خاطرات عكاس فرانسوی از انقلاب اسلامی

خاطرات عكاس فرانسوی از انقلاب اسلامی كاركادو: شبكه پرس تی وی پخش «از ایفل تا آزادی» را آغاز نموده است. مستندی كه در همراهی با میشل ستبون ـ عكاس فرانسوی كه یكی از مهم ترین تصویرنگاران روزهای انقلاب اسلامی است ـ تولید شده است.


به گزارش كاركادو به نقل از ایسنا، شگفتی و تازگی را اگر جزو عناصر جذاب یك خبر بدانیم، انقلاب اسلامی و دوران شكل گیری اش پر بود از همه این عناصر، حال در كنار هم قرار گرفتن این همه اتفاقات از حضور مردم در خیابان ها تا حركت های دسته جمعی شان در مبارزه با استبداد چند هزار ساله، ثبت این همه وقایع را برای یك عكاس خبری جذاب می كند؛ میشل ستبون عكاس شناخته شده فرانسوی، كسی بود كه از شروع شروع انقلاب اسلامی در ایران حاضر شد و زمانی كه انقلاب اسلامی داشت به ثمر می رسید از خیابان های تهران و قم تا كردستان ردپای انقلاب خمینی كبیر را دنبال می كرد و قاب به قاب به ثبت همه آنها پرداخته است.
ستبون عكاس جوان دهه هشتاد میلادی، علاوه بر ثبت وقایع تاریخی در ایران به مردم آلبانی، نیجریه و هنگ كنگ علاقه نشان داده و در این كشور ها نیز به ثبت وقایع پرداخته است. این عكاس الجزایری الاصل پس از گذشت چهار دهه از انقلاب اسلامی به ایران بازگشته و با مرور خاطراتی از آن ایام تیمی از شبكه پرس تی وی را كه قصد ساخت مستندی از خاطرات حضور وی در ایران طی آن سال ها دارند، همراهی می كند.
مستند «از ایفل تا آزادی» كاری است از گروه مستند شبكه پرس تی وی كه برای دهه فجر و جشن چهل و یكمین سال از انقلاب شكوهمند اسلامی آماده شده است.
ستبون در این ایام حدود ۳۰ هزار عكس سیاه و سفید و رنگی تهیه كرده است و در این مستند از خاطرات همراهی امام خمینی (ره) از نوفل لوشاتو تا تهران و پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ۵۷ می گوید.

«از ایفل تا آزادی»؛ خط بطلانی بر تلاش آنها كه واقعیات انقلاب اسلامی را انكار می كنند
روح الله رضایی ـ مدیر تولید مستند شبكه برون مرزی پرس تی وی ـ درباره میشل ستبون اظهار داشت: ستبون عكاسی است كه از شروع تحولات اصلی انقلاب از سال ۵۷ درگیر این ماجرا بوده و تمام مراحل انقلاب را به تصویر كشیده و عكاسی كرده است. داستان اصلی مستند از «ایفل تا آزادی» روایت وی از جریانات انقلاب است.
وی هدف شبكه پرس تی وی از ساخت این مستند را بین المللی بودن ابعاد انقلاب اسلامی دانست و اضافه كرد: این مستند اهتمام دارد از نگاه فردی كه ایرانی نیست و هیچ وابستگی احساسی، فكری و دینی با ایران ندارد و بعنوان یك مشاهده گر خنثی وقایع را فقط دنبال كرده و به ثبت رسانده است، به مرور وقایع آن دوران بپردازد. نقطه قوت این مستند روایت از یك فرد غیر ایرانی است این نوع نگاه به جهت اینكه ما نشان دهیم كه تصویری كه از انقلاب اسلامی كشیده می شود توسط یك عكاس غربی به وجود آمده و این خط بطلانی است بر آنهایی كه اهتمام دارند واقعیات این انقلاب را انكار كنند.
رضایی اظهار داشت: مستند «از ایفل تا آزادی» از جمعه ۱۸ بهمن ماه روی آنتن شبكه پرس تی وی رفته و تا دوشنبه ۲۱ بهمن روی آنتن پرس تی وی است.
فكری: میشل ستبون با هواپیمای امام(ره) به ایران آمد
امیر فكری، تهیه كننده مستند «از ایفل تا آزادی» در مورد میشل ستبون اظهار داشت: از اوایل شروع انقلاب در ایران به پوشش تظاهرات در تهران و در شهر قم پرداخت و تا قائله كردستان تصاویر سیاه، سفید و رنگی تهیه كرده، وی در نوفل لوشاتو همراه امام(ره) بود و هنگامی كه امام به ایران می آمد نیز ایشان راه همراهی كرده است و با همان هواپیمای امام وارد كشور شد.
وی ادامه داد: این فرصتی استثنایی برای او بود تا بتواند لحظاتی را ثبت كند كه كمتر كسی چنین امكانی برایش فراهم گردید، این مستند به فعالیت عكاس خبری روز گذشته و عكاس هنری امروز و روایت خاطرات حضورش در دوران انقلاب در قم، تهران و... می پردازد، قسمتی از این روایت هم در پاریس و نوفل لوشاتو محل اقامت امام خمینی (ره) تصویربرداری شده است.
فكری با اشاره به اینكه در بخش ایران در تهران و قم حدود ۲۰ لوكیشن تصویربرداری شده است، عنوان كرد: میدان هفده شهریور، دانشگاه تهران، باغ موزه قصر، موزه عبرت، سفارت سابق آمریكا، بیمارستان امام خمینی، فرودگاه مهر آباد، پادگان سابق عشرت آباد، پادگان مركز آموزش نیرو هوایی، میدان انقلاب، میدان آزادی، بهشت زهرا و میدان شهدا همچون این لوكشین ها به شمار می آید كه به روایت خود میشل ستبون، خاطرات آن دوران و عكاسی هایی كه در این مكان ها داشته، تصویر برداری شده است.
علیرضا سلیمانی زاده محقق و نویسنده، حمیدرضا مرادی مدیر تولید، یونس خلاش و رضا فتحی تصویربرداران فرانسه، اسلام فتحی و امیر فكری كارگردان و تهیه كننده، ستبون را در لوكیشن های امروز ثبت تصاویر ماندگار چهار دهه پیش او همراهی كرده اند.
منبع:

1398/11/19
13:57:18
5.0 / 5
4012
تگهای خبر: تاریخی , تصویر , جشن , جوان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی