عهده فرد است و باید پاسخگو باشد. مصداق این رفتار در این آیه قرآن است كه خداوند می فرماید: ˮ فَكَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِیعًا وَمَنْ أَحْیَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْیَ


حجت الاسلام والمسلمین سید امیرعبدالملكی در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینكه تمام ادیان آسمانی به دنیای بعد از مرگ اعتقاد دارند و به همین اساس می توانیم بگوییم جهانی وجود دارد كه در آن پیرامون اعمال و رفتار فردی و اجتماعی افراد در این دنیا سوال و جواب صورت می گیرد، اظهار نمود: در گزاره های دینی ما و در منابع مختلف روایی و دینی به زندگی بعد از مرگ بسیار اشاره شده است. در روایات دینی وارد شده است كه در عالم برزخ از دنیای فانی كه حالا ما در آن زندگی می نماییم، حتما سوال و جواب صورت می گیرد.
ایشان سپس با بیان این مساله كه همچون مواردی كه در عالم آخرت از انسان سوال می شود حق الله، حق النفس و حق الناس است اظهار داشت: حق الله كاملاً مشخص است و مربوط به عبادات، نماز، روزه، حج و امثال این دستورات است. كه در دین اسلام و همین طور در هر دینی بنا به فراخور آن وارد شده است. حق النفس هم این است كه انسان در مقابل جسمی كه خداوند به او عطا كرده است مسئول است و اگر با رفتارهای نادرست به جسم خود لطمه برساند باید پاسخگو باشد.
این كارشناس مسائل دینی افزود: اما حق الناس جزء مهمترین مواردی كه در دین اسلام و همین طور در سایر ادیان به آن پرداخته شده است. حق الناس به این معنا است كه انسان در مقابل حقوق سایر افراد باید پاسخگو باشد. برای فهم بهتر حق الناس می توانیم به رساله حقوق امام سجاد مقابل السلام در صحیفه سجادیه بازگشت نماییم. این كتاب امروز می تواند بعنوان یك مرجع و پروتكل در اختیار جوامع بشری قرار بگیرد. در این كتاب از بالاترین موارد زندگی تا جزئی ترین مسائل سخن گفته شده است. از حقوق انسان ها نسبت به یكدیگر، تا رعایت حقوق پیامبران، حقوق پدر و مادر و حتی حقوق فردی كه یكبار با او فقط سلام و احوالپرسی داشته ایم پرداخته شده است.
عبدالملكی افزود: در این كتاب باارزش به این مطلب اشاره شده است كه ما باید حقوق تمام افراد و هم نوعان خودرا رعایت نماییم. همین طور در كتاب هایی همچون "آن سوی مرگ " و یا كتاب "سه دقیقه در قیامت" افرادی از تجربه هایی كه از دنیای بعد از مرگ داشته اند به این موضوعات اشاره هایی شده است كه خواندن آن می تواند مفید باشد. متاسفانه در بعضی از موارد شاهد این هستیم كه در مورادی وقتی از حق الناس حرفی زده می شود افراد بیشتر به سمت مسائل مالی تمركز می كند، در صورتیكه حق الناس در مسائل مالی كمترین اتفاق است و بدترین نوع حق الناس لطمه رساندن به دیگران، دل شكستن، زخم زبان و از این گونه موارد است.
ایشان سپس با بیان این مطلب كه در جامعه امروز با ویروسی به نام ویروس كرونا مواجه هستیم كه برای تمام افراد دغدغه هایی را به وجود آورده است اظهار داشت: شاید خیلی ها با خود فكر كنند كه این مساله ربطی به دین و مسائل دینی ندارد در صورتیكه اگر افراد حقوق سایرین را رعایت نكرده و موجب لطمه رساندن به افراد دیگر شوند حق الناس بر گردن آنها است. اگر فردی با رفت و آمد نابجا و رعایت نكردن مسائل بهداشتی انسانی را به كام مرگ بكشاند حق الناس بر عهده فرد است و همانگونه كه در ابتدا اشاره شد باید پاسخگو باشد. در آیه ۳۲ سوره مائده آمده است؛ «مِنْ أَجْلِ ذَٰلِكَ كَتَبْنَا عَلَیٰ بَنِی إِسْرَائِیلَ أَنَّهُ مَنْ قَتَلَ نَفْسًا بِغَیْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِی الْأَرْضِ فَكَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِیعًا وَمَنْ أَحْیَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا وَلَقَدْ جَاءَتْهُمْ رُسُلُنَا بِالْبَیِّنَاتِ ثُمَّ إِنَّ كَثِیرًا مِنْهُمْ بَعْدَ ذَٰلِكَ فِی الْأَرْضِ لَمُسْرِفُونَ، به همین جهت، بر بنی اسرائیل نوشتیم كه هر كس انسانی را جز به قصاص یا به كیفر فساد در زمین بكشد پس چنان است كه گویی همه ی مردم را كشته است، و هر كه انسانی را زنده كند (و از مرگ یا انحراف نجات دهد) گویا همه ی مردم را زنده كرده است و البتّه رسولان ما دلیلهای روشنی را برای مردم آوردند، امّا (با این همه) خیلی از مردم پس از آن (پیام انبیا) در روی زمین اسرافكار شدند.» در این آیه كشتن یك نفر به منزله كشتن همه مردم مطرح گردیده است.
این كارشناس و خطیب دینی تصریح كرد: مصداق های حق الناس در جامعه امروز بسیار زیاد است. وقتی كه از طرف پزشكان كه در این ایام می توانیم بگوییم هر كدام از آنها به صورتی یك مجتهد و مرجع برای جامعه محسوب می شوند به رعایت اصول بهداشتی تاكید ویژه ای شده است در نتیجه از نظر دینی رعایت اصول بهداشتی و لطمه نرساندن به سایر افراد یك واجب شرعی شمرده می شود و رعایت آن بر تمام اشخاص لازم الاجرا است. بنده در اینجا از تمام سربازان سلامت كه مدافعان كشور هستند تقدیر و تشكر می كنم و همین طور از مردم می خواهیم كه با رعایت حق الناس كاری كنند كه این ویروس هرچه سریعتر در جامعه از بین برود. از نظر دینی حتی اگر فردی به مسافرت برود و حتی ناقل نباشد و یا آلوده هم نكند مصداق عمل به كار شر است. ما باید در زندگی اجتماعی سبك زندگی مسالمت آمیز را در دستور كار قرار داد و جامعه را به این ترغیب نماییم تا راحت تر بتوانیم در مسائل روز و اجتماع به آن هدفی كه مد نظرمان است برسیم.
منبع:

1399/01/06
12:22:46
5.0 / 5
3137
تگهای خبر: رمان , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی